Lauantaina 19.11.2011 Loviisan urheiluhalli.
Naiset pelasivat kauden ensimmäiset kotiottelunsa viikonloppuna. Edellisessä turnauksessa pisteittä jäänyt naistenjoukkue lähti hakemaan täyttä neljänpisteen pottia kotiluolassaan.
Turnauspäivän ensimmäinen ottelu oli ERÄ IV vastaan joka pelasi vielä viime vuonna 3-divisioonaa . Joukkueessa pelaa useampikin naistenliigaa takavuosina pelanneita pelaajia eli kokenut joukkue kaikkineen. Aiempaa kokemusta vastustajasta loviisalaisilla ei ollut joten mielenkiintoinen ottelu kaiken kaikkiaan siis tulossa. Ensimmäisessä erässä naisjoukkue uneksi, liekö ollut kotiturnauksen tuomien oheistöiden tuomaa keskittymisen herpaantumista ja vastustaja sai kolme helpohkoa maalia. Erätauolla TORin joukkue sai kuviot uomiinsa ja pelillinen ote aalkoi siirtyä naisjoukkueelle vaihto kerrallaan. Riittävän hyvin pelattu peli josta voitto lukemin 6-4.
Päivän toinen ottelu oli sarjan viimeistä sijaa pitävää Old Stars joukkuetta vastaan joka niin ikään on sarjanousija. Joukkueessa pelaa paljon ringeten pelaajia ja odotettavissa olikin haastava ottelu. Isokokoinen Old Starsin joukkue ei kuitenkaan pystynyt vastaamaan loviisalaisten liikkeeseen. Tilanteessa 3-3 loviisalaisten ottama aikalisä ja kahteenkenttään tiivistäminen toi uutta tempoa peliin ja ottelu loppujen lopuksi kotijoukkueelle 7-3 pitkän päivän päätteeksi.
Päävalmentaja Juhani Lehtonen: ” Päivän molemmat vastustajat olivat selkeästi meitä hitaampia. Näitä joukkueita vastaan oman aktiivisen pelin ylläpito on aina haastavaa. Ei ehkä parhaat pelit meiltä mutta riittävän hyvin pelattiin ja saatiin voitot molemmista. Pitkäpäivä kaikille kotiturnauksen takia. Vahvistetaan vahvuuksia ja jatketaan kohti seuraavia pelejä. Kiitos kotiyleisölle hyvästä kannustuksesta ja toimitsijoille jotka auttoivat kotipelien aikana.”
Otteluista lisää:
http://www.ostnyland.fi/sport/tavling/div2/2011-11-19/tva-segrar-for-tors-damlag




