Tulokset 2015

A-luokan tulokset 2015

(tulokset tehty Kilpailukalenteriin merkityissä virallisissa kilpailuissa)

P 9
Noa Lax
3-ottelu              531 p       B
1000 m               3.39,58  A

P 11
Jesper Ek
60 m                   9.32        B
1000 m               3.38,4    B
korkeus              1.26         B

Eetu Niemelä
3-loikka (alue)     8.07     B
1000m                3.38,1     B

Nico Gustavson
kuula                     8.53      B

M17
Remi Lindholm
1500 m               4.6,98     A
3000 m               9.11,29   A
2000 m e           6.34,21    A

Kevin Lindholm
1500 m               4.15,68   A
3000 m               9.18,39  A
2000 m e           6.32,50   A

T 11
Wilma Lax
60 m                   9.25        B
pituus (alue)   4.07          B
3-ottelu              829 p     B

T 13
Mette Lindholm
1000 m               3.25,01   A

T 14
Wilma Huhtanen
100 m                 13.76       B
2000 m               8.05,9    B
800 m                 2.33,7     A

N
Johanna Lindholm
1500 m               4.40,33      A     suomen ennätys N40
3000 m               9.56,68     A
5000 m               17.43,94    A
10 000 m           36.16,49    A
1/2-maraton      1.20,12      A

Loviisa Torin yu-mestaruuskilpailut 7.9.2015

Muunneltu 3-ottelu (jokainen kilpailija valitsee itse yhden hyppy-, yhden juoksu- ja yhden heittolaijn)

P 3
1. Alfred Smeds 3p 1. Lukas Lindén 3p 3. Eddi Ståhls 2p

P5
1. Walter Gammals 98p 2. Julius Johansson 65p 3. Isak Ståhls 62p 4. Robin Lökfors 43p

P7
1. William Gammals 285p

P9
1.  Noa Lax 568p 2. Aku Pesu 177p

F/T 3
1. Minni Suonpää 36p 2.Linnéa Lindén 3p 2. Erin Lindroos 3p

F/T 5
1. Nanna Suonpää 125p 2. Annika Johansson 110p 3. Viivi Pesu 64p 4. Emilia Skog 29p 5. Hilda Lindroos 23p

F/T 7
1. Ronja Felin 203p 2. Erica Johanson 143p 3. Emma Skog 69p

F/T 9
1. Emma Johansson 607p 2. Josephine Starck 478p 3. Madeleine Bengts 403p 4. Kira Kolu 339p 5. Senni Hakkarainen 327p 6. Pernilla Lindénn 314p 7. Mathilda Lindén 307p 8. Amelie Bengts 252p

F/T 11
1.  Wilma Lax 739p 2. Ida Suuronen 687p 3. Iines Hakkarainen 343p

Tulokset  4. sarjakilpailuista 17.8.2015

F/T 5
40 m
1. Annika Johansson 11.2 2. Nanna Suonpää 11.5 3. Viivi Pesu 11.8 4. Emilia Skog 13.9 5. Greta Lintukangas 17.4 6. Malin Lindroos 20.2 7. Lotta Hovi 22.0 8. Minna Suonpää 28.2 9. Erin Lindroos 29.2 10. Linnéa Lindén 30.5

Turbospjut – Turbokeihäs
1. Viivi Pesu 3.35 2. Greta Lintukangas 3.15 3. Annika Johansson 3.03 4. Nanna Suonpää 2.97 5. Emma Skog 2.65
6. Hilda Lindroos 2.07 7. Lotta Hovi 1.72 8. Linnéa Lindén 1.50 9. Erin Lindroos 1.32 10. Minni Suonpää 1.32

F/T 7
40 m h/a
1. Ronja Felin 9.7 2. Liia Palasmaa 10.6 3. Sissel Paro 10.7 4. Emma Peura 11.5 5. Emma Skog 11.8

Turbospjut – Turbokeihäs
1. Liia Palasmaa 5.43 2. Sissel Paro 5.11 3.Ronja Felin 4.04 4. Emma Peura 3.90 5. Emma Skog 2.15

F/T 9
40 mh/a
1. Madeleine Bengts 9.1 2. Josphine Starck 9.5 3. Amelie Bengts 9.7 4. Matilda Lindén 9.9 5. Pernilla Lindén 10.0
6. Senni Hakkarainen 10.3

Diskus – Kiekko
1. Madeleine Bengts 9.95 2. Josphine Starck 8.76 3. Senni Hakkarainen 7.79 4. Matilda Lindén 7.25 5. Amelie Bengts 7.12 6. Pernilla Lindén 5.68

Längd – Pituus
1. Madeleine Bengts 3.12 2. Josephine Starck 2.99 3. Amelie Bengts 2.85 4. Matilda Lindén 2.55 5. Senni Hakkarainen 2.57 6. Pernilla Lindén 2.35

F/T 11
60 mh/a
1. Wilma Lax 11.8 2. Ida Suuronen 13.0 3. Matilda Hovi 13.6 4. Iines Hakkarainen 15.1

Diskus – Kiekko
1. Iines Hakkarainen 13.43 2. Ida Suuronen 13.09 3. Matilda Hovi 9.30 4. Wilma Lax 9.16

Längd – Pituus
1. Wilma Lax  3.81 2. Ida Suuronen 3.74 3. Matilda Hovi 3.09

F/T 13
60 m h/a
1. Julia Lindroos 11.6

Diskus – Kiekko
1. Julia Lindroos 15.28

Längd – Pituus
1. Julia Lindroos 3.61

F/T 15
100 m
1. Wilma Huhtanen 13.1

Längd – Pituus
1. Wilma Huhtanen 4.00

P 5
40 m
1. Walter Gammals 11.5 2. Robin Lökfors 12.4 3. Jani Norrila 13.3 4. Miki Norrila 16.0 5. Alfred Smeds 22.7 6. Lukas Lindén 38.4

Turbospjut – Turbokeihäs
1. Jami Norrila 3.54 2. Robin Lökfors 3.29 3. Walter Gammals 3.25 4. Alfred Smeds 2.35 5. Miki Norrila 2.21
6. Lukas Lindén 0.82

P 7
40 m h/a
1. William Gammals 9.4 2. Nestori Smeds 11.8

Turbospjut – Turbokeihäs
1. William Gammals 10.91 2. Nestori Smeds 8.34

P 9
40 m h/a
1. Noa Lax 9.5 2. Aku Pesu 10.0 3. Niilo Palasmaa 10.3

Diskus – Kiekko
1. Noa Lax 12.75 2. Niilo Palasmaa 9.81

Längd – Pituus
1. Noa Lax 3.29 2. Niilo Palasmaa 2.81 3. Aku Pesu 2.70

P 11
60 m h/a
1. Jesper Ek 11.8

Längd – Pituus
1. Jesper Ek 3.80

3. sarjakilpailujen tulokset 27.7.2015

F/T 5
40 m
1. Annika Johansson 9.6 2. Viivi Pesu 9.8 3. Nanna Suonpää 10.3 4. Hilda Lindroos 10.3 5. Ruth Lintukangas 10.9
6. Greta Lintukangas 11.0 7. Lotta Hovi 11. 7. Minni Suonpää 11.0 9. Emilia Skog 11.2 10. Linnéa Lindén 11.5
11. Erin Lindroos 18.4  12. Noora Lukkarinen 25.0 13. Ida Lintukangas 57.0

Bollkast – Pallonheitto
1. Viivi Pesu 8.57 2. Annika Johansson 6.58 3. Nanna Suonpää 6.45 4. Aino Suokas 5.18 5. Emilia Skog 4.40 6. Hilda Lindroos 2.50 7. Lotta Hovi 3.25 8. Ruth Lintukangas 3.04 9. Greta Lintukangas 2.61 10. Minni Suonpää 2.61
11. Noora Lukkarinen  2.50 12. Linnéa Lindén 1.80 13. Erin Lindroos 1.46 14. Ida Lintukangas 0.87

F/T 7
40 m
1. Ronja Felin 8.0 2. Erica Johansson 9.2 3. Emma Skog 9.3 4. Nella Lukkarinen 9.4

Bollkast – Pallonheitto
1. Erica Johansson 11.32 2. Ronja Felin 8.97 3. Nella Lukkarinen 6.06 4. Emma Skog 5.70

F/T 9
100m
1. Emma Johansson 17.2 2. Madeleine Bengts 17.4 3. Josephine Starck 17.9 4. Matilda Lindén 18.2 5. Essi Suokas 18.6 6. Pernilla Lindén 19.0 7. Amelie Bengts 19.0 8. Senni Hakkarainen 19.3

Bollkast – Pallonheitto
1. Emma Johansson 17.48 2. Madeleine Bengts 15.94 3. Senni Hakkarainen 14.26 4. Josephine Starck 13.03
5. Matilda Lindén 12.96 6. Amelie Bengts 12.16 7. Essi Suokas 11.72

Längd – Pituus
1. Emma Johansson 3.56 2. Madeleine Bengts 3.15 3. Josephine Starck 3.11 4. Essi Suokas 2.92 5. Matilda Lindén 2.84
6. Amelie Bengts 2.77 7. Pernilla Lindén 2.67 8. Senni Hakkaraine 2.65

F/T 11
150m
1. Ida Suuronen 24.2 3. Matilda Hovi 27.1 3. Iines Hakkarainen 29.7

Spjut – Keihäs
1. Ida Suuronen 13.56 2. Iines Hakkarainen 11.19 3. Matilda Hovi 9.51

Längd – Pituus
1. Ida Suuronen 4.06 2. Matilda Hovi 3.35 3. Iines Hakkarainen 3.09

F/T 13
300m
1. Wilma Huhtanen 47.1

P 5
40m
1. Julius Johansson 10.4 2. Lukas Lindén 19.3

Bollkast – Pallonheitto

1. Julius Johansson 5.63 2. Lukas Lindén 2.07

P 7
40m
1. Kent Lindholm 8.0

Bollkast – Pallonheitto
1. Kent Lindholm 21.30

P 9
40m
1. Aku Pesu 7.8

P 11
150 m
1. Jesper Ek 23.0

Längd – Pituus
1. Jesper Ek 3.72

Sarjakilpailut 29.6.2015

F/T 5
100m
1. Nanna Suonpää 25.8  2. Viivi Pesu 26.4 3. Annika Johansson 26.8 4. Aino Suokas 27.2 5. Hilda Lindroos 28.4 6. Lotta Hovi 39.5 7. Minni Suonpää 42.6

Längd – Pituus
1. Annika Johansson  1.78 2. Viivi Pesu 1,73 3. Nanna Suonpää 1.72 4. Aino Suokas 1.58 5. Hilda Lindroos 1.37 6. Lotta Hovi 1.31 7. Minni Suonpää 0,64

Bollkast – Pallonheitto
1. Annika Johansson 6.56 2. Nanna Suonpää 4.83 3. Viivi Peu 4.22 4. Aino Suokas 4.15 5. Hilda Lindroos 3.94
6. Lotta Hovi 2.91 7. Minni Suonpää 1.76

F/T 7
100m
1. Ronja Felin 20.5 2. Emma Skog 24.3

Längd – Pituus
1. Ronja Felin 20.5 2. Erica Johansson 2.47 3. Emma Skog 1.99

Bollkast – Pallonheitto
1. Erica Johansson 10.13 2. Ronja Felin 7.86 3. Emma Skog 4.34

F/T 9
Höjd – Korkeus
1. Josephine Starck  103 2. Madeleine Bengts 100 3. Emma Johansson 95 4. Amelie Bengts 29.0

150m
1. Madeleine Bengts 26.6 2. Emma Johansson 27.0 3. 28.0 4. Amelie Bengts 90

Junnuspjut – Junnukeihäs
1. Josphine Starck 13.15 2. Emma Johansson 11.65 3. Madeleine Bengts 8.89 4. Amelie Bengts 7.65

F/T 11
200m
1. Wilma Lax 34.1 2. Alexandra Starck 35.4 3. Matilda Hovi 36.7

Höjd – Korkeus
1. Wilma Lax 115 2. Matilda Hovi 105 3. Alexandra Starck 100

Diskus – Kiekko
1. Alexandra Starck 15.94 2.Wilma Lax 9.34 3. Matilda Hovi 9.24

F/T 15
100m
1. Wilma Huhtanen 14.0

300m
1. Wilma Huhtanen 45.8

Diskus – Kiekko
1. Wilma Huhtanen 14.52

Höjd – Korkeus
1. Wilma Huhtanen 14.0

P 5
100m
1. Walter Gammals 23.4 2. Julius Johansson 23.9 3. Alfred Smeds 36.7

Bollkast – Pallonheitto
1. Julius Johansson 5.10 2. Walter Gammals 4.50 3. Alfred Smeds 2.93 4. Johannes Hällfors 1.09

Längd – Pituus
1. Walter Gammals 1.99 2. Julius Johansson 1.42 3. Alfred Smeds 0.90

P 7
100m
1. Nestor Smeds 24.6

Bollkast – Pallonheitto
1. Nestor Smeds 9.15

Längd – Pituus
1. Nestor Smeds 1.60

P 9
150 m
1. Noa Lax 27.4

Keihäs – Spjut
1. Noa Lax 11.34

Höjd – Korkeus
1. Noa Lax 95

P 11
200m
1. Jesper Ek 31.9

Diskus – Kiekko
1. Jesper Ek 12.23

Höjd – Korkeus
1. Jesper Ek 125

ÖK-kisat 22.6.2015 Loviisassa

Järj. Lovisa Tor

F/T 9
1000m
1. Lotta Lehtimäki SV 4.09.3 2. Cinja Bergström SV 4.22.9 3. Veronica Lindberg SV 4.59.6
Utom tävlan/Kilpailun ulkopuolella:  Nanna Hyyrynen Elimäen Vauhti 4.16.1, Selma Lindén Elimäen Vauhti 4.23.4,
Hilma Hyyrynen Elimäen Vauhti 4.36.7

F/T 9
Junnuspjut-Junnukeihäs
1. Lotta Lehtimäki SV 10.50 2. Cinja Borgström SV 6.01 3. Veronica Lindberg SV 5.78

F/T 9
Höjd-Korkeus
1. Lotta Lehtimäki SV 100 2. Cinja Borgström SV 90 3. Veronica Lindberg SV 80

F/T 11
1000m
1. Vilma Lax Tor 3.39.2 2. Ida Suuronen Tor 3.40.4 3. Vanessa Lindberg SV 3.57.4 4. Elvira Johansson Akilles 4.18.5 5. Miranda Andersin 4.31.1
Utom tävlan/Kilpailun ulkopuolella:
Tessa Oinonen Karhulan Katajaiset 3.29.9, Ea Vuori Mäntsälän Urheilijat 3.33.4, Ella Pertula Kenttäurheilijat 3.38.3, Amalia Lindén Elimäen Vauhti  3.56.5.

F/T 11
Längd-Pituus
1. Gisela Bergström Akilles 4.57 2. Elvira Johansson Akilles 4.23 3. Wilma Lax Tor 4,05 4. Ida Suuronen Tor 3.82
5. Sara Puustinen Akilles 3.52 6. Vanessa Lindberg SV 3.43 7. Miranda Andersin Akilles 3.20 8. Jenny Lönnqvist Akilles 2.65
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella:
Tessa Oinonen Karhulan Katajaiset 4.12, Ella Perttula Kentttäurheilijat 3,80, Ea Vuori MU 3.37, Amalia Lindén Elimäen Vauhti, Kiia Korander Vihdin Viesti 3.13

F/T 11
Kula-Kuula
1. Jonna Virén LIK 8.29 2. Gisela Berström Akilles 8.27 3. Elvira Johansson Akilles 6.36 4. Sara Puustinen Akilles 6.14, 5. Wilma Lax Tor 6. 5.72 6 .Miranda Andersin  Akilles 5.46 7. Vanessa Lindberg Akilles 4.87 8. Jenny Lönnqvist Akilles 4.20
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella:
Tessa Oinonen Karhulan Katajaiset 7.53, Amalia Lindén Elimäen Vauhti 6.64,
Ella Perttula Kenttäurheilijat 6.36, Kiia Korander Vihdin Viesti 5.12, Ea Vuori MU 4.43

F/T 13
1000m
1. Victoria Knape SV 3.23.5 2. Victoria Lindberg SV 3.37.6 3. Aurora Wallén LIF 3.40.2 4. Fanny Tyskas LIF 3.48.7
5. Emma Backlund Akilles 3.51.5 6. Sara Ekman Tor 4.02.3
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella: Henni Hynynen Elimäen Vauhti 3.41.0

F/T 13
Spjut-Keihäs
1. Sandra Johansson Akilles 23,75 2. Seija Pantti SV 23,70 3. Jannika Viljakainen Akilles 20,32 4. Victoria Lindberg SV 20,26 5. Aurora Wallén LIF 19,85 6. Emma Backlund Akilles 15,80 7. Lina Olenius Akilles 14,53 8. Fanny Tyskas LIF 12,63 9. Sara Ekman Tor 11,52
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella; Mia Kaaro Vehkalahden Veikot 27,99

F/T 13
3-steg-3-loikka
1. Victoria Lindberg SV 8,97 (++2,2) 2. Jannika Viljakainen Akilles 8,69 (+1,7) 3. Lina Olenius Akilles 8,67 +0,9) 4. Sandra Johansson Akilles 8.21 (+0,8) 5. Aurora Wallén LIF 7,67 (+1,1) 6. Seija Pantti SV 7.63 (+2,3)

F/T 15
2000m
1. Wilma Huhtanen Tor  8.05.9

Spjut-Keihäs
1. Wilma Huhtanen Tor  17,88

Längd-Pituus
1. Wilma Huhtanen Tor  3.93

P 9
1000m
1. Noa Lax Tor 3.55.9

Spjut-Keihäs
1. Noa Lax Tor 12,58

Höjd-Korkeus
1. Noa Lax Tor 100

P 11
1000m
1. Lucas Nordström Akilles 3.35.9 2. Eetu Niemelä Tor 3.38.1 3. Oscar Nyholm Akilles 3.41.4 4. Robin Franssman SV 3.44.1 5. Linus Henriksson Akilles 3.52.7 6. Thomas Isaksson Akilles 3.54.0 7. Elliot Schmidt Akilles 4.18.9

Längd-Pituus
1. Eetu Niemelä Tor 3.89 2. Robin Franssman SV 3.66 3. Thomas Isaksson Akilles 3.63 4. Lucas Nordström Akilles 3.55
5. Elliot Shcmidt Akilles 3.54 6. Linus Henriksson Akilles 3.51 7. Oscar Nyholm Akilles 3.30 8. Danel Wickström SV 3.28
9. Samuel Puustinen Akilles 3.26
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella: Onni Rustholkarhu Lahden Ahkera 2.74

P 11
Kuula-Kula
1. Robin Hildén SV 8.19 2. Lucas Nordström Akilles 5.98 3. Daniel Wickström SV 5.92 4. Robin Franssman SV 5.80
5. Samuel Puustinen Akilles 5.42 6. Oscar Nyholm Akilles 5.32 7. Elliot Scmidt Akilles 4.79 8. Linus Henriksson 4.65
9. Thomas Isaksson Akilles 4.33
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella: Onni Rustholkarhu Lahden Ahkera 7.10

P 13
1000m
1. Carl Björkendahl Akilles 3.00.8 2. Paulus Lehtimäki SV 3.02.5 3. Mikael Lehtimäki SV 3.13.6 4. Linus Schmidt Akilles
3.15.4 5. Niklas Tallqvist Akilles 3.20.9

Spjut-Keihäs
1. Carl Bjökendal Akilles 33,25 2. Mikael Lehtimäki SV 31,71 3. Paulus Lehtimäki SV 31,25 4. Victor Kasurinen Akilles
26,89 5. Niklas Tallqvist Akilles 23,84 6. Lucas Bergström SV 23,48 7. Benjamin Franssman SV 17,82
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella: Aatu Kangasniemi (P 9) PU 20,67

3-steg-3-loikka
1. Paulus Lehtimäki SV 9.22+0,9)  2. Niklas Tallqvist Akilles 9.14 (+0,6) 3. Mikael Lehtimäki SV 9.08 (+1,7) 4. Carl Björkendal Akilles 9.01 (+0,7)
5. Victor Kasurinen Akilles 8.66 (+1,3) 6. Lucas Borgström SV 7.74 (+1,1)

P 15

P 15
2000m
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella : Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheilijat 5.56.1, Jaakko Lehtinen Karhulan Katajaiset 6.55.0

 

 

Tulokset 1. sarjakilpailusta 8.6.2015

T/F 5
Löpning-Juoksu

1. Annika Johansson 1.30 2. Viivi Pesu 1.40 3. Nanna Suonpää  1.54 4. Lotta Hovi 2.27 5. Minni Suonpää 2.55 6. Linnéa Lindén 3.32

Längd – Pituus
1. Annika Johansson 1.72 2. Nanna Suonpää 1.71 3. Viivi Pesu 1.32 4. Lotta Hovi 84 5.Minni Suonpää 55 6.Linnéa Lindén 46

Kula – Kuula
1. Annika Johansson 3.35 2. Nanna Suonpää 2.68 3. Viivi Pesu 1.57 4.Minni Suonpää 1.29 5.Lotta Hovi 1.27 6.Linnéa Lindén 80

T/F 7
Löpning – Juoksu

1. Ronja Felin 1.56

Längd – Pituus
1. Ronja Felin 2.60

Kula – Kuula
1. Ronja Felin 3.28

T/F 9
Löpning – Juoksu

1. Madeleine Bengts 2.00 2.Emma Johansson 2.00 3. Josefine Starck 2.09 4.Matilda Lindén 2.11 5.Amelie Bengts 2.12 6. Senni Hakkarainen 2.13 7.Pernilla Lindén 2.15

Längd – Pituus
1. Emma Johansson 3.17 2. Madeleine Bengts 3.00 3.Josefine Starck 2.83 4.Matilda Lindén 2.63 5.Senni Hakkarainen 2.62 6.Pernilla Lindén 2.53 7.Amelie Bengts 2.45

Kula – Kuula
1. Emma Johansson 5.50 2.Josefine Starck 4.49 3. Madeleine Bengts 4.20 4. Senni Hakkarainen 4.09 5. Amelie Bengts 3.90 6. Matilda Lindén 3.29 7. Pernilla Lindén 3.09

F/T 11
Löpning – Juoksu 1000 m

1. Wilma Lax 4.04

 

Kula – Kuula
1. Wilma Lax 5.65 2. Iines Hakkarainen 4.49

Längd – Pituus
1. Wilma Lax 3.76

F/T 13
Löpning – Juoksu

1. Sara Ekman 2.31

Längd – Pituus
1. Sara Ekman 3.46

Kula – Kuula
1. Sara Ekman 4.89

F/T 15
Löpning – Juoksu

1. Wilma Huhtanen 2.14

Längd – Pituus
1. Wilma Huhtanen 4.19

Kula – Kuula
1. Wilma Huhtanen 5.39

P 5
Löpning – Juoksu

1. Walter Gammals 1.44 2. Alfred Smeds 1.57

Längd -Pituus
1. Walter Gammals 2.00 2. Alfred Smeds 99 3. Lukas Lindén 46

Kula – Kuula
1. Walter Gammals 2.31 2. Alfred Smeds 1.27 3. Lukas Lindén 73

P 7
Löpning – Juoksu

1. Nestor Smeds 2.00

Längd -Pituus
1. Nestor Smeds 1.85

Kula – Kuula
1. Nestor Smeds 3.24

P 9
Löpning – Juoksu

1. Noa Lax 1.56

Längd -Pituus
1. Noa Lax 3.06

Kula – Kuula
1. Noa Lax 5.09

P 11
Löpning – Juoksu 1000 m

1. Jesper Ek 4.12.8

Tulokset NÅID:n junioriviesteistä 6.6 2015 Veikkolassa

P11 4 x 50 m

 

1.      If Raseborg1                                      30,73
Alex Fagerlund
Oliver Forsman
Rasmus Tenkanen
Väinö Lupala

2.      Lovisa Tor                                        30,79
Jesper Ek
Miko Vaarimo
Eetu Niemelä
Aaron Lindholm

3.      Borgå Akilles1                                    31,72
Elliot Schmidt
Aron Johansson
Lucas Nordström
Jami Leppäkoski

4.      If Sibbo-Vargarna                                 33,00
Robin Hilden
Lukas Wiik
Jonathan Blomqvist
Emil Nylund

5.      If Raseborg2                                      33,53
Emil Lindholm
Simon Ekholm
Filip Wikholm
Simon Björklöf

6.      Sjundeå If                                        35,46
Albin Berglund
Andreas Söderholm
Roni Joensuu
Jere Joensuu

P11 4 x 600 m

1. Lovisa Tor                                      8.24,26
Aaron Lindholm
Miko Vaarimo
Eetu Niemelä
Jesper Ek

2. Borgå Akilles1                                  8.39,08
Oscar Nyholm
Jami Leppäkoski
Samuel Puustinen
Lucas Nordström

3.  If Raseborg1                                    9.05,09
Väinö Lupala
Simon Ekholm
Rasmus Tenkanen
Alex Fagerlund

4.   If Sibbo-Vargarna                               9.12,69
Robin Hilden
Emil Nylund
Jonathan Blomqvist
Casper Väntsi

5.  If Raseborg2                                    9.27,19
Emil Lindholm
Oliver Forsman
Oliver Heikkinen
Filip Wikholm

Sjundeå If                                          DNS
Albin Berglund
Andreas Söderholm
Jere Joensuu
Fredrik Lemström

Tulokset ÖK:n junioriviesteistä 25.5. Porvoossa

Tulokset

HIPPO-kisat 18.5.2015

T/F 5
40m
1. Nella Virta 11,3 2. Viivi Pesu 11,0 3. Nanna Suonpää 4. Greta Lintukangas 12,0 5. Ruth Lintukangas 12,1 6. Ida Päivinen 13,2 7. Lina Mattsson 13,5 8. Evelina Ståhlberg 14,0 9. Ninni Suonpää 16,00 10. Aino Suokas 18,4 11. Linnéa Lindén 19,7 12. Lotta Hovi 19,8 13. Ida Lintukangas 46,4

Längd – Pituus
1.Nella Virta 1.79 2. Nanna Suonpää 1.51 3. Aino Suokas 1.39 4. Greta Lintukangas 1.38 5. Lina Mattsson 1.15 6. Evelina Ståhlberg 1.04 7. Viivi Pesu 89 8. Lotta Hovi 62 9. Ninni Suonpää 55 10. Ruth Lintukangas 54 11. Linnéa Lindén 42

T / F 6
40 m
1. Lumia Timonen 9,1 2. Liia Palasmaa 10,8

Längd – Pituus
1. Lumia Timonen 1.90 2. Liia Palasmaa 1.74

T / F 7
40 m
1. Ronja Felin 7,9 2. Peppiina Timonen 8,8 3. Edit Ahlgren 9,6 4. Wilmi Päivinen 9,7

Längd – Pituus
1. Ronja Felin 2.32 2. Peppiina Timonen 1.85 3. Wilmi Päivinen 1.56 4. Edit Ahlgren 1.32

T / F 8
40 m
1. Madeleine Bengts 7,2 2. Josephine Starck 7,3 3. Matilda Lindén 8,0 4. Amelie Bengts 7,2

Längd – Pituus
1. Madeleine Bengts 3.05 2. Josephine Starck 2,93 3. Amelie Bengts 2.65 4. Matilda Lindén 2.51

T / F 9
40 m
1. Emma Aaltonen 7,7 2. Pernilla Lindén 7,9 3. Senni Hakkarainen 7,9

Längd – Pituus
1. Senni Hakkarainen 2.40 2. Pernilla Lindén 2.33 3. Emma Aaltonen 2.31

T / F 10
60 m
1. Matilda Hovi 11,0

Längd – Pituus
1. Matilda Hovi 3,00

T / F 11
60 m
1. Wilma Lax 9,7 2. Alexandra Starck 10,3 3. Iines Hakkarainen 13,0

Längd – Pituus
1. Wilma Lax 3.57 2. Alexandra Starck 2.98 3. Iines Hakkarainen 2.51

F  / T 12
60 m
1. Milla Vaarimo 9,2 2. Roosa Niemelä 10,1 3. Emelie Malm 10,3

Pituus – Längd
1. Milla Vaarimo 3,43 2. Roosa Niemelä 3,38 3. Emelie Malm 3,22

P 5
40 m
1. Walter Gammals 10,0 2. Jami Norrila 10.6 3. Albin Hellner 13,3 4. Anton Ahlgren 15,8 5. Miki Norrila 17,4 6. Lukas Lindén 26,3

Längd – Pituus
1. Walter Gammals 2,00 2. Jami Norrila 1,47 3. Albin Hellner 1,03 4. Anton Ahlgren 91 5. Miki Norrila 87 6. Lukas Lindén 40

P 6
40 m
1. Antti Niemelä 9,7 2. Niilo Syrjänen 11,0

Längd – Pituus
1. Antti Niemelä 1,88 2. Niilo Syrjänen 1,73

P 7
40 m
1. William Gammals 7,8 2. Oskar Anttonen 9,4

Längd – Pituus
1. William Gammals 2,48 2. Oskar Anttonen 1,72

P 8
40 m
1. Otto Reinivuo 8,5 2. Valter Hovi 8,3 3. David Vauhkonen 8,3 4. Aku Pesu 8,1 5. Joona Virta 8,7

Längd – Pituus
1. Otto Reinivuo 2,67 2. David Vauhkonen 2,61 3. Joona Virta 2,26 4. Aku Pesu 2,23 5. Valter Hovi 2,20

P 9
40 m
1. Noa Lax 7,8 2. Niilo Palasmaa 8,3 3. Joel Syrjänen 9,5

Längd – Pituus
1. Noa Lax 2,77 2. Niilo Palasmaa 2,64 3. Joel Syrjänen 2,23

P 10
60m
1. Miko Vaarimo 10,0

Längd – Pituus
1. Miko Vaarimo 3,46

P 11
60 m
1. Nico Gustavson 9,61 2. Eetu Niemelä 9,8

Längd – Pituus
1. Nico Gustavson 3,66 2. Eetu Niemelä 3,48

ÖK-maastojuoksu 21.4 2015 Loviisan harjulla

T 9   1 km
1. Madeleine Bengts Tor 4.30.3  2. Josephine Starck Tor 4.41.7  3. Amelie Bengts Tor 4.42.7  4. Matilda Lindén Tor  4.43.6  5. Veronica Lindberg  SV 5.24.3

 

 

 

T 11   1,5 km
1. Ida Suuronen Tor  4.34.1  2. Wilma Lax  Tor  4.38.6  3. Vanessa Lindberg SV 4.49.7  4. Ida Finell Akilles 4.55.0

 

 

 

T 13  2 km
1. Sabina Aumo Akilles  8.40.8  2.Victoria Lindberg SV  8.49.0

 

 

 

T 15  2 km
1. Wilma Huhtanen Tor  8.53.1

 

 

 

P 9   1 km
1. Noa Lax  4.24.74

 

 

 

P 11    1,5 km
1. Jesper Ek Tor 4.31.1

 

 

 

P 13   2 km
1. Carl Björkendahl Akilles 7.39.9  2. Niklas Tallqvist  Akilles 8.35.1

 

 

 

M 17   4 km
1. Kevin Lindholm  Tor   14.33.2

 

 

 

M   4 km
1. Wilhelm Nielsen  Tor   17.21.0
KORRIGERADE klassresultat 2015

 

(resultaten gjorda i officiella tävlingar som nämnts i Kilpailukalnteri)

P 9
Noa Lax
3-kamp              531 p       B
1000 m               3.39,58  A

P 11
Jesper Ek
60 m                   9.32        B
1000 m               3.38,4    B
höjd                    1.26         B

Eetu Niemelä
3-steg (zon)          8.07     B
1000m                3.38,1     B

Nico Gustavson
kula                      8.53      B

H17
Remi Lindholm
1500 m               4.6,98     A
3000 m               9.11,29   A
2000 m h           6.34,21    A

Kevin Lindholm
1500 m               4.15,68   A
3000 m               9.18,39  A
2000 m h           6.32,50   A

F 11
Wilma Lax
60 m                   9.25        B
längd (zon)   )   4.07          B
3-kamp               829 p     B

F 13
Mette Lindholm
1000 m               3.25,01   A

F 14
Wilma Huhtanen
100 m                 13.76       B
2000 m               8.05,9    B
800 m                 2.33,7     A

D
Johanna Lindholm
1500 m               4.40,33      A     finskt rekord D40
3000 m               9.56,68     A
5000 m               17.43,94    A
10 000 m           36.16,49    A
1/2-maraton      1.20,12      A

Lovisa Tors friidrottsmästerskap 7.9 2015

Modifierad 3-kamp (varje tävlande väljer själv en hopp-, en kast- och en löpgren)

P 3
1. Alfred Smeds 3p 1. Lukas Lindén 3p 3. Eddi Ståhls 2p

P5
1. Walter Gammals 98p 2. Julius Johansson 65p 3. Isak Ståhls 62p 4. Robin Lökfors 43p

P7
1. William Gammals 285p

P9
1.  Noa Lax 568p 2. Aku Pesu 177p

F/T 3
1. Minni Suonpää 36p 2.Linnéa Lindén 3p 1. Erin Lindroos 3p

F/T 5
1. Nanna Suonpää 125p 2. Annika Johansson 110p 3. Viivi Pesu 64p  4. Emilia Skog 29p 5. Hilda Lindroos 23p

F/T 7
1. Ronja Felin 203p 2. Erica Johanson 143p 3. Emma Skog 69p

F/T 9
1. Emma Johansson 607p 2. Josephine Starck 478p 3. Madeleine Bengts 403p 4. Kira Kolu 339p 5. Senni Hakkarainen 327p 6. Pernilla Lindénn 314p 7. Mathilda Lindén 307p 8. Amelie Bengts 252p

F/T 11
1.  Wilma Lax 739p 2. Ida Suuronen 687p 3. Iines Hakkarainen 343p

Resultat från 4. serietävlingen 17.8 2015

F/T 5
40 m
1. Annika Johansson 11.2 2. Nanna Suonpää 11.5 3. Viivi Pesu 11.8 4. Emilia Skog 13.9 5. Greta Lintukangas 17.4 6. Malin Lindroos 20.2 7. Lotta Hovi 22.0 8. Minna Suonpää 28.2 9. Erin Lindroos 29.2 10. Linnéa Lindén 30.5

Turbospjut – Turbokeihäs
1. Viivi Pesu 3.35 2. Greta Lintukangas 3.15 3. Annika Johansson 3.03 4. Nanna Suonpää 2.97 5. Emma Skog 2.65
6. Hilda Lindroos 2.07 7. Lotta Hovi 1.72 8. Linnéa Lindén 1.50 9. Erin Lindroos 1.32 10. Minni Suonpää 1.32

F/T 7
40 m h/a
1. Ronja Felin 9.7 2. Liia Palasmaa 10.6 3. Sissel Paro 10.7 4. Emma Peura 11.5 5. Emma Skog 11.8

Turbospjut – Turbokeihäs
1. Liia Palasmaa 5.43 2. Sissel Paro 5.11 3.Ronja Felin 4.04 4. Emma Peura 3.90 5. Emma Skog 2.15

F/T 9
40 mh/a
1. Madeleine Bengts 9.1 2. Josphine Starck 9.5 3. Amelie Bengts 9.7 4. Matilda Lindén 9.9 5. Pernilla Lindén 10.0
6. Senni Hakkarainen 10.3

Diskus – Kiekko
1. Madeleine Bengts 9.95 2. Josphine Starck 8.76 3. Senni Hakkarainen 7.79 4. Matilda Lindén 7.25 5. Amelie Bengts 7.12 6. Pernilla Lindén 5.68

Längd – Pituus
1. Madeleine Bengts 3.12 2. Josephine Starck 2.99 3. Amelie Bengts 2.85 4. Matilda Lindén 2.55 5. Senni Hakkarainen 2.57 6. Pernilla Lindén 2.35

F/T 11
60 mh/a
1. Wilma Lax 11.8 2. Ida Suuronen 13.0 3. Matilda Hovi 13.6 4. Iines Hakkarainen 15.1

Diskus – Kiekko
1. Iines Hakkarainen 13.43 2. Ida Suuronen 13.09 3. Matilda Hovi 9.30 4. Wilma Lax 9.16

Längd – Pituus
1. Wilma Lax  3.81 2. Ida Suuronen 3.74 3. Matilda Hovi 3.09

F/T 13
60 m h/a
1. Julia Lindroos 11.6

Diskus – Kiekko
1. Julia Lindroos 15.28

Längd – Pituus
1. Julia Lindroos 3.61

F/T 15
100 m
1. Wilma Huhtanen 13.1

Längd – Pituus
1. Wilma Huhtanen 4.00

P 5
40 m
1. Walter Gammals 11.5 2. Robin Lökfors 12.4 3. Jani Norrila 13.3 4. Miki Norrila 16.0 5. Alfred Smeds 22.7 6. Lukas Lindén 38.4

Turbospjut – Turbokeihäs
1. Jami Norrila 3.54 2. Robin Lökfors 3.29 3. Walter Gammals 3.25 4. Alfred Smeds 2.35 5. Miki Norrila 2.21
6. Lukas Lindén 0.82

P 7
40 m h/a
1. William Gammals 9.4 2. Nestori Smeds 11.8

Turbospjut – Turbokeihäs
1. William Gammals 10.91 2. Nestori Smeds 8.34

P 9
40 m h/a
1. Noa Lax 9.5 2. Aku Pesu 10.0 3. Niilo Palasmaa 10.3

Diskus – Kiekko
1. Noa Lax 12.75 2. Niilo Palasmaa 9.81

Längd – Pituus
1. Noa Lax 3.29 2. Niilo Palasmaa 2.81 3. Aku Pesu 2.70

P 11
60 m h/a
1. Jesper Ek 11.8

Längd – Pituus
1. Jesper Ek 3.80

Resultat från Tors 3. serietävling 27.7 2015

F/T 5
40 m
1. Annika Johansson 9.6 2. Viivi Pesu 9.8 3. Nanna Suonpää 10.3 4. Hilda Lindroos 10.3 5. Ruth Lintukangas 10.9
6. Greta Lintukangas 11.0 7. Lotta Hovi 11. 7. Minni Suonpää 11.0 9. Emilia Skog 11.2 10. Linnéa Lindén 11.5
11. Erin Lindroos 18.4  12. Noora Lukkarinen 25.0 13. Ida Lintukangas 57.0

Bollkast – Pallonheitto
1. Viivi Pesu 8.57 2. Annika Johansson 6.58 3. Nanna Suonpää 6.45 4. Aino Suokas 5.18 5. Emilia Skog 4.40 6. Hilda Lindroos 2.50 7. Lotta Hovi 3.25 8. Ruth Lintukangas 3.04 9. Greta Lintukangas 2.61 10. Minni Suonpää 2.61
11. Noora Lukkarinen 2.50 12. Linnéa Lindén 1.80 13. Erin Lindroos 1.46 14. Ida Lintukangas 0.87

F/T 7
40 m
1. Ronja Felin 8.0 2. Erica Johansson 9.2 3. Emma Skog 9.3 4. Nella Lukkarinen 9.4

Bollkast – Pallonheitto
1. Erica Johansson 11.32 2. Ronja Felin 8.97 3. Nella Lukkarinen 6.06 4. Emma Skog 5.70

F/T 9
100m
1. Emma Johansson 17.2 2. Madeleine Bengts 17.4 3. Josephine Starck 17.9 4. Matilda Lindén 18.2 5. Essi Suokas 18.6 6. Pernilla Lindén 19.0 7. Amelie Bengts 19.0 8. Senni Hakkarainen 19.3

Bollkast – Pallonheitto
1. Emma Johansson 17.48 2. Madeleine Bengts 15.94 3. Senni Hakkarainen 14.26 4. Josephine Starck 13.03
5. Matilda Lindén 12.96 6. Amelie Bengts 12.16 7. Essi Suokas 11.72

Längd – Pituus
1. Emma Johansson 3.56 2. Madeleine Bengts 3.15 3. Josephine Starck 3.11 4. Essi Suokas 2.92 5. Matilda Lindén 2.84
6. Amelie Bengts 2.77 7. Pernilla Lindén 2.67 8. Senni Hakkaraine 2.65

F/T 11
150m
1. Ida Suuronen 24.2 3. Matilda Hovi 27.1 3. Iines Hakkarainen 29.7

Spjut – Keihäs
1. Ida Suuronen 13.56 2. Iines Hakkarainen 11.19 3. Matilda Hovi 9.51

Längd – Pituus
1. Ida Suurone 4.06 2. Matilda Hovi 3.35 3. Iines Hakkarainen 3.09

F/T 13
300m
1. Wilma Huhtanen 47.1

P 5
40m
1. Julius Johansson 10.4 2. Lukas Lindén 19.3

Bollkast – Pallonheitto

1. Julius Johansson 5.63 2. Lukas Lindén 2.07

P 7
40m
1. Kent Lindholm 8.0

Bollkast – Pallonheitto
1. Kent Lindholm 21.30

P 9
40m
1. Aku Pesu 7.8

P 11
150 m
1. Jesper Ek 23.0

Längd – Pituus
1. Jesper Ek 3.72

Tors Serietävling 29.6 2015

RESULTAT

F/T 5
100m
1. Nanna Suonpää 25.8  2. Viivi Pesu 26.4 3. Annika Johansson 26.8 4. Aino Suokas 27.2 5. Hilda Lindroos 28.4 6. Lotta Hovi 39.5 7. Minni Suonpää 42.6

Längd – Pituus
1. Annika Johansson  1.78 2. Viivi Pesu 1,73 3. Nanna Suonpää 1.72 4. Aino Suokas 1.58 5. Hilda Lindroos 1.37 6. Lotta Hovi 1.31 7. Minni Suonpää 0,64

Bollkast – Pallonheitto
1. Annika Johansson 6.56 2. Nanna Suonpää 4.83 3. Viivi Peu 4.22 4. Aino Suokas 4.15 5. Hilda Lindroos 3.94
6. Lotta Hovi 2.91 7. Minni Suonpää 1.76

F/T 7
100m
1. Ronja Felin 20.5 2. Emma Skog 24.3

Längd – Pituus
1. Ronja Felin 20.5 2. Erica Johansson 2.47 3. Emma Skog 1.99

Bollkast – Pallonheitto
1. Erica Johansson 10.13 2. Ronja Felin 7.86 3. Emma Skog 4.34

F/T 9
Höjd – Korkeus
1. Josephine Starck  103 2. Madeleine Bengts 100 3. Emma Johansson 95 4. Amelie Bengts 29.0

150m
1. Madeleine Bengts 26.6 2. Emma Johansson 27.0 3. 28.0 4. Amelie Bengts 90

Junnuspjut – Junnukeihäs
1. Josphine Starck 13.15 2. Emma Johansson 11.65 3. Madeleine Bengts 8.89 4. Amelie Bengts 7.65

F/T 11
200m
1. Wilma Lax 34.1 2. Alexandra Starck 35.4 3. Matilda Hovi 36.7

Höjd – Korkeus
1. Wilma Lax 115 2. Matilda Hovi 105 3. Alexandra Starck 100

Diskus – Kiekko
1. Alexandra Starck 15.94 2.Wilma Lax 9.34 3. Matilda Hovi 9.24

F/T 15
100m
1. Wilma Huhtanen 14.0

300m
1. Wilma Huhtanen 45.8

Diskus – Kiekko
1. Wilma Huhtanen 14.52

Höjd – Korkeus
1. Wilma Huhtanen 14.0

P 5
100m
1. Walter Gammals 23.4 2. Julius Johansson 23.9 3. Alfred Smeds 36.7

Bollkast – Pallonheitto
1. Julius Johansson 5.10 2. Walter Gammals 4.50 3. Alfred Smeds 2.93 4. Johannes Hällfors 1.09

Längd – Pituus
1. Walter Gammals 1.99 2. Julius Johansson 1.42 3. Alfred Smeds 0.90

P 7
100m
1. Nestor Smeds 24.6

Bollkast – Pallonheitto
1. Nestor Smeds 9.15

Längd – Pituus
1. Nestor Smeds 1.60

P 9
150 m
1. Noa Lax 27.4

Keihäs – Spjut
1. Noa Lax 11.34

Höjd – Korkeus
1. Noa Lax 95

P 11
200m
1. Jesper Ek 31.9

Diskus – Kiekko
1. Jesper Ek 12.23

Höjd – Korkeus
1. Jesper Ek 125

Resultat från ÖK-tävlingen i Lovisa 22.6 2015

Arr. Lovisa Tor

F/T 9
1000m
1. Lotta Lehtimäki SV 4.09.3 2. Cinja Bergström SV 4.22.9 3. Veronica Lindberg SV 4.59.6
Utom tävlan/Kilpailun ulkopuolella:  Nanna Hyyrynen Elimäen Vauhti 4.16.1, Selma Lindén Elimäen Vauhti 4.23.4,
Hilma Hyyrynen Elimäen Vauhti 4.36.7

F/T 9
Junnuspjut-Junnukeihäs
1. Lotta Lehtimäki SV 10.50 2. Cinja Borgström SV 6.01 3. Veronica Lindberg SV 5.78

F/T 9
Höjd-Korkeus
1. Lotta Lehtimäki SV 100 2. Cinja Borgström SV 90 3. Veronica Lindberg SV 80

F/T 11
1000m
1. Vilma Lax Tor 3.39.2 2. Ida Suuronen Tor 3.40.4 3. Vanessa Lindberg SV 3.57.4 4. Elvira Johansson Akilles 4.18.5 5. Miranda Andersin 4.31.1
Utom tävlan/Kilpailun ulkopuolella:
Tessa Oinonen Karhulan Katajaiset 3.29.9, Ea Vuori Mäntsälän Urheilijat 3.33.4, Ella Pertula Kenttäurheilijat 3.38.3, Amalia Lindén Elimäen Vauhti  3.56.5.

F/T 11
Längd-Pituus
1. Gisela Bergström Akilles 4.57 2. Elvira Johansson Akilles 4.23 3. Wilma Lax Tor 4,05 4. Ida Suuronen Tor 3.82
5. Sara Puustinen Akilles 3.52 6. Vanessa Lindberg SV 3.43 7. Miranda Andersin Akilles 3.20 8. Jenny Lönnqvist Akilles 2.65
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella:
Tessa Oinonen Karhulan Katajaiset 4.12, Ella Perttula Kentttäurheilijat 3,80, Ea Vuori MU 3.37, Amalia Lindén Elimäen Vauhti, Kiia Korander Vihdin Viesti 3.13

F/T 11
Kula-Kuula
1. Jonna Virén LIK 8.29 2. Gisela Berström Akilles 8.27 3. Elvira Johansson Akilles 6.36 4. Sara Puustinen Akilles 6.14, 5. Wilma Lax Tor 6. 5.72 6 .Miranda Andersin  Akilles 5.46 7. Vanessa Lindberg Akilles 4.87 8. Jenny Lönnqvist Akilles 4.20
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella:
Tessa Oinonen Karhulan Katajaiset 7.53, Amalia Lindén Elimäen Vauhti 6.64,
Ella Perttula Kenttäurheilijat 6.36, Kiia Korander Vihdin Viesti 5.12, Ea Vuori MU 4.43

F/T 13
1000m
1. Victoria Knape SV 3.23.5 2. Victoria Lindberg SV 3.37.6 3. Aurora Wallén LIF 3.40.2 4. Fanny Tyskas LIF 3.48.7
5. Emma Backlund Akilles 3.51.5 6. Sara Ekman Tor 4.02.3
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella: Henni Hynynen Elimäen Vauhti 3.41.0

F/T 13
Spjut-Keihäs
1. Sandra Johansson Akilles 23,75 2. Seija Pantti SV 23,70 3. Jannika Viljakainen Akilles 20,32 4. Victoria Lindberg SV 20,26 5. Aurora Wallén LIF 19,85 6. Emma Backlund Akilles 15,80 7. Lina Olenius Akilles 14,53 8. Fanny Tyskas LIF 12,63 9. Sara Ekman Tor 11,52
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella; Mia Kaaro Vehkalahden Veikot 27,99

F/T 13
3-steg-3-loikka
1. Victoria Lindberg SV 8,97 (++2,2) 2. Jannika Viljakainen Akilles 8,69 (+1,7) 3. Lina Olenius Akilles 8,67 +0,9) 4. Sandra Johansson Akilles 8.21 (+0,8) 5. Aurora Wallén LIF 7,67 (+1,1) 6. Seija Pantti SV 7.63 (+2,3)

F/T 15
2000m
1. Wilma Huhtanen Tor  8.05.9

Spjut-Keihäs
1. Wilma Huhtanen Tor  17,88

Längd-Pituus
1. Wilma Huhtanen Tor  3.93 (+1,1)

P 9
1000m
1. Noa Lax Tor 3.55.9

Spjut-Keihäs
1. Noa Lax Tor 12,58

Höjd-Korkeus
1. Noa Lax Tor 100

P 11
1000m
1. Lucas Nordström Akilles 3.35.9 2. Eetu Niemelä Tor 3.38.1 3. Oscar Nyholm Akilles 3.41.4 4. Robin Franssman SV 3.44.1 5. Linus Henriksson Akilles 3.52.7 6. Thomas Isaksson Akilles 3.54.0 7. Elliot Schmidt Akilles 4.18.9

Längd-Pituus
1. Eetu Niemelä Tor 3.89 2. Robin Franssman SV 3.66 3. Thomas Isaksson Akilles 3.63 4. Lucas Nordström Akilles 3.55
5. Elliot Shcmidt Akilles 3.54 6. Linus Henriksson Akilles 3.51 7. Oscar Nyholm Akilles 3.30 8. Danel Wickström SV 3.28
9. Samuel Puustinen Akilles 3.26
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella: Onni Rustholkarhu Lahden Ahkera 2.74

P 11
Kuula-Kula
1. Robin Hildén SV 8.19 2. Lucas Nordström Akilles 5.98 3. Daniel Wickström SV 5.92 4. Robin Franssman SV 5.80
5. Samuel Puustinen Akilles 5.42 6. Oscar Nyholm Akilles 5.32 7. Elliot Scmidt Akilles 4.79 8. Linus Henriksson 4.65
9. Thomas Isaksson Akilles 4.33
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella: Onni Rustholkarhu Lahden Ahkera 7.10

P 13
1000m
1. Carl Björkendahl Akilles 3.00.8 2. Paulus Lehtimäki SV 3.02.5 3. Mikael Lehtimäki SV 3.13.6 4. Linus Schmidt Akilles
3.15.4 5. Niklas Tallqvist Akilles 3.20.9

Spjut-Keihäs
1. Carl Bjökendal Akilles 33,25 2. Mikael Lehtimäki SV 31,71 3. Paulus Lehtimäki SV 31,25 4. Victor Kasurinen Akilles
26,89 5. Niklas Tallqvist Akilles 23,84 6. Lucas Bergström SV 23,48 7. Benjamin Franssman SV 17,82
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella: Aatu Kangasniemi (P 9) PU 20,67

3-steg-3-loikka
1. Paulus Lehtimäki SV 9.22+0,9)  2. Niklas Tallqvist Akilles 9.14 (+0,6) 3. Mikael Lehtimäki SV 9.08 (+1,7) 4. Carl Björkendal Akilles 9.01 (+0,7)
5. Victor Kasurinen Akilles 8.66 (+1,3) 6. Lucas Borgström SV 7.74 (+1,1)

P 15
2000m
Utom tävlan-Kilpailun ulkopuolella : Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheilijat 5.56.1, Jaakko Lehtinen Karhulan Katajaiset 6.55.0

 

 

 

Resultat från 1. serietävlingen 8.6.2015

T/F 5
Löpning-Juoksu

1. Annika Johansson 1.30 2. Viivi Pesu 1.40 3. Nanna Suonpää  1.54 4. Lotta Hovi 2.27 5. Minni Suonpää 2.55  6. Linnéa Lindén 3.32

Längd – Pituus
1. Annika Johansson 1.72 2. Nanna Suonpää 1.71 3. Viivi Pesu 1.32 4. Lotta Hovi 84 5.Minni Suonpää 55 6.Linnéa Lindén 46

Kula – Kuula
1. Annika Johansson 3.35 2. Nanna Suonpää 2.68 3. Viivi Pesu 1.57 4.Minni Suonpää 1.29 5.Lotta Hovi 1.27 6.Linnéa Lindén 80

T/F 7
Löpning – Juoksu

1. Ronja Felin 1.56

Längd – Pituus
1. Ronja Felin 2.60

Kula – Kuula
1. Ronja Felin 3.28

T/F 9
Löpning – Juoksu

1. Madeleine Bengts 2.00 2.Emma Johansson 2.00 3. Josefine Starck 2.09 4.Matilda Lindén 2.11 5.Amelie Bengts 2.12 6. Senni Hakkarainen 2.13 7.Pernilla Lindén 2.15

Längd – Pituus
1. Emma Johansson 3.17 2. Madeleine Bengts 3.00 3.Josefine Starck 2.83 4.Matilda Lindén 2.63 5.Senni Hakkarainen 2.62 6.Pernilla Lindén 2.53 7.Amelie Bengts 2.45

Kula – Kuula
1. Emma Johansson 5.50 2.Josefine Starck 4.49 3. Madeleine Bengts 4.20 4. Senni Hakkarainen 4.09 5. Amelie Bengts 3.90 6. Matilda Lindén 3.29 7. Pernilla Lindén 3.09

F/T 11
Löpning – Juoksu 1000 m

1. Wilma Lax 4.04

 

Kula – Kuula
1. Wilma Lax 5.65 2. Iines Hakkarainen 4.49

Längd – Pituus
1. Wilma Lax 3.76

F/T 13
Löpning – Juoksu

1. Sara Ekman 2.31

Längd – Pituus
1. Sara Ekman 3.46

Kula – Kuula
1. Sara Ekman 4.89

F/T 15
Löpning – Juoksu

1. Wilma Huhtanen 2.14

Längd – Pituus
1. Wilma Huhtanen 4.19

Kula – Kuula
1. Wilma Huhtanen 5.39

P 5
Löpning – Juoksu

1. Walter Gammals 1.44 2. Alfred Smeds 1.57

Längd -Pituus
1. Walter Gammals 2.00 2. Alfred Smeds 99 3. Lukas Lindén 46

Kula – Kuula
1. Walter Gammals 2.31 2. Alfred Smeds 1.27 3. Lukas Lindén 73

P 7
Löpning – Juoksu

1. Nestor Smeds 2.00

Längd -Pituus
1. Nestor Smeds 1.85

Kula – Kuula
1. Nestor Smeds 3.24

P 9
Löpning – Juoksu

1. Noa Lax 1.56

Längd -Pituus
1. Noa Lax 3.06

Kula – Kuula
1. Noa Lax 5.09

P 11
Löpning – Juoksu 1000 m

1. Jesper Ek 4.12.8

Resultat från NÅID:s juniorstafetter 6.6 2015 i Veikkola
P11 4 x 50 m

1.      If Raseborg1                                      30,73
Alex Fagerlund
Oliver Forsman
Rasmus Tenkanen
Väinö Lupala

2.      Lovisa Tor                                        30,79
Jesper Ek
Miko Vaarimo
Eetu Niemelä
Aaron Lindholm

3.      Borgå Akilles1                                    31,72
Elliot Schmidt
Aron Johansson
Lucas Nordström
Jami Leppäkoski

4.      If Sibbo-Vargarna                                 33,00
Robin Hilden
Lukas Wiik
Jonathan Blomqvist
Emil Nylund

5.      If Raseborg2                                      33,53
Emil Lindholm
Simon Ekholm
Filip Wikholm
Simon Björklöf

6.      Sjundeå If                                        35,46
Albin Berglund
Andreas Söderholm
Roni Joensuu
Jere Joensuu

P11 4 x 600 m

1. Lovisa Tor                                      8.24,26
Aaron Lindholm
Miko Vaarimo
Eetu Niemelä
Jesper Ek

2. Borgå Akilles1                                  8.39,08
Oscar Nyholm
Jami Leppäkoski
Samuel Puustinen
Lucas Nordström

3.  If Raseborg1                                    9.05,09
Väinö Lupala
Simon Ekholm
Rasmus Tenkanen
Alex Fagerlund

4.   If Sibbo-Vargarna                               9.12,69
Robin Hilden
Emil Nylund
Jonathan Blomqvist
Casper Väntsi

5.  If Raseborg2                                    9.27,19
Emil Lindholm
Oliver Forsman
Oliver Heikkinen
Filip Wikholm

Sjundeå If                                          DNS
Albin Berglund
Andreas Söderholm
Jere Joensuu
Fredrik Lemström

Resultat från ÖK juniorstafetterna 25.5 2015 i Borgå

Resultat

HIPPO-tävlingar 18.5 2015

T/F 5
40m
1. Nella Virta 11,3 2. Viivi Pesu 11,0 3. Nanna Suonpää 4. Greta Lintukangas 12,0 5. Ruth Lintukangas 12,1 6. Ida Päivinen 13,2 7. Lina Mattsson 13,5 8. Evelina Ståhlberg 14,0 9. Ninni Suonpää 16,00 10. Aino Suokas 18,4 11. Linnéa Lindén 19,7 12. Lotta Hovi 19,8 13. Ida Lintukangas 46,4

Längd – Pituus
1.Nella Virta 1.79 2. Nanna Suonpää 1.51 3. Aino Suokas 1.39 4. Greta Lintukangas 1.38 5. Lina Mattsson 1.15 6. Evelina Ståhlberg 1.04 7. Viivi Pesu 89 8. Lotta Hovi 62 9. Ninni Suonpää 55 10. Ruth Lintukangas 54 11. Linnéa Lindén 42

T / F 6
40 m
1. Lumia Timonen 9,1 2. Liia Palasmaa 10,8

Längd – Pituus
1. Lumia Timonen 1.90 2. Liia Palasmaa 1.74

T / F 7
40 m
1. Ronja Felin 7,9 2. Peppiina Timonen 8,8 3. Edit Ahlgren 9,6 4. Wilmi Päivinen 9,7

Längd – Pituus
1. Ronja Felin 2.32 2. Peppiina Timonen 1.85 3. Wilmi Päivinen 1.56 4. Edit Ahlgren 1.32

T / F 8
40 m
1. Madeleine Bengts 7,2 2. Josephine Starck 7,3 3. Matilda Lindén 8,0 4. Amelie Bengts 7,2

Längd – Pituus
1. Madeleine Bengts 3.05 2. Josephine Starck 2,93 3. Amelie Bengts 2.65 4. Matilda Lindén 2.51

T / F 9
40 m
1. Emma Aaltonen 7,7 2. Pernilla Lindén 7,9 3. Senni Hakkarainen 7,9

Längd – Pituus
1. Senni Hakkarainen 2.40 2. Pernilla Lindén 2.33 3. Emma Aaltonen 2.31

T / F 10
60 m
1. Matilda Hovi 11,0

Längd – Pituus
1. Matilda Hovi 3,00

T / F 11
60 m
1. Wilma Lax 9,7 2. Alexandra Starck 10,3 3. Iines Hakkarainen 13,0

Längd – Pituus
1. Wilma Lax 3.57 2. Alexandra Starck 2.98 3. Iines Hakkarainen 2.51

F  / T 12
60 m
1. Milla Vaarimo 9,2 2. Roosa Niemelä 10,1 3. Emelie Malm 10,3

Pituus – Längd
1. Milla Vaarimo 3,43 2. Roosa Niemelä 3,38 3. Emelie Malm 3,22

P 5
40 m
1. Walter Gammals 10,0 2. Jami Norrila 10.6 3. Albin Hellner 13,3 4. Anton Ahlgren 15,8 5. Miki Norrila 17,4 6. Lukas Lindén 26,3

Längd – Pituus
1. Walter Gammals 2,00 2. Jami Norrila 1,47 3. Albin Hellner 1,03 4. Anton Ahlgren 91 5. Miki Norrila 87 6. Lukas Lindén 40

P 6
40 m
1. Antti Niemelä 9,7 2. Niilo Syrjänen 11,0

Längd – Pituus
1. Antti Niemelä 1,88 2. Niilo Syrjänen 1,73

P 7
40 m
1. William Gammals 7,8 2. Oskar Anttonen 9,4

Längd – Pituus
1. William Gammals 2,48 2. Oskar Anttonen 1,72

P 8
40 m
1. Otto Reinivuo 8,5 2. Valter Hovi 8,3 3. David Vauhkonen 8,3 4. Aku Pesu 8,1 5. Joona Virta 8,7

Längd – Pituus
1. Otto Reinivuo 2,67 2. David Vauhkonen 2,61 3. Joona Virta 2,26 4. Aku Pesu 2,23 5. Valter Hovi 2,20

P 9
40 m
1. Noa Lax 7,8 2. Niilo Palasmaa 8,3 3. Joel Syrjänen 9,5

Längd – Pituus
1. Noa Lax 2,77 2. Niilo Palasmaa 2,64 3. Joel Syrjänen 2,23

P 10
60m
1. Miko Vaarimo 10,0

Längd – Pituus
1. Miko Vaarimo 3,46

P 11
60 m
1. Nico Gustavson 9,61 2. Eetu Niemelä 9,8

Längd – Pituus
1. Nico Gustavson 3,66 2. Eetu Niemelä 3,48

ÖK-terräng 21.4 2015 på åsen i Lovisa

F 9   1 km
1. Madeleine Bengts Tor 4.30.3  2. Josephine Starck Tor 4.41.7  3. Amelie Bengts Tor 4.42.7  4. Matilda Lindén Tor  4.43.6  5. Veronica Lindberg  SV 5.24.3

 

F 11   1,5 km
1. Ida Suuronen Tor  4.34.1  2. Wilma Lax  Tor  4.38.6  3. Vanessa Lindberg SV 4.49.7  4. Ida Finell Akilles 4.55.0

 

F 13  2 km
1. Sabina Aumo Akilles  8.40.8  2.Victoria Lindberg SV  8.49.0

 

F15  2 km
1. Wilma Huhtanen Tor  8.53.1

 

P 9   1 km
1. Noa Lax  4.24.74

 

P 11    1,5 km
1. Jesper Ek Tor 4.31.1

 

P 13   2 km
1. Carl Björkendahl Akilles 7.39.9  2. Niklas Tallqvist  Akilles 8.35.1

 

H 17   4 km
1. Kevin Lindholm  Tor   14.33.2

 

H   4 km
1. Wilhelm Nielsen  Tor   17.21.0