Tulokset 2013

Kilpailijat, jotka eivät saaneet sarjakilpailu- tai mestaruuskilpailupalkintonsa päättäjäisten yhteydessä voivat tiedustella niitä Karolina Hovilta, puh. 0500 451476.

Sarjakilpailut, lopputulokset

Kaikille osanottajille jaetaan mitali.

T5
1) Ronja Felin 84p 2) Erica Johansson 81p 3) Nanna Suonpää 54p 4) Annika Johansson 37p 5) Lina Mattsson 29p 6) Mimosa Kiviranta 23p 7) Aino Suokas 16p 8) Viivi Pesu 14p

T7
1) Madeleine Bengts 81p 2) Emma Johansson 80p 3) Josefin Starck 63p 4) Pernilla Lindén 49p 5) Amelie Bengts 44p 6) Mathilda Lindén 35p 7) Senni Hakkarainen 29p 8) Essi Suokas 13p

T9
1) Ida Suuronen 76p 2) Alexandra Starck 70p 3) Matilda Hovi 67p 4) Wilma Lax 56p 5) Anna Mattsson 47p 6) Iines Hakkarainen 45p 7) Vera Forsman 23p

T11
1) Julia Lindroos 82p 2) Sara Ekman 74p 3) Sofia Wikman 65p 4) Anni Pere 61p 5) Lotta Mattsson 53p 5) Venla koskimies 40p 6) Tuulia Svärd 33p

T13
1) Josefin Lindfors 91p 2) Wilma Huhtanen 82p

P5
1) William Gammals 88p 2) Walter Gammals 58p 3) Nestor Smeds 35p

P7 1) Valter Hovi 65p 2) David Vauhkonen 64p 3) Noa Lax 58p

P9 1) Jesper Ek 47p

P11 1) Jacob Winqvist 87p 2) Tuomas Engberg 44p

P13 1) Linus Ek 69p 2) Rasmus Järventaus 46p 3) Vili Hovi 30p


Tulokset Loviisa Torin yu-mestaruuskilpailuista 2.9.2013

Kolmelle parhaalle jaetaan palkinto

Muunneltu 3-ottelu

F/T 5
1.Ronja Felin 119p 2. Erica Johansson 45p 3. Annika Johansson 7p  4.Ariel Gripenberg 6p  5. Nanna Suonpää 4p  6. Viivi Pesu 3p  6. Lina Matsson 3p

F/T 7
1.Madeleine Bengts 365p  2. Emma Johansson  335p 3. Senni Hakkarainen  209p 4. Stella Lillberg 208p  5. Josephine Starck  200p  6. Amelie Bengts  188p  7. Mathilda Lindén  182p  8. Pernilla Lindén  141p

F/T 9
1.
Wilma Lax  634p  2. Ida Suuronen 590p  3. Ulrika Sirén  410p  4. Matilda Hovi  354p  5. Iines Hakkarainen  274p  6. Alexandra Starck 271p 7. Anna Mattsson  187p  8. Elise Malm  160p

F/T 11
1.
Julia Lindroos  654p  2. Sara Ekman  606p  3. Emilia Ahlfors  420p  3. Venla Koskimies  420 5. Lotta Mattsson  407p  6. Sofia Wikman  147p (avbröt/keskeytti)

F/T 13
1.Josefin Lindroos  726p  2. Wilma Huhtanen  574p

F/T 15
1. Silja Laukkanen 817p

P 5
1.
William Gammals  146p 2. Julius Johansson  3p  2. Walter Gammals  3p

P 7
1. Noa Lax  329p  2. Valter Hovi  261p  3. David Vauhkonen  148p

P 9
1.  Nico Gustavson 725p  2. Jesper Ek  539p

P 11
1. Jacob Winqvist  634p

P 13
1.  Linus Ek  732p  2. Rasmus Järventaus  676p  3. Vili Hovi  411p

Tulokset Lovisa Torin 4. sarjakilpailuista 12.8.2013

TYTÖT 5

40 m häck/aidat
1. Ronja Felin 10,7 2. Erica Johansson 12,0 3. Wilma Päivinen 14,2 4. Nanna Suonpää 17,9 5. Annika Johansson 18,3 6. Lina Mattsson 25,7 7. Aino Suokas 29,3

3-steg utan ansats / Vauhditon 3.loikka
1. Ronja Felin 2.99 2. Erica Johansson 2.82 3. Wilma Päivinen 2.53 4. Nanna Suonpää 1.61 5. Lina Mattsson 1.56 6. Aino Suokas 1.47 7. Annika Johansson 1.25

Turbospjut / Turbokeihäs
1. Erica Johansson 4.43 2. Ronja Felin 3.97 3. Nanna Suonpää 2.11 4. Annika Johansson 1.44 5. Wilma Päivinen 1.40 6. Lina Mattsson 1.16 7. Aino Suokas 1.10

TYTÖT 7

40 m häck/aidat
1. Madeleine Bengts 9,9 2. Josephine Starck 10,0 3. Emma Johansson 10,0 4. Amelie Bengts 11,0 5. Essi Suokas 11,1 6. Senni Hakkarainen 11,2 7. Matilda Lindén 11,9 8. Pernilla Lindén 12,1

3-steg utan ansats / Vauhditon 3.loikka
1. Emma Johansson 4.30 2. Madeleine Bengts 4.08 3. Amelie Bengts 3.76 4. Josephine Starck 3.61 5. Senni Hakkarainen 3.54 6. Pernilla Lindén 3.27 7. Matilda Lindén 3.17 8. Essi Suokas 3.17

Turbospjut / Turbokeihäs
1. Madeleine Bengts 8.12 2. Emma Johansson 7.96 3. Amelie Bengts 6.44 4. Josphine Starck 4.94 5. Matilda Lindén 4.89 6. Senni Hakkarainen 4.61 7. Essi Suokas 4.23 8. Pernilla Lindén 4.20

TYTÖT 9

40 m häck/aidat
1. Ida Suuronen 8,7 2. Wilma Lax 8,9 3. Alexandra Starck 9,3 4. Iines Hakkarainen 10,1 5. Matilda Hovi 10,3
6. Anna Mattsson 12,2

3-steg / 3-loikka
1. Ida Suuronen 6.69 2. Wilma Lax 6.00 3. Matilda Hovi 5.35 4. Alexandra Starck 5.14 5. Iines Hakkarainen 5.03 6. Anna Mattsson 4.35

Diskus / Kiekko
1. Wilma Lax 10.58 2. Ida Suuronen 8.35 3. Alexandra Starck 8.20 4. Matilda Hovi 6.10 5. Iines Hakkarainen 5.90 6. Anna Mattsson 4.67

TYTÖT 11

60 m häck/aidat
1. Sofia Wikman 12,3 2. Julia Lindroos 13,6 3. Sara Ekman 14,2 4. Venla Koskimies 14,6 5. Lotta Mattsson 14,9 6. Anni Pere 15,9

3-steg / 3-loikka
1. Sofia Wikman 6.68 2. Lotta Mattsson 6.67 3. Sara Ekman 6.63 4. Julia Lindroos 5.98 5. Anni Pere 5.06
6. Venla Koskimies

Diskus / Kiekko
1. Julia Lindroos 13.54 2. Sofia Wikman 10.58 3. Sara Ekman 10.43 4. Anni Pere 9.85 5. Lotta Mattsson 9.77
6. Venla Koskimies 8,05

TYTÖT 13

60 m häck/aidat
1. Wilma Huhtanen 13,2 2. Josefin Lindfors 14,3

3-steg / 3-loikka
1. Josefin Lindfors 7.59 2. Wilma Huhtanen 6.90

Diskus / Kiekko
1. Josefin Lindfors 13.27 2. Wilma Huhtanen 10.40

POJAT 5

40 m häck / aidat
1. William Gammals 10.0 2. Nestori Smeds 17,1 3. Walter Gammals 20,3

3-steg  utan ansats/ Vauhditon 3-loikka
1. William Gammals 3.37 2. Nestori Smeds 1.78 3. Walter Gammals 1.56

Turbospjut / Turbokeihäs
1. William Gammals 4.75 2. Nestori Smeds 2.59 3. Walter Gammals 1.45

POJAT 7

40 m häck / aidat
1. Noah Lax 10,9 2. Walter Hovi 11,0 3. David Vauhkonen 11,8

3-steg  utan ansats/ Vauhditon 3-loikka
1. Noah Lax 4,05 2. David Vauhkonen 3,02

Turbospjut / Turbokeihäs
1. David Vauhkonen 8.24 2. Valter Hovi 6.77 3. Noah Lax

POJAT 9

40 m häck / aidat
1. Jesper Ek 13,7

3-steg  /  3-loikka
1. Jesper Ek 6.78

Diskus / Kiekko
1. Jesper Ek 15.02

POJAT 11

60 m häck / aidat
1. Jakob Winqvist 14,2

3-steg  /  3-loikka
1. Jakob Winqvist 6.88

Diskus / Kiekko
1. Jakob Winqvist 15.33

POJAT 13

60 m häck / aidat
1. Vili Hovi 13,8 2. Linus Ek 13.9

3-steg  /  3-loikka
1. Linus Ek 7.55 2. Vili Hovi 6.42

Diskus / Kiekko
1. Linus Ek 20.42 2. Vili Hovi 12.98

Spjut / Keihäs
1. Jonas Tolvanen 15.30

ÖK-kilpailut 24.6.2013

Käsiajanotto

P 9

Höjd – Korkeus
1. Jesper Ek Tor 108 2. Lucas Nordström Akilles 95 3. Oscar Nyholm Akilles 90 4. Samuel Puustinen Akilles
5. Aron Johansson Akilles 75 6. Linus Henriksson Akilles –

1000m
1. Jesper Ek Tor 3.48.2 2. Lucas Nordström Akilles 3.51.3 3. Linus Henriksson Akilles 4.12 9 4. Samuel Puustinen Akilles 4.14 3 5. Oscar Nyholm Akilles 4.19.8 6. Noa Lax Tor 4.45.7 Aron Johansson Akilles 5.22.3

Juniorspjut – Juniorikeihäs
1. Samuel Puustinen Akilles 9.51 2. Aron Johansson Akilles 9.46 3. Oscar Nyholm Akilles 8.74 4. Lucas Nordström Akilles 7.64 5. Linus Henriksson Akilles 6.71

P 11

Längd – Pituus
1. Niklas Tallqvist Akilles 4.01 2. Victor Kasurinen Akilles 3.88 3. Carl Björkendal Akilles 3.87

1000 m
1. Carl Björkendal Akilles 3.25.8 2. Niklas Tallqvist Akilles 3.27.9 3. Victor Kasurinen Akilles 3.33.8

Kula – Kuula
1. Viktor Kasurinen Akilles 6.86 2. Niklas Tallqvist Akilles 6.37 3. Carl Björkendal Akilles 5.88

P 13

3-steg – 3-loikka
1. Joakim Bergström Akilles 9.18 (-1,29) 2. Carl-Wilhelm Björkendal Akilles 8.93 (-0,40) 3. Max Tallqvist Akilles 8.66 (-1,30) 4. OttO Gerkman Espoon Tapiot 8.51 (0,15) 5. Jens Björksten Akilles –

Spjut – Keihäs
1. Jonathan Björksten Akilles 38.39 2. Otto Gerkman Espoon Tapiot 32.33 3. Carl-Wilhelm Björkendal Akilles 30.67 4. Joakim Bergström Akilles 28.80 5. Vili Hovi Tor 23.35 6. Max Tallqvist Akilles 22.88 7. Jens Björksten Akilles 22.71

1000 m
1. Carl-Wilhelm Björkendal  Akilles 3.25.6

P 15

Längd – Pituus
1. Rufus Henriksson  Akilles 4.54 (-0,19)

Spjut – Keihäs
1. Rufus Hensriksson Akilles 30.26

2000m
1. Kevin Lindholm Tor 6.27.5 2. Mikael Lindén Elimäen Vauhti 7.18.5 3. Rufus Henriksson Akilles 7.58.9

T/F 9

Höjd – Korkeus
1. Sara Puustinen Akilles 105 2. Amalia Lindén Elimäen Vauhti 3. Isa Suuronen Tor 95 4. Gisela Bergström Akilles 90 5. Wilma Lax Tor 90 6. Miranda Andersin Akilles 85 7. Erin Johansson Akilles 70 8. Jonna Virén LIK 70 9. Jessica Björksten Akilles –

Juniorspjut – Junnnukeihäs
1. Gisela Bergström Akilles 13.74 2. Ida Suuronen Tor 10.19 3.Jonna Virén LIK 9.04 5. Amalia Lindén Elimäen Vauhti 8.12 6. Miranda Andersin Akilles 7.45 7. Wilma Lax Tor 5.96 8. Matilda Hovi Tor 5.57 9. Jenny Lönnqvist Akilles 4.99 10. Erin Johansson Akilles 3.28.

1000m
1. Ida Suuronen Tor 3.56.5 2. Gisela Bergström Akilles 4.12.0 3. Amalia Lindén Elimäen Vauhti 4.14.0
4. Wilma Lax Tor 4.17.0 5. Sara Puustinen Akilles 4.36,4 6. Jonna Virén LIK 6.14.2

F/F 11

Längd – Pituus
1. Jannika Viljakainen Akilles 3.72 2. Patricia Kellgren Akilles 3.70 3. Lina Olenius Akilles 3.69 4. Sabina Aumo Akilles 3.52 5. Sara Ekman Tor 3.35

Kula – Kuula
1. Lotta Putkiranta Leppävaaran Sisu 8.91 2. Emmy Ollas Akilles 8.33 3. Patricia Kellgren Akilles 7.55 4. Lina Olenius Akilles 7.37 5. Victoria Knape SV 6.11 6. Emma Backlund Akilles 5.78 7. Sara Ekman Tor 4.98 8. Karin
Lönnqvist Akilles 4.69

1000m
1. Victoria Knape SV 3.38.9 2. Sabina Aumo Akilles 3.44.7 3. Mette Lindholm Tor 3.46.3 4. Patricia Kellgren Akilles 3.53.1 5. Emma Backlund Akilles 4.10.7 6. Sara Ekman Tor 4.15.1 7. Lina Olenius Akilles 4.19.1

F/T 13

3-steg – 3-loikka
1. Sandra Liljendal Akilles 10.03 (-0,38) 2. Emilia Anttila Akilles 8.82 (-0,10) 3. Laura Putkiranta Leppävaaran Sisu 8.75 (-0,36)

Spjut – Keihäs
1. Felicia Meriheinä LIK 26.14 2. Riina Hytti Pyhtään Yritys 24.47 3. Emilia Anttila Akilles 21.39 4. Paula Lindström LIK 18.25 5. Laura Putkiranta Leppävaaran Sisu 17.23 6. Lotta Putkiranta Leppävaaran Sisu 16.78 7. Sandra Liljendal Akilles 13.77

1000m
1. Sandra Liljendal Akilles 3.29.8 2. Emilia Anttila Akilles 3.31.9 3. Wilma Huhtanen Tor 3.52.6

F/T 15

Längd – Pituus
1. Amanda Liljendal Akilles 3.98 (-0,46) 2. Silja Laukkanen Tor 3.88 (-0,44) 3. Noora Juslin Akilles 3.44 (-0,63)
Utanför tävlingen / Kilp.ulkopuolella  D/N 17: Ronja Lindberg Akilles 4.70 (-0,19)

Spjut – Keihäs
1. Amanda Liljendal Akilles 23.14 2. Noora Juslin Akilles 18.91 3. Silja Laukkanen Tor 15.97

2000m
1. Silja Laukkanen Tor 7.15.9 2. Sandra Jordman Tor 7.17.3 3. Linnéa Henriksson Tor 7.48.0

2. Sarjakilpailut 17.6.2013

F/T 5
40m

1. Ronja Felin 8,6 2. Erica Johansson 10,4 3. Mimosa Kiviranta 13,9 4. Annika Johansson 14,0 5. Viivi Pesu 15,2 6. Nanna Suonpää 16,1 7. Annika Johansson 22,3

Bollkast – Pallonheitto
1. Erica Johansson 4,55 2. Ronja Felin 4,38 3. Mimosa Kiviranta 3,73 4. Annika Johansson 2,18 5. Nanna Suonpää 2,17 6. Aino Suokas 2,02 7. Viivi Pesu 1,88

Längd – Pituus
1. Ronja Felin 1,99 2. Erica Johansson 1,71 3. Mimosa Kiviranta 1,19 4. Annika Johansson 1,04 5. Nanna
Suonpää 6. Viivi Pesu 0,53

F/T 7
40 m

1. Emma Johansson 8,1 2. Madeleine Bengts 8,1 3. Pernilla Lindén 8,2 4. Josefin Starck 8,4 5. Amelie Bengts 9,0 6. Mathilda Lindén 9,4

Bollkast – Pallonheitto
1. Emma Johansson 11,55 2. Madeleine Bengts 11,00 3. Amelie Bengts 8,18 4. Pernilla Lindén 6,89
5. Josefin Starck 6,73 6. Mathilda Lindén 4,14

Längd – Pituus
1. Emma Johansson 2,73 2. Madeleine Bengts 2,64 3. Josefin Starck 2.48 4. Pernilla Lindén 5. Mathilda
Lindén 1.92 6. Amelie Bengts 1,89

F/T 9
40 m

1. Wilma Lax 6,9 2. Alexandra Starck 7,5 3. Matilda Hovi 8,0 4. Anna Mattsson 8,4 5. Vera Forsman 8,4

Juniorspjut – Juniorikeihäs
1. Alexandra Starck 7,44 2. Matilda Hovi 6,88 3. Ida Suuronen 4,97 4. Anna Mattsson 4,45 5. Vera Forsman 3,10

Höjd – Korkeus
1. Wilma Lax 75 1. Alexandra Starck 75 3. Anna Mattsson 70 4. Vera Forsman – 4. Matilda Hovi –

F/T 11
60 m

1. Sara Ekman 10,2 2. Julia Lindroos 10,2 3. Venla Koskimies 10,5 4. Helmi Henriksson 11,6 5. Lotta Mattsson 11,0 6. Anni Pere 11,1 7. Tuulia Svärd 11,6

Sjut – Keihäs
1. Anni Pere 11,44 2. Julia Lindroos 10,23 3. Sara Ekman 9,77 4. Tuulia Svärd 7,50 5. Lotta Mansner 7,49
6. Helmi Henriksson 6,85 7. Venla Koskimies 6,36

Höjd – Korkeus
1. Anni Pere 105 2. Julia Lindroos 100 3. Sara Ekman 100 4. Venla Koskimies  95 5. Lotta Mansner 90
6. Tuulia Svärd 80

F/T 13
60 m

1. Wilma Huhtanen 9,3 2. Josefin Lindfors 9,8

Spjut – Keihäs
1. Josefin Lindfors 13,10 2. Wilma Huhtanen 10,07

Höjd – Korkeus
1. Josefin Lindfors 120 2. Wilma Huhtanen 105

P 5
40 m

1. William Gammals 9,0 2. Iivari Kaasinen 11,0 3. Walter Gammals 13,5

Bollkast – Pallonheitto
1. William Gammals 9,81 2. Iivari Kaasinen 6,15 3. Walter Gammals 2,93

Längd – Pituus
1. William Gammals 2.19 2. Iivari Kaasinen 1,78 3. Walter Gammals 0,76

P 7
40 m

1. Noa Lax 8,5 2. David Vauhkonen 8,8 3. Valter Hovi 8,9

Bollkast – Pallonheitto
1. Noa Lax 11,56 2. Valter Hovi 9,10 3. David Vauhkonen 8,66

Längd – Pituus
1. David Vauhkonen 2,50 2. Valter Hovi 2,24 3. Noa Lax 2,18

P 9
Inga deltagare – Ei osanottajia

P 11
60 m

1. Tuomas Engberg 9,8 2. Jacob Winqvist 9,9 3. Einari Korhonen 11.9

Spjut – Keihäs
1. Jacob Winqvist 16,06 2. Tuomas Engberg 13,85 3. Einari Korhonen 6,78

Höjd – Korkeus
1. Jakob Winqvist 100 2. Tuomas Engberg 100 3. Einari Korhonen 70

P 13
60 m

1. Rasmus Järventaus 9,6

Spjut – Keihäs
1. Rasmus Järventaus 15,03

Höjd – Korkeus
1. Rasmus Järventaus 105

HIPPO-kisat 3.6.2013

68 osanottajaa

Flickor – Tytöt 5

40 m
1. Ronja Felin 9.0 2.Erin Rytkönen 9.4 3.Erica Johansson 11.0 4.Sissel Paro 12.1 5.Nanna Suonpää 14.1 6.Annika Johansson 14.2 7.Elina Ronkainen 15.0 8.Viivi Pesu 15.4 9. Aino Suokas 18.9

Längd / Pituus
1. Erin Rytkönen 2.11 2. Ronja Felin 1.92 3. Erica Johansson 1.78 4. Annika Johansson 1.27 5. Sissel Paro 1.11
6.  Aino Suokas 1.06 7. Nanna Suonpää 1.05 8. Viivi Pesu 75 9. Elina Ronkainen 75

Flickor – Tytöt 6

40 m
1. Madeleine Bengts 8.0 2. Ronja Wallén 8.4 3. Mette Starck 8.4 4. Essi Suokas 8.5 5. Amelie Bengts 8.7 6. Matilda Lindén 8.9 7. Stella Lillberg 9.0 8. Tara Kääriäinen 9.2 9. Annika Ronkainen 9.6

Längd / Pituus
1. Madeleine Bengts 2.74 2. Mette Starck 2.46 3. Essi Suokas 2.41 4. Amelie Bengts 2.37 5. Stella Lillberg 2.20
6. Matilda Lindén 2.05 7. Pinja Wallén 2.02 8. Tara Kääriäinen 2.02 9. Annika Ronkainen 1.70

Flickor – Tytöt 7

40 m
1. Emma Johansson 7.9 2. Senni Hakkarainen 8.4 3. Pernilla Lindén 9.3

Längd / Pituus
1. Emma Johansson 2.80 2. Senni Hakkarainen 2.46 3. Pernilla Lindén 2.24

Flickor – Tytöt 8

40 m
1. Matilda Hovi 7.6 2. Jennelie Ahonen 7.9 3. Maja Wickström 8.4 4. Anna Mattsson 8.6

Längd / Pituus
1. Matilda Hovi 2.92 2. Jennelie Ahonen 2.79 3. Venla Pulkkinen 2.59 4. Maja Wickström 2.54 5. Anna Mattsson 2.43

Flickor – Tytöt 9

40 m
1. Wilma Lax 7.3 2. Minea Starck 8.1 3. Iines Hakkarainen 8.3

Längd / Pituus
1. Wilma Lax 3.42 2. Minea Starck 2.83 3. Iines Hakkarainen 2.72

Flickor – Tytöt 10

60 m
1. Sara Ekman 10.0 2. Anni Pere 10.8 3. Nea Törn 11.1

Längd / Pituus
1. Sara Ekman 3.43 2. Anni Pere 3.08 3. Nea Törn 3.00

Flickor – Tytöt 11

60 m
1. Sofia Wikman 9.9 2. Julia Lindroos 10.2 3. Tianna McIntosh 10.5 4. Lotta Mattsson 11.6

Längd / Pituus
1. Julia Lindroos 3.69 2. Sofia Wikman 3.50 3. Tianna McIntosh h 3.28 4. Lotta Mattsson 2.78

Flickor – Tytöt 12

60 m
1. Nanna Lehto 8.8 2. Wilma Huhtanen 9.2 3. Josefin Lindfors 9.3 4. Nea Olli 10.0

Längd / Pituus
1. Nanna Lehto 4.38 2. Wilma Huhtanen 3.86  3. Josefin Lindfors 3.85 4. Nea Olli 3.71

Pojkar – Pojat 5

40 m
1. William Gammals  8.7 2. Iivari Kaasinen 10.4 3. Nils Astikainen 10.8 4. Walter Gammals 17.6 5. Onni Wallén 19.4

Längd / Pituus
1. William Gammals 2.07 2. Nils Astikainen 1.37 3. Iivari Kaasinen 1.30 4. Walter Gammals 1.21

Pojkar – Pojat 6

40 m
1. Leevi Pulkkinen 8.0 2. Valter Hovi 8.4 3. David Vauhkonen 8.7 4. Aku Pesu 8.8 5. Otto Reinivuo 8.9 6. Kevin Kastén 9.4  7. Alexander Hollmén 10.4

Längd – Pituus
1. Valter Hovi 2.28 2. Leevi Pulkkinen 2.27 3. David Vauhkonen 2.27 4. Kevin Kastén 2.17 5. Otto Reinivuo 2.05
6. Aku Pesu 1.66

Pojkar – Pojat 7

40 m
1. Noah Lax 8.9 2. Wilmer Puro 9.7

Längd – Pituus
1. Noah Lax 2.16 2. Wilmer Puro 1.88

Pojkar – Pojat 8

40 m
1. André Bengts 7,0 2. Mika Vaarimo 7,1 3. Luca McIntosh 7.8 4. Emil Rytkönen 7.9 5. Jimi Leinonen 9.1 6. Jesse Ronkainen 9.2 7

Längd – Pituus
1. André Bengts 3.17 2. Miko Vaarimo 2.80 3. Jimi Leinonen 2.67 4. Luca McIntosh 2.42 5. Emil Rytkönen 2.04 6. JesseRonkainen 1.87

Pojkar – Pojat 9

40 m
1. Jesper Ek 6.9 2. Nico Gustafson 7.0 3. Eetu Niemelä 7.0 4. Eetu Olli 7.2 5. Olli Huttunen 7.5 6. Niko Reinivuo 8.7

Längd – Pituus
1. Jesper Ek 3.21 2. Nico Gustafson 3.03 3. Olli Huttunen 2.91 4. Eetu Olli 2.90 5. Eetu Niemelä 2.88 6. Niko Reinivuo 1.84

Pojkar – Pojat 10

60 m
1. Tuomas Engberg 9.6 2. Petja Ora 10.4

Längd – Pituus
1. Tuomas Engberg 3.40 2. Petja Ora 3.08

Pojkar – Pojat 11

60 m
1. Jonathan Hällfors 9.9

Längd – Pituus
1. Jonathan Hällfors 3.36

Pojkar – Pojat 12

60 m
Inga deltagare – Ei osanottajia

Längd- Pituus
Inga deltagare – Ei osanottajia

KLL:n maastojuoksumestaruuskisat 23.5.2013

Torilaisille menestystä Koululiikuntaliiton kisoissa!
Kevin Lindholm (P14) 2., Remi Lindholm (P16) 3. ja Silja Laukkanen (T14) 5. Onnittelut!

http://resultservice.fi/2013/kll/

1. Sarjakilpailut 13.5.2013

TYTÖT  5
Pituus
1. Ronja Felin 1.74 2. Erica Johansson 1.53 3. Nanna Suonpää 1.20 4. Viivi Pesu  90 5. Lina Mattsson –
Kuula
1. Erica Johansson 2.35 2. Ronja Felin 1.57 3. Nanna Suonpää 1.19 4. Lina Mattsson  –
Maastojuoksu
1. Ronja Felin 2. Erica Johansson 3. Nanna Suonpää

TYTÖT 7
Pituus

1. Madeleine Bengts 2.67 2. Emma Johansson 2.45 3. Josefin Stark 2.31 4. Senni Hakkarainen 2.27
5. Amelie Bengts 2.16 6. Pernilla Lindén 2.15 7. Essi Suokas 2.02  8. Mathilda Lindén 2.00
Kuula
1. Madeleine Bengts 5.00 2. Emma Johansson 4.65 3. Josefin Starck 4.40 4. Senni Hakkarainen 4.33
5. Amelie Bengts 4.10 6. Mathilda Lindén 3.16 7. Pernilla Lindén 2.76 8. Essi Suokas 2.40
Maastojuoksu
1. Madeleine Bengts 2. Josefin Starck 3. Emma Johansson 4. Mathilda Lindén 5. Senni Hakkarainen
6. Pernilla Lindén 7. Essi Suokas 8. Amelie Bengts avbröt

TYTÖT 9
Pituus
1. Ida Suuronen 4.89 2. nes Hakkarainen 3.16 3. Elin Sjöblom 3.15 4. Ulrika Sirén 2.71 5. Matilda Hovi 2.70
6. Anna Mattsson 2.55 7. Alexandra Starck 2.60 8. Wilma Lax 1.78 9. Elise Malm 1.58
Kuula
1. Wilma Lax 3.14 2. Ida Suuronen 3.11 3. Ulrika Sirén 3.06 4. Alexandra Starck 2.96 5. Matilda Hovi 2.78
6. Elin Sjöblom 2.63 7. Iines Hakkarainen 2.56 8. Anna Mattsson 2.33 9. Elise Malm 2.09
Maastojuoksu
1. Ida Suuronen 2. Wilma Lax 3. Ulrika Sirén 4. Alexandra Starck 5. Matilda Hovi 6. Iines Hakkarainen
7. Elise Malm 8. Elin Sjöblom 9. Anna Mattsson

TYTÖT 11
Pituus
1. Sofia Wikman 3.50 2. Julia Lindroos 3.48 3. Sara Ekman 3.21 4. Lotta Mattsson 2.96 5. Anni Pere 2.74
6. Tuulia Svärd 2.28
Kuula
1. Anni Pre 4.94 2. Julia Lindroos 4.91 3. Sofia Wikman 4.83 4. Sara Ekman 4.47 5. Tuulia Svärd 6. Lotta
Mattsson
Maastojuoksu
1. Sofia Wikman 2. Julia Lindroos 3. Lotta Mansner 4. Sara Ekman 5. Anni Pere 6. Tuulia Svärd

TYTÖT 13
Pituus
1. Wilma Huhtanen 3.80 2. Josefin Lindfors 3.68 3. Nea Olli 3.36 4. Emma Hellroos 3.07 5. Saara Kinnunen 2.72
Kuula
1. Josefin Lindfors 6.35 2. Emma Hellroos 4.95 3. Wilma Huhtanen 4.59 4. Saara Kinnunen 4.32
Maastojuoksu
1. Wilma Huhtanen 2. Saara Kinnunen 3. Nea Olli 4. Emma Hellroos 5. Josefin Lindfors

POJAT 5
Pituus
1. William Gammals 2.35 2. Walter Gammals 1.13
Kuula
1. William Gammals 3.16
Maastojuoksu
1. William Gammals

POJAT 7
Pituus
1. David Vauhkonen 2.25 2. Aku Peso 2.20 3. Valter Hovi  2.13 4. Noa Lax 1.95
Kuula
1. Valter Hovi 4.35 2. David Vauhkonen 3.76 3. Aku Peso 2.06
Maastojuoksu
1. Noa Lax 2. David Vauhkonen

POJAT 9
Pituus
1. Jesper Ek 3.54 2. Axel Öhman 2.97 3. Eetu Olli 2.73 4. Niko Hellroos 2.30
Kuula

1. Axel Öhman 5.07 2. Jesper Ek 4.39 3. Eetu Olli 4.17 4. Mico Hellroos 3.40
Maastojuoksu
1. Jesper Ek 2. Axel Öhman 3. Eetu Olli 4. Miko Hellroos

POJAT 11
Pituus
1. Jacob Winqvist 3.13
Kuula
1. Jacob Winqvist 6.05
Maastojuoksu
1. Jacob Winqvist

POJAT 13
Pituus
1. Rasmus Järventaus 3.69 2. Linus Ek 3.50
Kuula
1. Linus Ek 5.83 2. Rasmus Järventaus 5.02
Maastojuoksu
1. Linus Ek 2. Rasmus Järventaus

Flying Finns-junnumaastot 11.5.2013

Kevin Lindholmille hopeaa, Remi Lindholmille pronssia, Ida Suuronen ja Sandra Jordman 6., Silja Laukkanen 11.

Tulokset

ÖK Maastojuoksumestaruuskisat 25.4.2013 Loviisassa

T 9 1 km: 1.  Ida Suuronen Tor 3.33 2. Wilma Lax  Tor 3.59
P 9 1 km: 1. Jesper Ek Tor 3.29 2. Noa Lax Tor 4.43
T 10 1,5 km: 1. Sabina Aumo Akilles 5.21
P 10 1,5 km: 1. Axel Henriksson  Tor 5.52
T 11 1,5 km: 1. Mette Lindholm  Tor  5.28
P 11 1,5 km: 1. Carl Björkendal Akilles 4.54 2. Jacob Winqvist Tor 5.04
T 12 2 km: 1. Wilma Huhtanen Tor 7.59
T 13  2 km: 1. Emilia Anttila Akilles 7.04 2. Sandra Liljendal Akilles 7.18
P 13  2 km: 1. Carl-Wilhelm Björkendal Akilles 7.03

T 14  2 km: 1. Silja Laukkanen Tor 6.44 2. Sandra Jordman LIK  6.53
P 14  3 km: 1. Kevin Lindholm Tor 9.07
T 15 2 km: 1. Linnea Henriksson Tor 7.10 2. Amanda Liljendal Akilles 8.23
P 15  3 km: 1. Remi Lindholm Tor  9.05
N 19  4 km: 1. Jannica Winqvist  Tor  18.20
M  4 km: 1. Victor Nielsen Tor  12.13De, som inte fick sina serietävlings- och mästerskaptävlingspris i samband med avslutningen, kan fråga sig för om dem av Karolina Hovi, tfn 0500 451 476.

Serietävlingar, slutresultat

Alla deltagare får medalj.

F5
1) Ronja Felin 84p 2) Erica Johansson 81p 3) Nanna Suonpää 54p 4) Annika Johansson 37p 5) Lina Mattsson 29p 6) Mimosa Kiviranta 23p 7) Aino Suokas 16p 8) Viivi Pesu 14p

F7
1) Madeleine Bengts 81p 2) Emma Johansson 80p 3) Josefin Starck 63p 4) Pernilla Lindén 49p 5) Amelie Bengts 44p 6) Mathilda Lindén 35p 7) Senni Hakkarainen 29p 8) Essi Suokas 13p

F9
1) Ida Suuronen 76p 2) Alexandra Starck 70p 3) Matilda Hovi 67p 4) Wilma Lax 56p 5) Anna Mattsson 47p 6) Iines Hakkarainen 45p 7) Vera Forsman 23p

F11
1) Julia Lindroos 82p 2) Sara Ekman 74p 3) Sofia Wikman 65p 4) Anni Pere 61p 5) Lotta Mattsson 53p 5) Venla koskimies 40p 6) Tuulia Svärd 33p

F13
1) Josefin Lindfors 91p 2) Wilma Huhtanen 82p

P5
1) William Gammals 88p 2) Walter Gammals 58p 3) Nestor Smeds 35p

P7 1) Valter Hovi 65p 2) David Vauhkonen 64p 3) Noa Lax 58p

P9 1) Jesper Ek 47p

P11 1) Jacob Winqvist 87p 2) Tuomas Engberg 44p

P13 1) Linus Ek 69p 2) Rasmus Järventaus 46p 3) Vili Hovi 30p

Resultat från Tors friidrottsmästerskap 2.9 2013

De 3 bästa får medalj.

F/T 5
1.Ronja Felin 119p 2. Erica Johansson 45p 3. Annika Johansson 7p  4.Ariel Gripenberg 6p  5. Nanna Suonpää 4p  6. Viivi Pesu 3p  6. Lina Matsson 3p

F/T 7
1.Madeleine Bengts 365p  2. Emma Johansson  335p  4. Senni Hakkarainen  209p  4. Stella Lillberg 208p    5. Josephine Starck  200p  6. Amelie Bengts  188p  7. Mathilda Lindén  182p  8. Pernilla Lindén  141p

F/T 9
1.
Wilma Lax  634p  2. Ida Suuronen 590p  3. Ulrika Sirén  410p  4. Matilda Hovi  354p  5. Iines Hakkarainen  274p  6. Alexandra Starck 271p 7. Anna Mattsson  187p  8. Elise Malm  160p

F/T 11
1.
Julia Lindroos  654p  2. Sara Ekman  606p  3. Emilia Ahlfors  420p  3. Venla Koskimies  420 5. Lotta Mattsson  407p  6. Sofia Wikman  147p (avbröt/keskeytti)

F/T 13
1.Josefin Lindroos  726p  2. Wilma Huhtanen  574p

F/T 15
1. Silja Laukkanen 817p

P 5
1.
William Gammals  146p 2. Julius Johansson  3p  2. Walter Gammals  3p

P 7
1. Noa Lax  329p  2. Valter Hovi  261p  3. David Vauhkonen  148p

P 9
1.  Nico Gustavson 725p  2. Jesper Ek  539p

P 11
1. Jacob Winqvist  634p

P 13
1.  Linus Ek  732p  2. Rasmus Järventaus  676p  3. Vili Hovi  411p

Resultat från Lovisa Tors 4. serietävling 12.8 2013

FLICKOR  5

40 m häck/aidat
1. Ronja Felin 10,7 2. Erica Johansson 12,0 3. Wilma Päivinen 14,2 4. Nanna Suonpää 17,9 5. Annika Johansson 18,3 6. Lina Mattsson 25,7 7. Aino Suokas 29,3

3-steg utan ansats / Vauhditon 3.loikka
1. Ronja Felin 2.99 2. Erica Johansson 2.82 3. Wilma Päivinen 2.53 4. Nanna Suonpää 1.61 5. Lina Mattsson 1.56 6. Aino Suokas 1.47 7. Annika Johansson 1.25

Turbospjut / Turbokeihäs
1. Erica Johansson 4.43 2. Ronja Felin 3.97 3. Nanna Suonpää 2.11 4. Annika Johansson 1.44 5. Wilma Päivinen 1.40 6. Lina Mattsson 1.16 7. Aino Suokas 1.10

FLICKOR  7

40 m häck/aidat
1. Madeleine Bengts 9,9 2. Josephine Starck 10,0 3. Emma Johansson 10,0 4. Amelie Bengts 11,0 5. Essi Suokas 11,1 6. Senni Hakkarainen 11,2 7. Matilda Lindén 11,9 8. Pernilla Lindén 12,1

3-steg utan ansats / Vauhditon 3.loikka
1. Emma Johansson 4.30 2. Madeleine Bengts 4.08 3. Amelie Bengts 3.76 4. Josephine Starck 3.61 5. Senni Hakkarainen 3.54 6. Pernilla Lindén 3.27 7. Matilda Lindén 3.17 8. Essi Suokas 3.17

Turbospjut / Turbokeihäs
1. Madeleine Bengts 8.12 2. Emma Johansson 7.96 3. Amelie Bengts 6.44 4. Josphine Starck 4.94 5. Matilda Lindén 4.89 6. Senni Hakkarainen 4.61 7. Essi Suokas 4.23 8. Pernilla Lindén 4.20

FLICKOR   9

40 m häck/aidat
1. Ida Suuronen 8,7 2. Wilma Lax 8,9 3. Alexandra Starck 9,3 4. Iines Hakkarainen 10,1 5. Matilda Hovi 10,3
6. Anna Mattsson 12,2

3-steg / 3-loikka
1. Ida Suuronen 6.69 2. Wilma Lax 6.00 3. Matilda Hovi 5.35 4. Alexandra Starck 5.14 5. Iines Hakkarainen 5.03 6. Anna Mattsson 4.35

Diskus / Kiekko
1. Wilma Lax 10.58 2. Ida Suuronen 8.35 3. Alexandra Starck 8.20 4. Matilda Hovi 6.10 5. Iines Hakkarainen 5.90 6. Anna Mattsson 4.67

FLICKOR  11

60 m häck/aidat
1. Sofia Wikman 12,3 2. Julia Lindroos 13,6 3. Sara Ekman 14,2 4. Venla Koskimies 14,6 5. Lotta Mattsson 14,9 6. Anni Pere 15,9

3-steg / 3-loikka
1. Sofia Wikman 6.68 2. Lotta Mattsson 6.67 3. Sara Ekman 6.63 4. Julia Lindroos 5.98 5. Anni Pere 5.06
6. Venla Koskimies

Diskus / Kiekko
1. Julia Lindroos 13.54 2. Sofia Wikman 10.58 3. Sara Ekman 10.43 4. Anni Pere 9.85 5. Lotta Mattsson 9.77
6. Venla Koskimies 8,05

FLICKOR   13

60 m häck/aidat
1. Wilma Huhtanen 13,2 2. Josefin Lindfors 14,3

3-steg / 3-loikka
1. Josefin Lindfors 7.59 2. Wilma Huhtanen 6.90

Diskus / Kiekko
1. Josefin Lindfors 13.27 2. Wilma Huhtanen 10.40

POJKAR   5

40 m häck / aidat
1. William Gammals 10.0 2. Nestori Smeds 17,1 3. Walter Gammals 20,3

3-steg  utan ansats/ Vauhditon 3-loikka
1. William Gammals 3.37 2. Nestori Smeds 1.78 3. Walter Gammals 1.56

Turbospjut / Turbokeihäs
1. William Gammals 4.75 2. Nestori Smeds 2.59 3. Walter Gammals 1.45

POJKAR   7

40 m häck / aidat
1. Noah Lax 10,9 2. Walter Hovi 11,0 3. David Vauhkonen 11,8

3-steg  utan ansats/ Vauhditon 3-loikka
1. Noah Lax 4,05 2. David Vauhkonen 3,02

Turbospjut / Turbokeihäs
1. David Vauhkonen 8.24 2. Valter Hovi 6.77 3. Noah Lax

POJKAR   9

40 m häck / aidat
1. Jesper Ek 13,7

3-steg  /  3-loikka
1. Jesper Ek 6.78

Diskus / Kiekko
1. Jesper Ek 15.02

POJKAR   11

60 m häck / aidat
1. Jakob Winqvist 14,2

3-steg  /  3-loikka
1. Jakob Winqvist 6.88

Diskus / Kiekko
1. Jakob Winqvist 15.33

POJKAR  13

60 m häck / aidat
1. Vili Hovi 13,8 2. Linus Ek 13.9

3-steg  /  3-loikka
1. Linus Ek 7.55 2. Vili Hovi 6.42

Diskus / Kiekko
1. Linus Ek 20.42 2. Vili Hovi 12.98

Spjut / Keihäs
1. Jonas Tolvanen 15.30

ÖK-tävlingarna 24.6 2013

Handtidtagning

P 9

Höjd – Korkeus
1. Jesper Ek Tor 108 2. Lucas Nordström Akilles 95 3. Oscar Nyholm Akilles 90 4. Samuel Puustinen Akilles
5. Aron Johansson Akilles 75 6. Linus Henriksson Akilles –

1000m
1. Jesper Ek Tor 3.48.2 2. Lucas Nordström Akilles 3.51.3 3. Linus Henriksson Akilles 4.12 9 4. Samuel Puustinen Akilles 4.14 3 5. Oscar Nyholm Akilles 4.19.8 6. Noa Lax Tor 4.45.7 Aron Johansson Akilles 5.22.3

Juniorspjut – Juniorikeihäs
1. Samuel Puustinen Akilles 9.51 2. Aron Johansson Akilles 9.46 3. Oscar Nyholm Akilles 8.74 4. Lucas Nordström Akilles 7.64 5. Linus Henriksson Akilles 6.71

P 11

Längd – Pituus
1. Niklas Tallqvist Akilles 4.01 2. Victor Kasurinen Akilles 3.88 3. Carl Björkendal Akilles 3.87

1000 m
1. Carl Björkendal Akilles 3.25.8 2. Niklas Tallqvist Akilles 3.27.9 3. Victor Kasurinen Akilles 3.33.8

Kula – Kuula
1. Viktor Kasurinen Akilles 6.86 2. Niklas Tallqvist Akilles 6.37 3. Carl Björkendal Akilles 5.88

P 13

3-steg – 3-loikka
1. Joakim Bergström Akilles 9.18 (-1,29) 2. Carl-Wilhelm Björkendal Akilles 8.93 (-0,40) 3. Max Tallqvist Akilles 8.66 (-1,30) 4. OttO Gerkman Espoon Tapiot 8.51 (0,15) 5. Jens Björksten Akilles –

Spjut – Keihäs
1. Jonathan Björksten Akilles 38.39 2. Otto Gerkman Espoon Tapiot 32.33 3. Carl-Wilhelm Björkendal Akilles 30.67 4. Joakim Bergström Akilles 28.80 5. Vili Hovi Tor 23.35 6. Max Tallqvist Akilles 22.88 7. Jens Björksten Akilles 22.71

1000 m
1. Carl-Wilhelm Björkendal  Akilles 3.25.6

P 15

Längd – Pituus
1. Rufus Henriksson  Akilles 4.54 (-0,19)

Spjut – Keihäs
1. Rufus Hensriksson Akilles 30.26

2000m
1. Kevin Lindholm Tor 6.27.5 2. Mikael Lindén Elimäen Vauhti 7.18.5 3. Rufus Henriksson Akilles 7.58.9

T/F 9

Höjd – Korkeus
1. Sara Puustinen Akilles 105 2. Amalia Lindén Elimäen Vauhti 3. Isa Suuronen Tor 95 4. Gisela Bergström Akilles 90 5. Wilma Lax Tor 90 6. Miranda Andersin Akilles 85 7. Erin Johansson Akilles 70 8. Jonna Virén LIK 70 9. Jessica Björksten Akilles –

Juniorspjut – Junnnukeihäs
1. Gisela Bergström Akilles 13.74 2. Ida Suuronen Tor 10.19 3.Jonna Virén LIK 9.04 5. Amalia Lindén Elimäen Vauhti 8.12 6. Miranda Andersin Akilles 7.45 7. Wilma Lax Tor 5.96 8. Matilda Hovi Tor 5.57 9. Jenny Lönnqvist Akilles 4.99 10. Erin Johansson Akilles 3.28.

1000m
1. Ida Suuronen Tor 3.56.5 2. Gisela Bergström Akilles 4.12.0 3. Amalia Lindén Elimäen Vauhti 4.14.0
4. Wilma Lax Tor 4.17.0 5. Sara Puustinen Akilles 4.36,4 6. Jonna Virén LIK 6.14.2

F/F 11

Längd – Pituus
1. Jannika Viljakainen Akilles 3.72 2. Patricia Kellgren Akilles 3.70 3. Lina Olenius Akilles 3.69 4. Sabina Aumo Akilles 3.52 5. Sara Ekman Tor 3.35

Kula – Kuula
1. Lotta Putkiranta Leppävaaran Sisu 8.91 2. Emmy Ollas Akilles 8.33 3. Patricia Kellgren Akilles 7.55 4. Lina Olenius Akilles 7.37 5. Victoria Knape SV 6.11 6. Emma Backlund Akilles 5.78 7. Sara Ekman Tor 4.98 8. Karin
Lönnqvist Akilles 4.69

1000m
1. Victoria Knape SV 3.38.9 2. Sabina Aumo Akilles 3.44.7 3. Mette Lindholm Tor 3.46.3 4. Patricia Kellgren Akilles 3.53.1 5. Emma Backlund Akilles 4.10.7 6. Sara Ekman Tor 4.15.1 7. Lina Olenius Akilles 4.19.1

F/T 13

3-steg – 3-loikka
1. Sandra Liljendal Akilles 10.03 (-0,38) 2. Emilia Anttila Akilles 8.82 (-0,10) 3. Laura Putkiranta Leppävaaran Sisu 8.75 (-0,36)

Spjut – Keihäs
1. Felicia Meriheinä LIK 26.14 2. Riina Hytti Pyhtään Yritys 24.47 3. Emilia Anttila Akilles 21.39 4. Paula Lindström LIK 18.25 5. Laura Putkiranta Leppävaaran Sisu 17.23 6. Lotta Putkiranta Leppävaaran Sisu 16.78 7. Sandra Liljendal Akilles 13.77

1000m
1. Sandra Liljendal Akilles 3.29.8 2. Emilia Anttila Akilles 3.31.9 3. Wilma Huhtanen Tor 3.52.6

F/T 15

Längd – Pituus
1. Amanda Liljendal Akilles 3.98 (-0,46) 2. Silja Laukkanen Tor 3.88 (-0,44) 3. Noora Juslin Akilles 3.44 (-0,63)
Utanför tävlingen / Kilp.ulkopuolella  D/N 17: Ronja Lindberg Akilles 4.70 (-0,19)

Spjut – Keihäs
1. Amanda Liljendal Akilles 23.14 2. Noora Juslin Akilles 18.91 3. Silja Laukkanen Tor 15.97

2000m
1. Silja Laukkanen Tor 7.15.9 2. Sandra Jordman Tor 7.17.3 3. Linnéa Henriksson Tor 7.48.

Tors 2.serietävling 17.6 2013

F/T 5
40m

1. Ronja Felin 8,6 2. Erica Johansson 10,4 3. Mimosa Kiviranta 13,9 4. Annika Johansson 14,0 5. Viivi Pesu 15,2 6. Nanna Suonpää 16,1 7. Annika Johansson 22,3

Bollkast – Pallonheitto
1. Erica Johansson 4,55 2. Ronja Felin 4,38 3. Mimosa Kiviranta 3,73 4. Annika Johansson 2,18 5. Nanna Suonpää 2,17 6. Aino Suokas 2,02 7. Viivi Pesu 1,88

Längd – Pituus
1. Ronja Felin 1,99 2. Erica Johansson 1,71 3. Mimosa Kiviranta 1,19 4. Annika Johansson 1,04 5. Nanna
Suonpää 6. Viivi Pesu 0,53

F/T 7
40 m
1. Emma Johansson 8,1 2. Madeleine Bengts 8,1 3. Pernilla Lindén 8,2 4. Josefin Starck 8,4 5. Amelie Bengts 9,0 6. Mathilda Lindén 9,4

Bollkast – Pallonheitto
1. Emma Johansson 11,55 2. Madeleine Bengts 11,00 3. Amelie Bengts 8,18 4. Pernilla Lindén 6,89
5. Josefin Starck 6,73 6. Mathilda Lindén 4,14

Längd – Pituus
1. Emma Johansson 2,73 2. Madeleine Bengts 2,64 3. Josefin Starck 2.48 4. Pernilla Lindén 5. Mathilda
Lindén 1.92 6. Amelie Bengts 1,89

F/T 9
40 m
1. Wilma Lax 6,9 2. Alexandra Starck 7,5 3. Matilda Hovi 8,0 4. Anna Mattsson 8,4 5. Vera Forsman 8,4

Juniorspjut – Juniorikeihäs
1. Alexandra Starck 7,44 2. Matilda Hovi 6,88 3. Ida Suuronen 4,97 4. Anna Mattsson 4,45 5. Vera Forsman 3,10

Höjd – Korkeus
1. Wilma Lax 75 1. Alexandra Starck 75 3. Anna Mattsson 70 4. Vera Forsman – 4. Matilda Hovi –

F/T 11
60 m
1. Sara Ekman 10,2 2. Julia Lindroos 10,2 3. Venla Koskimies 10,5 4. Helmi Henriksson 11,6 5. Lotta Mattsson 11,0 6. Anni Pere 11,1 7. Tuulia Svärd 11,6

Sjut – Keihäs
1. Anni Pere 11,44 2. Julia Lindroos 10,23 3. Sara Ekman 9,77 4. Tuulia Svärd 7,50 5. Lotta Mansner 7,49
6. Helmi Henriksson 6,85 7. Venla Koskimies 6,36

Höjd – Korkeus
1. Anni Pere 105 2. Julia Lindroos 100 3. Sara Ekman 100 4. Venla Koskimies  95 5. Lotta Mansner 90
6. Tuulia Svärd 80

F/T 13
60 m
1. Wilma Huhtanen 9,3 2. Josefin Lindfors 9,8

Spjut – Keihäs
1. Josefin Lindfors 13,10 2. Wilma Huhtanen 10,07

Höjd – Korkeus
1. Josefin Lindfors 120 2. Wilma Huhtanen 105

P 5
40 m
1. William Gammals 9,0 2. Iivari Kaasinen 11,0 3. Walter Gammals 13,5

Bollkast – Pallonheitto
1. William Gammals 9,81 2. Iivari Kaasinen 6,15 3. Walter Gammals 2,93

Längd – Pituus
1. William Gammals 2.19 2. Iivari Kaasinen 1,78 3. Walter Gammals 0,76

P 7
40 m
1. Noa Lax 8,5 2. David Vauhkonen 8,8 3. Valter Hovi 8,9

Bollkast – Pallonheitto
1. Noa Lax 11,56 2. Valter Hovi 9,10 3. David Vauhkonen 8,66

Längd – Pituus
1. David Vauhkonen 2,50 2. Valter Hovi 2,24 3. Noa Lax 2,18

P 9
Inga deltagare – Ei osanottajia

P 11
60 m

1. Tuomas Engberg 9,8 2. Jacob Winqvist 9,9 3. Einari Korhonen 11.9

Spjut – Keihäs
1. Jacob Winqvist 16,06 2. Tuomas Engberg 13,85 3. Einari Korhonen 6,78

Höjd – Korkeus
1. Jakob Winqvist 100 2. Tuomas Engberg 100 3. Einari Korhonen 70

P 13
60 m
1. Rasmus Järventaus 9,6

Spjut – Keihäs
1. Rasmus Järventaus 15,03

Höjd – Korkeus
1. Rasmus Järventaus 105

HIPPO-tävlingar 3.6 2013

68 deltagare / osanottajaa

Flickor – Tytöt 5

40 m
1. Ronja Felin 9.0 2.Erin Rytkönen 9.4 3.Erica Johansson 11.0 4.Sissel Paro 12.1 5.Nanna Suonpää 14.1 6.Annika Johansson 14.2 7.Elina Ronkainen 15.0 8.Viivi Pesu 15.4 9. Aino Suokas 18.9

Längd / Pituus
1. Erin Rytkönen 2.11 2. Ronja Felin 1.92 3. Erica Johansson 1.78 4. Annika Johansson 1.27 5. Sissel Paro 1.11
6.  Aino Suokas 1.06 7. Nanna Suonpää 1.05 8. Viivi Pesu 75 9. Elina Ronkainen 75

Flickor – Tytöt 6

40 m
1. Madeleine Bengts 8.0 2. Ronja Wallén 8.4 3. Mette Starck 8.4 4. Essi Suokas 8.5 5. Amelie Bengts 8.7 6. Matilda Lindén 8.9 7. Stella Lillberg 9.0 8. Tara Kääriäinen 9.2 9. Annika Ronkainen 9.6

Längd / Pituus
1. Madeleine Bengts 2.74 2. Mette Starck 2.46 3. Essi Suokas 2.41 4. Amelie Bengts 2.37 5. Stella Lillberg 2.20
6. Matilda Lindén 2.05 7. Pinja Wallén 2.02 8. Tara Kääriäinen 2.02 9. Annika Ronkainen 1.70

Flickor – Tytöt 7

40 m
1. Emma Johansson 7.9 2. Senni Hakkarainen 8.4 3. Pernilla Lindén 9.3

Längd / Pituus
1. Emma Johansson 2.80 2. Senni Hakkarainen 2.46 3. Pernilla Lindén 2.24

Flickor – Tytöt 8

40 m
1. Matilda Hovi 7.6 2. Jennelie Ahonen 7.9 3. Maja Wickström 8.4 4. Anna Mattsson 8.6

Längd / Pituus
1. Matilda Hovi 2.92 2. Jennelie Ahonen 2.79 3. Venla Pulkkinen 2.59 4. Maja Wickström 2.54 5. Anna Mattsson 2.43

Flickor – Tytöt 9

40 m
1. Wilma Lax 7.3 2. Minea Starck 8.1 3. Iines Hakkarainen 8.3

Längd / Pituus
1. Wilma Lax 3.42 2. Minea Starck 2.83 3. Iines Hakkarainen 2.72

Flickor – Tytöt 10

60 m
1. Sara Ekman 10.0 2. Anni Pere 10.8 3. Nea Törn 11.1

Längd / Pituus
1. Sara Ekman 3.43 2. Anni Pere 3.08 3. Nea Törn 3.00

Flickor – Tytöt 11

60 m
1. Sofia Wikman 9.9 2. Julia Lindroos 10.2 3. Tianna McIntosh 10.5 4. Lotta Mattsson 11.6

Längd / Pituus
1. Julia Lindroos 3.69 2. Sofia Wikman 3.50 3. Tianna McIntosh h 3.28 4. Lotta Mattsson 2.78

Flickor – Tytöt 12

60 m
1. Nanna Lehto 8.8 2. Wilma Huhtanen 9.2 3. Josefin Lindfors 9.3 4. Nea Olli 10.0

Längd / Pituus
1. Nanna Lehto 4.38 2. Wilma Huhtanen 3.86  3. Josefin Lindfors 3.85 4. Nea Olli 3.71

Pojkar – Pojat 5

40 m
1. William Gammals  8.7 2. Iivari Kaasinen 10.4 3. Nils Astikainen 10.8 4. Walter Gammals 17.6 5. Onni Wallén 19.4

Längd / Pituus
1. William Gammals 2.07 2. Nils Astikainen 1.37 3. Iivari Kaasinen 1.30 4. Walter Gammals 1.21

Pojkar – Pojat 6

40 m
1. Leevi Pulkkinen 8.0 2. Valter Hovi 8.4 3. David Vauhkonen 8.7 4. Aku Pesu 8.8 5. Otto Reinivuo 8.9 6. Kevin Kastén 9.4  7. Alexander Hollmén 10.4

Längd – Pituus
1. Valter Hovi 2.28 2. Leevi Pulkkinen 2.27 3. David Vauhkonen 2.27 4. Kevin Kastén 2.17 5. Otto Reinivuo 2.05
6. Aku Pesu 1.66

Pojkar – Pojat 7

40 m
1. Noah Lax 8.9 2. Wilmer Puro 9.7

Längd – Pituus
1. Noah Lax 2.16 2. Wilmer Puro 1.88

Pojkar – Pojat 8

40 m
1. André Bengts 7,0 2. Mika Vaarimo 7,1 3. Luca McIntosh 7.8 4. Emil Rytkönen 7.9 5. Jimi Leinonen 9.1 6. Jesse Ronkainen 9.2 7

Längd – Pituus
1. André Bengts 3.17 2. Miko Vaarimo 2.80 3. Jimi Leinonen 2.67 4. Luca McIntosh 5. Emil Rytkönen 2.04 6. Jesse Ronkainen 1.87

Pojkar – Pojat 9

40 m
1. Jesper Ek 6.9 2. Nico Gustafson 7.0 3. Eetu Niemelä 7.0 4. Eetu Olli 7.2 5. Olli Huttunen 7.5 6. Niko Reinivuo 8.7

Längd – Pituus
1. Jesper Ek 3.21 2. Nico Gustafson 3.03 3. Olli Huttunen 2.91 4. Eetu Olli 2.90 5. Eetu Niemelä 2.88 6. Niko Reinivuo 1.84

Pojkar – Pojat 10

60 m
1. Tuomas Engberg 9.6 2. Petja Ora 10.4

Längd – Pituus
1. Tuomas Engberg 3.40 2. Petja Ora 3.08

Pojkar – Pojat 11

60 m
1. Jonathan Hällfors 9.9

Längd – Pituus
1. Jonathan Hällfors 3.36

Pojkar – Pojat 12

60 m
Inga deltagare – Ei osanottajia

Längd- Pituus
Inga deltagare – Ei osanottajia

KLL terränglöpningsmästerskap 23.5 2013

Framgång för Tor-idrottare i KLL:s terränglöpningsmästerskap!
Kevin Lindholm (P14) 2., Remi Lindholm (P16) 3. och Silja Laukkanen (F14) 5. Grattis!

http://resultservice.fi/2013/kll/

Serietävling 1 den 13.5 2013

FLICKOR  5
Längd
1. Ronja Felin 1.74 2. Erica Johansson 1.53 3. Nanna Suonpää 1.20 4. Viivi Pesu  90 5. Lina Mattsson –
Kula
1. Erica Johansson 2.35 2. Ronja Felin 1.57 3. Nanna Suonpää 1.19 4. Lina Mattsson  –
Terränglöpning
1. Ronja Felin 2. Erica Johansson 3. Nanna Suonpää

FLICKOR 7
Längd

1. Madeleine Bengts 2.67 2. Emma Johansson 2.45 3. Josefin Stark 2.31 4. Senni Hakkarainen 2.27
5. Amelie Bengts 2.16 6. Pernilla Lindén 2.15 7. Essi Suokas 2.02  8. Mathilda Lindén 2.00
Kula
1. Madeleine Bengts 5.00 2. Emma Johansson 4.65 3. Josefin Starck 4.40 4. Senni Hakkarainen 4.33
5. Amelie Bengts 4.10 6. Mathilda Lindén 3.16 7. Pernilla Lindén 2.76 8. Essi Suokas 2.40
Terränglöpning
1. Madeleine Bengts 2. Josefin Starck 3. Emma Johansson 4. Mathilda Lindén 5. Senni Hakkarainen
6. Pernilla Lindén 7. Essi Suokas 8. Amelie Bengts avbröt

FLICKOR 9
Längd

1. Ida Suuronen 4.89 2. nes Hakkarainen 3.16 3. Elin Sjöblom 3.15 4. Ulrika Sirén 2.71 5. Matilda Hovi 2.70
6. Anna Mattsson 2.55 7. Alexandra Starck 2.60 8. Wilma Lax 1.78 9. Elise Malm 1.58
Kula
1. Wilma Lax 3.14 2. Ida Suuronen 3.11 3. Ulrika Sirén 3.06 4. Alexandra Starck 2.96 5. Matilda Hovi 2.78
6. Elin Sjöblom 2.63 7. Iines Hakkarainen 2.56 8. Anna Mattsson 2.33 9. Elise Malm 2.09
Terränglöpning
1. Ida Suuronen 2. Wilma Lax 3. Ulrika Sirén 4. Alexandra Starck 5. Matilda Hovi 6. Iines Hakkarainen
7. Elise Malm 8. Elin Sjöblom 9. Anna Mattsson

FLICKOR 11
Längd

1. Sofia Wikman 3.50 2. Julia Lindroos 3.48 3. Sara Ekman 3.21 4. Lotta Mattsson 2.96 5. Anni Pere 2.74
6. Tuulia Svärd 2.28
Kula
1. Anni Pre 4.94 2. Julia Lindroos 4.91 3. Sofia Wikman 4.83 4. Sara Ekman 4.47 5. Tuulia Svärd 6. Lotta
Mattsson
Terränglöpning
1. Sofia Wikman 2. Julia Lindroos 3. Lotta Mansner 4. Sara Ekman 5. Anni Pere 6. Tuulia Svärd

FLICKOR 13
Längd
1. Wilma Huhtanen 3.80 2. Josefin Lindfors 3.68 3. Nea Olli 3.36 4. Emma Hellroos 3.07 5. Saara Kinnunen 2.72
Kula
1. Josefin Lindfors 6.35 2. Emma Hellroos 4.95 3. Wilma Huhtanen 4.59 4. Saara Kinnunen 4.32
Terränglöpning
1. Wilma Huhtanen 2. Saara Kinnunen 3. Nea Olli 4. Emma Hellroos 5. Josefin Lindfors

POJKAR 5
Längd
1. William Gammals 2.35 2. Walter Gammals 1.13
Kula
1. William Gammals 3.16
Terränglöpning
1. William Gammals

POJKAR 7
Längd
1. David Vauhkonen 2.25 2. Aku Peso 2.20 3. Valter Hovi  2.13 4. Noa Lax 1.95
Kula
1. Valter Hovi 4.35 2. David Vauhkonen 3.76 3. Aku Peso 2.06
Terränglöpning
1. Noa Lax 2. David Vauhkonen

POJKAR 9
Längd

1. Jesper Ek 3.54 2. Axel Öhman 2.97 3. Eetu Olli 2.73 4. Niko Hellroos 2.30
Kula

1. Axel Öhman 5.07 2. Jesper Ek 4.39 3. Eetu Olli 4.17 4. Mico Hellroos 3.40
Terränglöpning

1. Jesper Ek 2. Axel Öhman 3. Eetu Olli 4. Miko Hellroos

POJKAR 11
Längd

1. Jacob Winqvist 3.13
Kula
1. Jacob Winqvist 6.05
Terränglöpning
1. Jacob Winqvist

POJKAR 13
Längd

1. Rasmus Järventaus 3.69 2. Linus Ek 3.50
Kula
1. Linus Ek 5.83 2. Rasmus Järventaus 5.02
Terränglöpning
1. Linus Ek 2. Rasmus Järventaus

Flying Finns-juniorterräng 11.5.2013

Kevin Lindholm på silverplats, Remi Lindholm på bronsplats, Ida Suuronen och Sandra Jordman 6., Silja Laukkanen 11.

Resultat

ÖK terränglöpningsmästerskap 25.4.2013 i  Lovisa

F 9   1 km: 1.  Ida Suuronen Tor 3.33 2. Wilma Lax  Tor 3.59
P 9  1 km: 1. Jesper Ek Tor 3.29 2. Noa Lax Tor 4.43
F10 1,5 km: 1. Sabina Aumo Akilles 5.21
P 10 1,5 km: 1. Axel Henriksson  Tor 5.52
F11 1,5 km: 1. Mette Lindholm  Tor  5.28
P 11 1,5 km: 1. Carl Björkendal Akilles 4.54 2. Jacob Winqvist Tor 5.04
F12 2 km: 1. Wilma Huhtanen Tor 7.59
F13  2 km: 1. Emilia Anttila Akilles 7.04 2. Sandra Liljendal Akilles 7.18
P 13  2 km: 1. Carl-Wilhelm Björkendal Akilles 7.03
F14  2 km: 1. Silja Laukkanen Tor 6.44 2. Sandra Jordman LIK  6.53
P 14  3 km: 1. Kevin Lindholm Tor 9.07
F15  2 km: 1. Linnea Henriksson Tor 7.10 2. Amanda Liljendal Akilles 8.23
P 15  3 km: 1. Remi Lindholm Tor  9.05
D19  4 km: 1. Jannica Winqvist  Tor  18.20
H  4 km: 1. Victor Nielsen Tor  12.13