Resultat 2017

This post is also available in: Finska

Lovisa Tors friidrottsmästerskap 28.8 2017, modifierad mångkamp

F/T 5
1.  Linnéa Tikander 41p 2. Erin Lindroos 33p 3. Minni Suonpää 30p 4. Martha Umpala 28p 5. Nelli Felin 3p

F/T 7
1. Annika Johansson 429p 2. Viivi Pesu 249p 3. Nanna Suonpää 239p 4. Aino Suokas 209p 5. Hilda Lindroos 188p 6. Lotta Hovi 138p 7. Kiana Björklund 90p

F/T 9
1. Ronja Felin 417p 2. Roosa Kiviranta 403p

F/T 11
1. Emma Johansson 808p 2. Madeleine Bengts 779p 3. Josephine Starck 729p 4. Senni Hakkarainen 524p 5. Peppi Kiviranta 514p 6. Amelie Bengts 412p

F/T 13
1. Wilma Lax 893p 2. Iines Hakkarainen 485p

P 5
1. Miki Norrila 48p 2. Espen Wahlström 32p 3. Johannes Hällfors 12p 4. Lukas Lindén 3p

P 7
1. Jami Norrila 338p 2. Julius Johansson 323p 3. Walter Gammals 294p 4. Zacharias Wahlström 272p 5. Mio Palomäki 235p 6. Oliver Volanen 179p 7. Hugo Björklund 171p

P 9
1. Antti Niemelä 544p 2. William Gammals 482p 3. Alexander Berg 323p

P 11
Noa Lax DNF

P 13
1. Eetu Niemelä 565p

Resultat från 3. serietävlingen 7.8 2017

F/T 5
40 m
1. Erin Lindroos 10.0 1. Linnéa Tikander 10.0 3. Martha Umpala 11.0 4. Minni Suonpää 11.3 4. Linnéa Lindén 11.7 Nelli Felin 16.5

Längd 
1. Linnéa Tikander 1.54 2. Martha Umpala 150 3. Linnéa Lindén 1.43 4. Minni Suonpää 1.33 5. Erin Lindroos 1.30 6. Nelli Felin 64

F/T 7
40 m
1. Annika Johansson 7.7
2. Ellen Peltomäki 8.2 3. Aino Suokas 8.3 4. Hilda Lindroos 8.7 5. Nanna Suonpää 9.0 6. Lotta Hovi 9.6 7. Kiana Björklund 10.0

Längd 
1. Annika Johansson 2.71 2. Aino Suokas 2.54 3. Ellen Peltomäki 2.54 3. 4. Nanna Suonpää 2.36 5. Hilda Lindroos 2.19 6. Lotta Hovi 1.92 7. Kiana Björklund 1.91

Bollkast 
1. Annika Johansson 10.57 2. Nanna Suonpää 10.23 3. Ellen Peltomäki 10.10 4. Aino Suokas 7.76 5. Lotta Hovi 7.00 6. Kiana Björklund 6.85 7. Hilda Lindroos 6.53

F/T 9
1000 m
1. Ronja Felin 4.38.2 2. Sissel Paro 7.23.1

3-steg 
1. Ronja Felin 6.00 2. Sissel Paro 5.80

Diskus
1. Sissel Paro 7.80 2. Ronja Felin 6.22

F/T 11
1000 m
1. Emma Johansson 3.52.5 2.Madeleine Bengts 4.08.0 3. Josephine Starck 4.19.1 4. Amelie Bengts 4.25.4 5. Matilda Lindén 4.26.7

3-steg
1. Emma Johansson 8.02 2. Madeleine Bengts 7.51 3. Josephine Starck 7.47 4. Amelie Bengts 6.30

Diskus
1. Emma Johansson 13.95 2. Josephine Starck 12.61 3. Madeleine Bengts 12.60 4. Erin Umpala 12.40 5. Amelie Bengts 10.20Â

F/T 13
1000 m
1. Wilma Lax 3.19.5

F/T 15

3-steg
1. Roosa Niemelä 8.36

P 5
40 m
1. Alfred Smeds 9.6 2. Emil Pesonen 10.5 3. Espen Wahlström 11.2 4. Johannes Hällfors 11.4 5. Miki Norrila 43,4 4. Emil Pesonen 46,2 5. Lukas Lindén 11.9

Längd 
1. Alfred Smeds 2.02 2. Eddie Ståhls 1.93 3. Emil Pesonen 1.48 4. Espen Wahlström 1.32 5. Johannes Hällfors 1.25 6. Lukas Lindén 1.10

P 7
40 m
1.Julius Johansson 7.9 1. . Mio Palomäki 7.9 3. Zacharias Wahlström 8.2 4. Isak Ståhls 8.6 5. Oliver Volanen 8.8 6. Viktor Jansson 8.9 6. Hugo Björklund 8.9 8. Leevi Viskari 9.8

Längd
1. Mio Palomäki 2.50 2. Julius Johansson 2.40 3. Zacharias Wahlström 2.38 4. Hugo Björklund 2.10 5.Leevi Viskari 2.02 6. Viktor Jansson 1.89 7. Oliver Volanen 1.60

Bollkast 
1. Mio Palomäki 18.58 2. Zacharias Wahlström 17.51 3. Oliver Volanen 15.59 4. Hugo Björklund 15.34 5. Leevi Viskari 14.73 6. Julius Johansson 13.82 7. Viktor Jansson 9.83

P 9
1000 m
1. Alfred Smeds (5) 7.09.0

3-steg 
1. Antti Niemelä 5.45 2. Nestor Smeds 4.23

Diskus
1. Nestor Smeds 9.20 2. Antti Niemelä 7.67

P 11
1000 m
1. Noa Lax 3.42.5 2. Valter Hovi 4.16.7

P 13
3-steg
1. Eetu Niemelä 8.53

Diskus
1. Eetu Niemelä 18.29

P 15
Inga deltagare – Ei osanottajia

 

Resultat från 2. serietävlingen 31.7 2017

F 5
150 m
1. Erin Lindroos 39,1 2. Linnéa Tikander 42,2 3. Minni Suonpää 45,9 4. Linnéa Lindén 46,9 5. Nelli Felin 1.06.0

Bollkast 
1. Linnéa Tikander 4.63 2. Minni Suonpää 4.61 3. Linnéa Lindén 3.62 4. Martha Umpala 3.46 5. Erin Lindroos 3.39 6. Nelli Felin 1.36

F 7
150 m
1. Annika Johansson 29,4 2. Ellen Peltomäki 31,5 3. Aino Suokas 33,4 4. Viivi Pesu 34,6 5. Nanna Suonpää 35,9 6. Lotta Hovi 36,6 7. Kiana Björklund 43,4 8. Hilda Lindroos 43,7

Höjd 
1. Annika Johansson 80 2. Nanna Suonpää 75 2. Hilda Lindroos 75 2. Ellen Peltomäki 75 2. Aino Suokas 75 6. Viivi Pesu 70 7. Kiana Björklund –

Träninsspjut
1. Annika Johansson 5.75 2. Aino Suokas 5.52 3. Nanna Suonpää 5.16 4. Ellen Peltomäki 4.82 5. Viivi Pesu 4.67 6. Hilda Lindroos 3.67 7. Lotta Hovi 3.65 8. Kiana Björklund 1.38

F 9
150 m
1. Ronja Felin 28,2 2. Roosa Kiviranta 28,5 3. Sissel Paro 38,2

Höjd
1. Sissel Paro 100 2. Ronja Felin 95 3. Roosa Kiviranta 80

Träningsspjut
1. Sissel Paro 9.25 2. Ronja Felin 6.37 3. Roosa Kiviranta 6.34

F 11
200 m
1. Madeleine Bengts 32,9 2. Emma Johansson 33,6 3. Josephine Starck 34,1 4. Amelie Bengts 36,2 5. Peppi Kiviranta 36,7 6. Matilda Lindén 37,2 7. Aino Suokas 38,0

Längd
1. Emma Johansson 3.82 2. Madeleine Bengts 3.77 3. Osephine Starck 3,71 4. Peppi Kiviranta 3,50 5. Essi Suokas 3,42 6. Erin Umpala 3.38 7. Matilda Lindén 3,21 8. Amelie Bengts 3.14

Spjut 
1. Emma Johansson 17,23 2. Madeleine Bengts 14,90 3. Amelie Bengts 12,59 4. Peppi Kiviranta 11,18 5. Josephine Starck 9,62

F 13
200 m
1. Ada ?  34,5 2. Milla ? 35,2 3. Emma ? 38,6 4. Fia ? 38,8 5. Frida ? 43,6

F 15
200 m
1. Roosa Niemelä 33,9

Längd
1. Roosa Niemelä 3,97

P 5
150 m
1. Alfred Smeds 39,9 2. Espen Wahlström 43,2 3. Miki Norrila 43,4 4. Emil Pesonen 46,2 5. Lukas Lindén 47,4 6. Johannes Hällfors 47,8

Bollkast
1. Alfred Smeds 7,00 2. Miki Norrila 5.26 3. Emil Pesonen 5.25 4. Espen Wahlström 5.12 5. Johannes Hällfors 3.85 6. Lukas Lindén 2.88 7. Conny Björklund 2.35

P 7
150 m
1. Julius Johansson 31,0 2. Mio Palomäki 31,2 3. Jami Norrila 32,4 4. Isak Ståhls 32,6 5. Zacharias Wahlström 33,8 6. Viktor Jansson 33,8 7. Hugo Björklund 46,3

Höjd 
1. Zacharias Wahlström 80 2. Mio Palomäki 80 3. Jami Norrila 75 3. Isak Ståhls 75 5. Julius Johansson 75 6. Hugo Björklund 70

Träningsspjut 
1. Mio Palomäki 9.28 2. Julius Johansson 7.49 3. Hugo Björklund 6.81 4. Jami Norrila 5.41 5. Zacharias Wahlström 4.92 6. Isak Ståhls 4.65 7. Viktor Jansson 3.39

P 9
150 m
1. Ukko Lehto 26,9 2. Antti Niemelä 27,5 3. Nestor Smeds 34,5

Höjd 
1. Ukko Lehto 95 2. Antti Niemelä 95 3. Nestor Smeds 80

Träningsspjut
1. Ukko Lehto 8.62 2. Nestor Smeds 7.72 3. Antti Niemelä 6.95

P 11
Inga deltagare – Ei osanottajia

P 13
200 m 1. Eetu Niemelä 31,4 2. Alex Kober 35,0

Längd
1. Eetu Niemelä 4.17

Spjut 
1. Eetu Niemelä 13,80

P 15
Inga deltagare

ÖK-tävlingarna i Lovisa 3.7.2017                                                             

Handtidtagning

Flickor – Tytöt 9

1000 m
1.                        Frida Blomfelt                             Esbo IF                                          4.17.1
2.                        Alina Nyholm                              Borgå Akilles                               4.23.7
3.                        Sarah Isaksson                            Borgå Akilles                               5.16.7

Höjd – Korkeus
1.                        Erika Tallqvist                              Borgå Akilles                               110
2.                        Alina Nyholm                              Borgå Akilles                               100
3.                        Sarah Isaksson                            Borgå Akilles                               95
3.                        Frida Blomfelt                             Esbo IF                                          95

Juniorspjut – Juniorikeihäs
1.                        Frida Blomfelt                             Esbo IF                                          8.36
2.                        Alina Nyholm                              Borgå Akilles                               8.11
3.                        Sarah Isaksson                            Borgå Akilles                               7.87
4.                        Erika Tallqvist                             Borgå Akilles                               7.87

Flickor – Tytöt 11

1000 m
1.                        Alexandra Kinnunen                   Borgå Akilles                               3.59.0
2.                        Josphine Starck                           Lovisa Tor                                    4.19.4
3.                        Matilda Lindén                            Lovisa Tor                                    4.20.0
4.                        Erin Umpala                                Lovisa Tor                                    4.21.0
5.                        Emilia Liljendal                           Borgå Akilles                               5.17.4

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella
Sara Ahlfors                                 Nurmijärven Yleisurheilu          3.46.7
Selma Lindén                              Anjalan Liitto                               4.08.7

Längd – Pituus
1.                        Emma Johansson                        Lovisa Tor                                    3.75
2.                        Alexandra Kinnunen                  Borgå Akilles                               3.52
3.                        Juanita Vihavainen                    Borgå Akilles                               3.39
4.                        Erin Umpala                                Lovisa Tor                                    3.33
5.                        Josephine Starck                         Lovisa Tor                                    3.33
6.                        Matilda Lindén                           Lovisa Tor                                    2.99
7.                        Jessica Björksten                        Borgå Akilles                               2.85
8.                        Amanda Paju                               Borgå Akilles                               2.71
9.                        Tara Karhula                               Lovisa Tor                                    2.67
10.                      Emilia Liljendal                          Borgå Akilles                               2.30

Kula – Kuula
1.                        Jessica Björksten                        Borgå Akilles                               8.90
2.                        Emma Johansson                       Lovisa Tor                                    7.03
3.                        Tara Karhula                                Lovisa Tor                                    6.32
4.                        Josephine  Starck                       Lovisa Tor                                    5.64
5.                        Amanda Paju                               Borgå Akilles                               5.45
6.                        Alexandra Kinnunen                  Borgå Akilles                               5.30
7.                        Erin Umpala                                Lovisa Tor                                    5.10
8.                        Emilia Liljendal                          Borgå Akilles                               4.78
9.                        Juanita Vihavainen                    Borgå Akilles                               4.56

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella
Sara Ahlfors                                 Nurmijärven Yleisurheilu          6.75

Flickor – Tytöt 13

1000 m
1.                        Wilma Lax                                    Lovisa Tor                                    3.18.3

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella
Lilli Hakkarainen                         Karhulan Katajaiset                  3.24.2
Aliisa Kiiski                                   Karhulan Katajaiset                  3.27.3
Amalia Lindén                             Anjalan Liitto                               3.53.5

3-steg – 3-loikka
1.                        Gisela Bergström                       Borgå Akilles                               9.74 (+0,9)

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella 
Heidi Nieminen                           Karhulan Katajaiset                  8.77 (+1,0)
Aliisa Kiiski                                   Karhulan Katajaiset                 8.20 (+0,8)
Amalia Lindén                             Anjalan Liitto                             8.09 (+2,1)     7.90 (+0,4)

Spjut – Keihäs
1.                        Gisela Bergström                       Borgå Akilles                                25.88
2.                        Jonna Virén                                LIK                                                 22.83
3.                        Sofia Wahlstedt                          Borgå Akilles                               20.37

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella
Amalia Lindén                             Anjalan Liitto                               25.32
Heidi Nieminen                          Karhulan Katajaiset                    18.02

Flickor – Tytöt 15

Längd – Pituus
1.                         Isabel Nieminen                         Borgå Akilles                               4.85 (-1,2)
2.                        Jannika Viljakainen                    Borgå Akilles                               4.68 (-0,6)
3.                        Ida Henricson                              Borgå Akilles                               4.59 (-0,5)
4.                        Sandra Johansson                      Borgå Akilles                               4.23 (-0,6)
5.                        Lina Olenius                                 Borgå Akilles                               4.14 (-1,0)

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella
Amanda Ekblom                         HIFK                                              4.15 (-0,1)

Spjut – Keihäs
1.                        Jannika Viljakainen                    Borgå Akilles                               28.27
2.                        Sandra Johansson                      Borgå Akilles                               27.72
3.                        Lina Olenius                                 Borgå Akilles                               14.99

Pojkar – Pojat 9

1000 m
1.                        Konrad Holmström                    Lovisa Tor                                    4.21.8
2.                        Tobias Tallqvist                           Borgå Akilles                               4.23.5
3.                        Antti Niemelä                              Lovisa Tor                                    4.30.4
4.                        Oliver Liljendal                           Borgå Akilles                               4.54.0

Höjd – Korkeus
1.                        Kevin Hildén                                 Sibbo Vargarna                           100
2.                        Konrad Holmström                     Lovisa Tor                                    90
3.                        Tobias Tallqvist                            Borgå Akilles                               90
4.                        Oliver Liljendal                            Borgå Akilles                               85
5.                        Nestor Smeds                               Lovisa Tor                                    80

Juniorspjut – Juniorikeihäs
1.                        Kevin Hildén                                Sibbo Vargarna                           10.87
2.                        Oliver Liljendal                            Borgå Akilles                               8.59
3.                        Nestor Smeds                               Lovisa Tor                                    7.39
4.                        Konrad Holmström                    Lovisa Tor                                    7.09
5.                        Juuso Virén                                  LIK                                                 6.92
6.                        Hugo Björklund                           Lovisa Tor                                    6.68
7.                        Tobias Tallqvist                           Borgå Akilles                               5.41

Pojkar – Pojat 11

1000 m
1.                        Noa Lax                                         Lovisa Tor                                    3.39.1
2.                        Henri Aspelin                              Borgå Akilles                               3.41.7
3.                        Alexander Heikkinen                 Borgå Akilles                               3.41.9
4.                        Kaarlo Sandström                      Sibbo Vargarna                           3.49.0
5.                        Arne Könönen                             LIK                                                 3.53.5
6.                        Albert Isaksson                           Borgå Akilles                               3.55.1

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella
Olavi Kiiski                                   Karhulan Katajaiset                    3.38.1

Längd – Pituus
1.                        Alexander Heikkinen                  Borgå Akilles                               4.07
2.                        Henri Aspelin                               Borgå Akilles                               3.97
3.                        Isak Eriksson                               Sibbo Vargarna                           3.63
4.                        Valter Nylund                              Sibbo Vargarna                           3.66
5.                        Albert Isaksson                           Borgå Akilles                               3.63

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella  
Olavi Kiiski                                   Karhulan Katajaiset                    3.64

Kula – Kuula
1.                        Henri Aspelin                               Borgå Akilles                               8.12
2.                        Valter Nylund                              Sibbo Vargarna                           7.00
3.                        Isak Eriksson                               Sibbo Vargarna                           6.93
4.                        Alexander Heikkinen                 Borgå Akilles                               6.88
5.                        Albert Isaksson                           Borgå Akilles                               5.25

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella  
Olavi Kiiski                                   Karhulan Katajaiset                    5.32

Pojkar – Pojat 13

1000 m
1.                        Robin Fransman                         Sibbo Vargarna                           3.19.2
2.                        Oscar Nyholm                             Borgå Akilles                               3.23.2
3.                        Eetu Niemelä                              Lovisa Tor                                    3.31.8
4.                        Linus Henriksson                        Borgå Akilles                               3.36.2
5.                        Thomas Isaksson                        Borgå Akilles                               3.37.4
6.                        Emil Nylund                                 Sibbo Vargarna                           3.58.0

3-steg – 3-loikka
1.                        Elmer Eriksson Sibbo Vargarna                           9.53 (+0,2)
2.                        Emil Nylund                                 Sibbo Vargarna                           8.99 (+0,4)
3.                        Oscar Nyholm                             Borgå Akilles                               8.93 (+1,2)
4.                        Jesper Ek                                      Lovisa Tor                                    8.62 (+0,5)
5.                        Eetu Niemelä                              Lovisa Tor                                    8.50 (+1,2)
6.                        Robin Fransman                         Sibbo Vargarna                           8.36 (+0,8)
7.                        Linus Henriksson                        Borgå Akilles                               8.18 (+1,8)
8.                        Thomas Isaksson                        Borgå Akilles                               8.16 (+1,6)
9.                        Robin Hildén                                Sibbo Vargarna                           8.07 (+0,9)

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella                            Olavi Kiiski                                   Karhulan Katajaiset                    5.32                            Alec Ekblom                                HIFK                                              8.71 (+0,8)

Spjut – Keihäs
1.                        Robin Hildén                                Sibbo Vargarna                           31.51
2.                        Oscar Nyholm                             Borgå Akilles                               28.58
3.                        Linus Henriksson                        Borgå Akilles                               25.49
4.                        Thomas Isaksson                        Borgå Akilles                               24.02
5.                        Emil Nylund                                 Sibbo Vargarna                           20.54

Pojkar – Pojat 15

Längd – Pituus
1.                        Victor Kasurinen                         Borgå Akilles                               4.57 (+0,1)

Spjut – Keihäs
1.                        Victor Kasurinen                         Borgå Akilles                               37.64

Ytterom tävlan/Kilpailun ulkopuolella

Joar Söderholm                          HIFK                   47.51

Resultat från 1. serietävlingen 26.6 2017

F5
40 m 1. Erin Lindroos 10.4 2. Linnea Lindén 11.2 3. Martha Umpala 11.4
Längd-Pituus 1. Martha Umpala 1.39 2. Linnea Lindén 1.34 3. Erin Lindroos 1.21 4. Nelli Felin 94

F 7
40m 1. Ellen Peltomäki 7.3 2. Annika Johansson 7.4 3. Hilda Lindroos 8.6 4. Lotta Hovi 9.1 5. Kiana Björklund 10.4
Längd-Pituus 1. Annika Johansson 2.68 2. Hilda Lindroos 2.40 3. Ellen Peltomäki 2.36 4. Lotta Hovi 1.88 5. Kiana Björklund 1.51
Bollkast-Pallonheitto 1. Annika Johansson 9.67 2. Ellen Peltomäki 7.19 3. Lotta Hovi 7.19 4. Kiana Björklund 5.95 5. Hilda Lindroos 5.65

F 9
40m 1. Roosa Kiviranta 7.1 2. Ronja Felin 7.2
Längd-Pituus 1. Ronja Felin 2.83 2. Roosa Kiviranta 2.68
Bollkast-Pallonheitto 1. Ronja Felin 13.22 2. Roosa Kiviranta 11.52

F 11
60m 1. Emma Johansson 9.0 2. Madeleine Bengts 9.0 3. Josephine Starck 9.7 4. Amelie Bengts 10.0 5. Peppi Kiviranta 10.1 6. Mette Starck 10.1 7. Tara Karhula 11.8
Höjd – Korkeus 1. Josephine Starck 120 2. Madeleine Bengts 120 3. Emma Johansson 115 4. Amelie Bengts 95 5. Tara Karhula 85
Kula-Kuula 1. Emma Johansson 7.60 2. Tara Karhula 5.96 3. Madeleine Bengts 5.70 4. Josephine Starck 5.69 5. Amelie Bengts 5.11 6. Peppi Kiviranta 4.55

P 5
40 m 1. Miki Norrila 10.0 2. Emil Pesonen 10.5 3. Lukas Lindén 10.6
Längd-Pituus 1. Emil Pesonen 1.57 2. Miki Norrila 1.39 3. Eddie Ståhls 1.29 4. Lukas Lindén 1.00

P 7
40m 1. Mio Palomäki 7.3 2. Walter Gammals 7.4 3. Jami Norrila 7.75 4. Isak Ståhls 8.0 5. Hugo Björklund 8.3 6. Viktor Jansson 8.8 7. Peetu Karhula 8.9
Längd-Pituus 1. Walter Gammals 2.53 2. Isak Ståhls 2.46 3. Mio Palomäki 2.42 4. Peetu Karhula 2.35 5. Jami Norrila 2.30 6. Viktor Jansson 7. Hugo Björklund 2.06
Bollkast-Pallonheitto 1. Hugo Björklund 14.63 2. Mio Palomäki 13.09 3.. Peetu Karhula 11.96 4. Jami Norrila 10.92 5. Walter Gammals 9.82 6. Isak Ståhl 9.34 7. Viktor Jansson 6.87

P 9 4
40 m
1. Antti Niemelä 7.1
Längd-Pituus 1. Antti Niemelä 3.01
Bollkast-Pallonheitto 1. Antti Niemelä 14.69

P 11
60m 1. Lucas Karlström 10.0
Kula-Kuula 1. Lucas Karlström 4.21

Resultat från HIPPO-tävlingarna 5.6.2017 på Lovisa centralidrottsplan          

F/T 5
40m 1) Minnie Björklund 10,7 2) Erin Lindroos 11,0 3) Linnea Linden 11,7 4) Ida Lintukangas 12,9 5) Martha Umpala 13,0 6) Nelli Felin 16,3 7) Roosa Leppälä 17,1 8) Wilhelmina Ståhlberg 22,3

Längd/Pituus 1) Minnie Björklund 152 2) Linnea Linden 146 3) Erin Lindroos 130 4) Ida Lintukangas 75 5) Roosa Leppälä 53

F/T 6
40m 1) Ellen Peltomäki 8,1 2) Ruth Lintukangas 8,9 3) Karin Ekström och Vanessa Kallonen 9,3 5) Kira Välimäki 9,6 6) Evelina Ståhlberg 9,6 7) Nicola Visavuori 9,7 8) Lotta Hovi 10,0 9) Ria Vesa 10,5 10) Noora Lukkarinen 11,0 11) Madeleine Lindell 11,5 Längd/Pituus 1) Ellen Peltomäki 253 2) Karin Ekström 203 3) Lotta Hovi 198 4) Vanessa Kallonen 194 5) Nicola Visavuori 193 6) Ruth Lintukangas 186 7) Evelina Ståhlberg 171 8) Ria Vesa 163 9) Madeleine Lindell 162 10) Noora Lukkarinen 149 11) Kira Välimaa 135

F/T 7
40m 1) Annika Johansson 7,8 2) Viivi Pesu 8,6 3) Hilda Lindroos 8,8 4) Greta Lintukangas 9,9 5) Vanessa Blanz 11,9 Längd/Pituus 1) Hilda Lindroos 243 2) Annika Johansson 234 3) Viivi Pesu 208 4) Greta Lintukangas 191 5) Vanessa Blanz 140 F

F/T 8
40m 1) Roosa Kiviranta 7,4 2) Sissel Paro 7,9 3) Nella Lukkarinen 8,1 Längd/Pituus 1) Sissel Paro 269 2) Nella Lukkarinen 224

F/T 9
40m 1) Ronja Felin 7,5 2) Emma Tolonen 7,8 Längd/Pituus 1) Ronja Felin 272 2) Emma Tolonen 208

F/T 10
60m 1) Madeleine Bengts 9,8 2) Amelie Bengts 10,4 3) Mathilda Linden 10,9 4) Hanna Rantanen 11,1 5) Tara Karhula 11,6 6) Vanessa Sokura 11,9 Längd/Pituus 1) Madeleine Bengts 352 2) Amelie Bengts 323 3) Mathilda Linden 305 4) Hanna Rantanen 298 5) Vanessa Sokura 274 6) Tara Karhula 265

F/T 11
60m 1) Emma Johansson 9,8 2) Peppi Kiviranta 10,4 Längd/Pituus 1) Emma Johansson 358 2) Peppi Kiviranta 318 34 pojkar och 37 flickor med i tävlingarna.

P5
40m 1) Alfred Smeds 10,2 2) Kevin Willström 10,3 3) Mikitori Norrila 10,8 4) Lucas Välimaa 11,2 5) Aaron Blanz 11,5 6) Emil Pesonen 11,7 7) Espen Wahlström 11,8 8) Timothy Grönberg 12,4 9) Lukas Linden 12,5 10) Johannes Hällfors 12,7 11) Lukas Leinonen 15,3 12) Freddie Björklund 22,8

Längd/Pituus 1) Alfred Smeds 182 2) Espen Wahlström 152 3) Lucas Välimaa 144 4) Emil Pesonen 132 5) Miki Norrila 122 6) Johannes Hällfors 118 7) Kevin Willström 114 8) Lukas Linden 113 9) Aaron Blanz 106 10) Timothy Grönberg 100 11) Lukas Leinonen 100

P 6
40m 1) Mio Palomäki 8,3 2) Isak Ståhls 8,4 3) Walter Willström 8,5 4) Oliver Volanen 8,9 5) Axel Granlund 11,1

Längd/Pituus 1) Walter Willström 244 2) Isak Ståhls 243 3) Oliver Volanen 237 4) Mio Palomäki 235 5) Axel Granlund 155

P7
40m 1) Julius Johansson 8,1 2) Jami Norrila 8,4 3) Zacharias Wahlström 8,6 4) Peetu Karhula 8,7

Längd/Pituus 1) Zacharias Wahlström 243 2) Julius Johansson 243 3) Peetu Karhula 239 4)Jami Norrila 225

P8
40m 1) Alexander Berg 7,5 2) Mio Vesa 8,0 3) Nestor Smeds 8,4
Längd/Pituus 1) Alexander Berg 297 2) Mio Vesa 242 3) Nestor Smeds 235

P9
40m 1) Aron Antas 7,1 2) John Pesonen 8,3 3) Jimi Rio 8,3
Längd/Pituus 1) Aron Antas 350 2) Jimi Rio 232 3) John Pesonen 231

P10 60m 1) Valter Hovi 10,9 2) Linus Visavuori 11,2 3) Ian Nilsson 11,3 4) Aku Pesu 11,5 5) Ville Kinnunen 13,1
Längd/Pituus 1) Valter Hovi 322 2) Aku Pesu 286 3) Eetu Peltomäki 264 4) Ville Kinnunen 238

P11
60m 1) Noa Lax 9,9
Längd/Pituus 1) Noa Lax 363