Tulokset 2010-2011

LOPPUTULOKSET  TORIN SARJAKISOISTA 2011
(moniottelu: paras juoksu-, heitto- ja hyppytulos huomioitu)

Kaikki osanottajat palkitaan.

P5
1) Valter Hovi 51p (40m, turbo, pituus)
2) Lucas Karlström 24p (100m, turbo, pituus)
3) Noa Lax 19p (100m, pallo, pituus)
4) William Gammals 11p (40m, pallo, pituus)

P6
1) André Bengts 188p (40m, pallo, pituus)

P9
1) Juho Rantanen 526p (150m, kuula, pituus)
2) Jacob Winqvist 522p (600m, kuula, pituus)

P10
1) Rasmus Järventaus 482p (150m, kuula, pituus)
2) Jaro Lundqvist 469p (60m, kuula, pituus)
3) Kilpertti Kettunen 372p ( 600m, keihäs, 3-loikka)

P11
1) Lucas Ahonen 633p (60m, kuula, pituus)
2) Linus Ek 544p (150m, kuula, pituus)

P12
1) Casper Ahonen 846p (200m, kuula, pituus)

F5
1) Madeleine Bengts 60p (100m, pallo, pituus)
2) Senni Hakkarainen 50p ( 40m, pallo, pituus)
3) Amelie Bengts 34p (100m, pallo, pituus)
4) Pernilla Lindén 25p (100m, turbo, pituus)
5) Mathilda Lindén 24p (100m, turbo, pituus)

F6
1) Matilda Hovi 152p (100m, turbo, pituus)
2) Alexandra Järventaus 142p (40m, pallo, pituus)
3) Anna Mattsson 66p (100m, pallo, pituus)

F7
1) Lina Kiljander 216p (100m, pallo, pituus)
2) Malin Kiljander 177p (40m, pallo, pituus)
3) Iines Hakkarainen 146p (40m,  pallo, pituus)
4) Wilma Lax 139p (40m, pallo, pituus)
5) Ronja Karlström 45p (40m, pallo, pituus)

F8
1) Emilia Karlström 275p (40m, pallo, pituus)
2) Anni Pere 232p (40m, pallo, pituus)
3) Nea Törn 217p (40m, pallo, pituus)
4) Sarah Fredriksson 176p (40m, pallo, pituus)

F10
1) Josefin Lindfors 535p (60m, kuula, 3-loikka)
2) Wilma Huhtanen 457p (60m, kuula, korkeus)

F12
1) Johanna Ekström 781p (200m, kuula, pituus)
2) Laura Fredriksson 612p (60m, kuula, korkeus)

F14
1) Pinja Laukkanen 966p (800m, kuula, korkeus)
2) Juliet Lindfors 899p (100m, kuula, pituus)
3) Sara Huhtanen 626p (300m, kuula, korkeus)

F16
1) Jannica Winqvist 707p (800m, keihäs, 3-loikka)


Lovisa Torin yu-mestaruuskilpailut 15.8.2011

Kilpailumuoto = muunneltu 3-ottelu: jokainen kilpailija sai itse valita yhden hyppy-, yhden juoksu- ja yhden heittolaijin. Tulokset pisteytettiin nuorten moniottelupistetaulokon mukaan.

P5
1) Noa Lax 28p (40m 10,9, lä/pit 1.44, boll/pallo 3.75)
2) Niilo Palasmaa 25p (40m 12,0, boll/pallo 4.76, lä/pit 1.53)
3) Valter Hovi 23p (40m 11,1, lä/pit 1.32, boll/pallo 4.76)
4) William Gammals 15p (40m 12,0, lä/pit 1.36, boll/pallo 4.15)

P7
1) Nico Gustavson 352p (40m 7,7, boll/pallo 22.28, lä/pit 2.70)
2) Jesper Ek 299p (600m 2.26.0, lä/pit 2.79, spjut/keih 7.61)
3) André Bengts 203p (40m 8,1, lä/pit 2.39, boll/pallo 10.28)

P9
1) Juho Rantanen 360p (40m 8,1, kula/kuula 5.23, lä/pit 2.08)
2) Jocaob Winqvist 303p (400m 1.25,1, spjut/keih 8.53, lä/pit 2.70)

P11
1) Jonatan Olander 714p (60m 9,9, kula/kuula 6.76, lä/pit 3.46)
2) Linus Ek 490p (600m 2.22.0, höjd/kork 1.07, kula/kuula 5.00)
3) Jaro Lundqvist 411p (150m 26,4, spjut/heih. 13,50, höjd/kork. 1.01)

P13
1) Teemu Gustavson 1016p (60m 8,8, kula/kuula 8,42, lä/pit 3.58)

P15
1) Victor Kantele 1580p (100mh/a 15,9, hö/kork 1.61, diskus/kiekko 28.83)
2) Nicolas Malmberg 1002p (100m 13,7, lä/pit 4.52, diskus/kiekko 16,39)

F/T 5
1) Madeleine Bengts 76p (40m 9,7, lä/pit 1.77, boll/pallo 7.20)
2) Senni Hakkarainen 64p (40m 9,8, lä/pit 1.72, boll/pallo 5.67)
3) Pernilla Lindén 51p (40m 10,0, lä/pit 1.67, boll/pallo 5.03)
4) Matilda Lindén 37p (40m 11,3, lö/pit 1.64, boll/pallo 5.55)
5) Amelie Bengts 34p (40m 10,6, lä/pit 1.35, boll/pallo 5.32)

F/T 7
1) Lina Kiljander 248p (40m 7,9, lä/pit 2.47, boll/pallo 13.34)
2) Iines Hakkarainen 184p (40m 8,7, lä/pit 2.42, boll/pallo 12.73)
3) Vilma Lax 182 p (40m 81, lä/pit 2.29, boll/pallo 6.27)
4) Malin Kiljander 161p (100m 19,3, lä/pit 2.11, boll/pallo 11.25)
5) Matilda Hovi 144p (40m 8.8, lä/pit 2.11, boll/pallo 10.77)

F/T 9
1) Anni Peré 269p (40m 7,9, lä/pit 2.30, boll/pallo 18.79)
2) Nea Törn 225p (40m 7,9, lä/pit 2.35, boll/pallo 11.70)
3) Sara Fredriksson 169p (40m 8,7, lä/pit 2.19, boll/pallo 12,93)

F/T 11
1) Josefin Lindfors  570p ( 60m 10,5, lä/pit 3.37, kula/kuula 5.62)
2) Wilma Huhtanen 413p (600m 2.23,0, lä/pit 2.96, kula/kuula 4.34)

F/T 13
1) Johanna Ekström 709p (600m 2.06,0, 3-steg/3-loikka 7.83,  kula/kuula 6.41)
2) Laura Fredriksson 609p (60m 10,1, lä/pit 3.19, kula/kuula 6,06)

F/T 15
1) Klara Fält 937p (100m 14,7, lä/pit 4.35, kula/kuula 6,99)
2) Pinja Laukkanen 919p (800m 2.40,38, lä/pit 3.94, kula/kuula 7.74)
3) Juliet Lindfors 866p (100m 14,6, lä/pit 4.03, kula/kuula 6.58)

F/T 17
1) Jannica Winqvist 863p (800m 3.03.0, hö/kork 1.30, kula/kuula 8.48)

Sarjakilpailu 3 –   1.8 2011

Pallonheitto
F/T5
1) Madeleine Bengts 6.82 2) Amelie Bengts 5.70 3)Senni hakkarainen 5.28 4)Mathilda Lindén 3.85 5) Pernilla Lindén 3.66 6)Essi Suokas 2.76
F/T 6
1)Anna Mattsson 9.75 2) Alexandra Järventaus 9.30 3) Matilda Hovi 8,84
T/F7
1) Lina Kiljander 11.33 2) Malin Kiljander  11.07 3) Iines Hakkarainen 10.50 4) Vilma Lax 6.87 5) Ronja Karlström 3.82
F/T8
1) Emilia Karlström 19,19 2) Anni Pre 15.90 3) Sarah Fredriksson 12.46 4) Nea Törn 10.20
P5
1) Lucas Karlström 5.69 2) William Gammals 3.56 3) Noa Lax 2.25
P6
1) André Bengts 14.70

Kuula
F/T10
1)Josefin Lindfors 4.77 2) Wilma Huhtanen 3,79
F/T 12
1) Johanna Ekström 6.14 2) Laura Fredriksson 5.67
F/T 14
1) Pinja Laukkanen 7.35 2) Juliet Lindfors 5.98 3) Sara Huhtanen 5.43
F/T 15
1) Klara Fält 6.33
P 9
1) Juho Rantanen 5.78 2) Jacob Winqvist 5.37
P 10
1) Jaro Lundqvist 4.47 2) Rasmus Järventaus 4.00
P 11
1) Lucas Ahonen 5.49 2) Linus Ek 5.03
P12
1)Casper Ahonen 6.16

Pituus
P5
1)Noa Lax 1.49 2) William Gammals 1.19
P6
1) André Bengts 2.57
P9

1)Jacob Winqvist 3.16 2) Juho Rantanen 3.11
P10
1) Rasmus Järventaus 3.29 2) Jaro Lundqvist 3.16
P11
1) Lucas Ahonen 3.62 2) Linus Ek 3.56
P12
1) Casper Ahonen 4.26
F/T5
1) Madeleine Bengts 1.70 2) Senni Hakkarainen 1,69 3) Amelie Bengts 1.64 4) Mathilda Lindén 1.32 5) Essi Suokas 0.92 6) Pernilla Lindén –
F/T6
1) Matilda Hovi 2.18 2) Alexandra Järventaus 2.00 3) Anna Mattsson 1.72
F/T 7
Lina Kiljander 2.87 2) Iines Hakkarainen 2.39 3) Malin Kiljander 2.29 4) Wilma Lax 2.22 5) Ronja Karlström 1.69
F/T8
1) Nea Törn 2.64 2) Emilia Karlström 2.49 3) Anni Pere 2.43 4) Sarah fredriksson 2.29
F/T 10
1) Josefin Lindfors 3.35 2) Wilma Huhtanen 3.06
F/T12
1) Johanna Ekström 3.90 2) Laura Fredriksson 3.27
F/T 14
1) Juliet Lindfors 4.30 2) Klara Fält 4.02 3) Pinja Laukkanen –

100m
F/T5
1) Madeleine Bengts 23,3 2) Pernilla Lindén 24,5 3)Senni Hakkarainen 24,8 4) Amelie Bengts 26,9 5) Mathilda Lindén 28,4 6) Essi Suokas 33,2
F/T6
1) Matilda Hovi 20,7 2) Alexandra Järventaus 2,2 3) Anna Mattsson 24,8
F/T7
1) Lina Kiljander 19,6 2) ilma Lax 19,9 3) Malin Kiljander 20,6 4) Iines Hakkarainen 21,9 5) Ronja Karlström 26,9
F/T8
1) Emilia Karlström 18,6 2) Nea Törn 19,0 3) Anni Pere 19,2 4) Sarah Fredriksson 21,3

100m
P5
1) Lucas Karlström 27,7  2) Noa Lax 28,2 3) Valter Hovi 30,0 4) William Gammals 30,8
P6
1) André Bengts 21,4

150 m
F/T10
1) Josefin Lindfors 25.9 2) Wilma Huhtanen 26,3
P9
1) Jacob Winqvist 25,8 2) Juho Rantanen 25,9
P10
1) Rasmus Järventaus 25,1 2) Jaro Lundqvist 25,8
P11
1) Lucas24.8 2) Linus Ek 25,9

200m
P12

1) Casper Ahonen 30,7
F/T 12
1) Johanna Ekström 30,4 2) Laura Fredriksson 34,1

300m
F/T 14
1) Pinja Laukkanen 48,3 2) Juliet Lindfors 52,6 3) Sara Huhtanen 52,9

Torin sarjakilpailu 2 , 4.7-11

40m
T5
1) Pernilla Lindén 11,5 2) Mathilda Lindén 11,8
T6
1) Matilda Hovi 9,0
T7
1) Ronja Karlström 12,7
P5
1) Valter Hovi 10,8 2) William Gammals 12,4 3) Lucas Karlström 12,5
P6
1) Hektor Kantele 10,1

400m
T8
1) Nea Törn 1:38,7 2) Anni Pere 1:43,0 3) Sarah Fredriksson 1:45,9
P9
1) Jacob Winqvist 1:21,2

600m
T10
1) Wilma Huhtanen 2:26,3 2) Josefin Lindfors 2:28,7
T12
1) Johanna Ekström 2:07,1 2) Laura Fredriksson 2:20,8
P10
1) Jaro Lundqvist 2:31,5 2) Kilpertti Kettunen 2:41,0

800m
T14
1) Pinja Laukkanen 2:36,7 2) Sara Huhtanen 3:04,1
T16
1) Jannica Winqvist 2:45,5

Turbokeihäs
T5
1) Mathilda Lindén 2.83 2) Pernilla Lindén 2.40
T6
1) Matilda Hovi 5.40
T7
1) Ronja Karlström 2.09
P5
1) Valter Hovi 3.55 2) Lucas Karlström 2.30 3) William Gammals 1.46

Juniorikeihäs
T8
1) Emilia Karlström 6.79 2) Anni Pere 6.65 3) Sarah Fredriksson 5.92 4) Nea Törn 4.70
P9
1) Jacob Winqvist 10.92

Keihäs
T10
1) Josefin Lindfors  10.65 2) Wilma Huhtanen 7.59
P10
1) Kilpertti Kettunen 17.25 2) Jaro Lundqvist 14.13
P12
1) Johanna Ekström 16.47 2) Laura Fredriksson 14.78
P14
1) Viktor Kantele 28.15
T14
1) Pinja Laukkanen 17.36 2) Juliet Lindfors 15.07 3) Sara Huhtanen 14.17
T15
1) Klara Fält 14.86
T16
1) Jannica Winqvist 17.14

3-loikka
T10
1) Josefin Lindfors  7.22 2) Wilma Huhtanen 6.52
P10
1) Jaro Lundqvist 6.55 2) Kilpertti Kettunen 6.18
T12
1) Laura Fredriksson 7.26
P14
1) Viktor Kantele 9.75
T14
1) Juliet Lindfors 8.72 2) Pinja Laukkanen 7.92 3) Sara Huhtanen 5.68
T15
1) Klara Fält 9.26
T16
1) Jannica Winqvist 8.20

Torin pistekilpailu, osa 1   ma 20.6 2011

P 5 längd / pituus
1) Valter Hovi 1.62  2) Lucas Karlström 1.41 3) William Gammals 1.38 4) Noa Lax 1.30

P6 längd/pituus
1) André Bengts 2.36

P9 höjd/korkeus
1) Juho Rantanen 90

P11 höjd/korkeus
1) Lucas Ahonen 110 2) Jaro Lundqvist 90

P13 höjd/korkeus
1) Casper Ahonen 120

P15 höjd/korkeus
1) Nicolas Malmberg 135

P 5 40 m
1)Valter Hovi 11.25  2) Noa Lax 12.28  3) William Gammals 12.56 4) Lucas Karlström 12.81

P6 40 m
1) André Bengts 8.94

P9 40 m
1) Juho Rantanen 7.62

P11 60 m
1) Lucas Ahonen 10.0 2) Rasmus Järventaus 10.32 3) Jaro Lundqvist 10.53

P13 60 m
1. Casper Ahonen 9.50

F/T5 längd/pituus
1) Madeleine Bengts 1.71 2) Senni Hakkarainen 1.66 3) Amelie Bengts 1.45 4) Fia Lindholm 1.40 5) Essi Suokas 1.35  6) Anni Jansson 1.28 7) Ninni Sakaranaho 1.24

F/T6 längd/pituus
1) Matilda Hovi 2.35 2) Alexandra Järventaus 1.65

F/7 längd/pituus
1) Lina Kiljander 2.36 2) Iines Hakkarainen 2.23 3) Malin Kiljander 2.19 4) Elin Sjöblom 2.14
5) Ronja Karlström 1.55 6) Maya Jansson 1.31

F/T8 längd/pituus
1) Emilia Karlström 2.48

F/T8 höjd/korkeus
1) Nea Törn 80 2) Anni Pere 80 3) Sara Fredriksson 75

F/T9 höjd/korkeus
1) Helmi Henriksson 70

F/T11 höjd/korkeus
1) Josefin Lindfors 110 2) Wilma Huhtanen 110

F/T13 höjd/korkeus
1) Laura Fredriksson 115

F/T15 höjd/korkeus
1) Juliet Lindfors 130 2) Pinja Laukkanen 130 3) Sara Huhtanen 110

F/T5 40 m
1) Senni Hakkarainen 10.03 2) Madeleine Bengts 10.13 3) Anni Jansson 11.28
4) Amelie Bengts 11.47 5) Ninni Sakaranaho 12.06 6) Fia Lindholm 12.31 7) Essi Suokas 12.75

F/T6 40 m
1) Alexandra Järventaus 8.28

F/T7 40 m 1) Lina Kiljander 8.16 2) Wilma Lax 8.35  3) Elin Sjöblom 8.16  4) Malin Kiljander 8.94. 5) Iines Hakkarainen 8.93 6) Ronja Karlström 10.5 7) Maya Jansson 12.72

F/T8 40 m 1) Emilia Karlström 7.78 2) Anni Pere 7.94 3) Nea Törn 7.98 4) Sara Fredriksson 8.37

F/T9 40 m 1) Helmi Henriksson 8.34

F/T11 60 m 1) Josefin Lindfors 10.47 2) Wilma Huhtanen 10.78

F/T13 60 m 1) Laura Fredriksson 10.25

F/T15 100 m 1) Juliet Lindfors 14.15 2) Pinja Laukkanen 15.03 3) Sara Huhtanen 15.62

Torin yu-mestaruuskilpailut 6.9.2010

Kilpailumuoto : muunneltu kolmiottelu, jossa sarjat 11-v ylöspäin saivat itse valita 3 lajia ( 1 hyppy,1 juoksu,1 heitto).
Sarjat 5-9-v lajeina 40m, pituus ja pallonheitto.

P 5
1. André Bengts 111 p
2. Noa Lax 12 p
P7
1. Nico Gustafsson 249 p

P11
1. Teemu Gustafsson 1003 p
2. Kevin Lindholm 854 p
3. Timothy Malmberg 842 p
4. Casper Ahonen 840 p
5. Lucas Ahonen 449 p

P13
1. Nicolas Malmberg 1075 p
2. Remi Lindholm 903 p

P 15
1. Wilhelm Nielsen 1032 p

H17
1. Victor Nielsen 1274 p

T5
1. Matilda Hovi 59 p
2. Jennelie Ahonen 48 p
3. Madeleine Bengts 30 p
4. Senni Hakkarainen 18 p
5. Amelie Bengts 4 p

T7
1. Anni Pere 191 p
2. Nea Törn 182 p
3. Sarah Fredriksson 132 p
4. Iines Hakkarainen 80 p
5. Wilma Lax 59 p
T9
1. Josefin Lindfors 441 p
2. Mette Lindholm 351 p
3. Wilma Huhtanen 316 p
T11
1. Hanna Jordas 644 p
2. Laura Fredriksson 518 p
T15
1. Adriana Turunen Forsbäck 1419 p
2. Jannica Winqvist 886 p
3. Klara Fält 755 p

Vattenfall cup, megasarjan loppukilpailu 2010

Yhteispisteet / sammanlagda poäng

T/F 11
60m
1000m
pituus / längd
kuula / kula

P 11
60m
1000m
pituus / längd
kuula / kula

T/F 13
60m aj / h
1000m
korkeus / höjd
moukari / slägga

P 13
60m aj / h
1000m
korkeus / höjd
moukari / slägga

T/F 15
100m
2000m
seiväs / stav
keihäs / spjut

P 15
100m
2000m
seiväs / stav
keihäs / spjut

N/D 17
1500m
3-loikka / 3-steg
kuula / kula

M/H 17
1500m
3-loikka / 3-steg
kuula / kula

Sukkulaviesti / skyttelstafett
16x60m
HUOM! Viestin voittaja oli Noormarkun Nopsa ja Sjundeå IF tuli toiseksi. Tulosluettelossa väärä järjestys.

Lopputulokset / Slutresultat
1. Noormarkun Nopsa                393 sijoituspistettä
2. Pyhäselän Urheilijat               356
3. Sjundeå IF                                   326
4. Alajärven Ankkurit                 295
5. Kauhavan Wisa                         283
6. Iitin Pyrintö                               275,5
7. Ähtärin Urheilijat                   274
8. Saarijärven Pullistus              272
9. Kalajoen Junkkarit                  259,5
10. Teuvan Rivakka                     241
11. IF Nykarlebynejden             230,5
12. Kerimäen Urheilijat             214,5
13. Hankasalmen Hanka            199,5
14. IF Åsarna                                  182,5
15. Urjalan Urheilijat                  182,5
16. Lovisa Tor                                158,5


Energisin urheilija / den mest energiska idrottaren
Noormarkun Nopsa: Rosa Pettersson
Pyhäselän Urheilijat: Aatu Mäkelä
Sjundeå IF: Heidi Sjöberg
Saarijärven Pullistus: Aarne Ahvenainen
Alajärven Ankkurit: Ville Rajala
Iitin Pyrintö: Jani Sjögren
IF Nykarlebynejden: Malin Nordström
Kalajoen Junkkarit: Fanni Niemelä
Teuvon Rivakka: Jarmo Kaleva
Kauhavan Wisa: Eemeli Ylitalo
Ähtärin Urheilijat: Netta Humalamäki
IF Åsarna: Vilma Mustonen
Hankasalmen Hanka: Roosa Ylönen
Urjalan Urheilijat: Nea Michelsson
Kerimäen Urheilijat: Saara Torpakko
Lovisa Tor: Pinja Laukkanen

Slutresultat från Tors serietävlingar 2011.

Det bästa hopp-, löp- och kastresultat har beaktakts. Alla deltagare får pris.

P5
1) Valter Hovi 51p (40m, turbo, längd)
2) Lucas Karlström 24p (100m, turbo, längd)
3) Noa Lax 19p (100m, boll, längd)
4) William Gammals 11p (40m, boll, längd)

P6
1) André Bengts 188p (40m, boll, längd)

P9
1) Juho Rantanen 526p (150m, kula, längd)
2) Jacob Winqvist 522p (600m, kula, längd)

P10
1) Rasmus Järventaus 482p (150m, kula, längd)
2) Jaro Lundqvist 469p (60m, kula, längd)
3) Kilpertti Kettunen 372p ( 600m, spjut, 3-steg)

P11
1) Lucas Ahonen 633p (60m, kula, längd)
2) Linus Ek 544p (150m, kula, längd)

P12
1) Casper Ahonen 846p (200m, kula, längd)

F5
1) Madeleine Bengts 60p (100m, boll, längd)
2) Senni Hakkarainen 50p ( 40m, boll, längd)
3) Amelie Bengts 34p (100m, boll, längd)
4) Pernilla Lindén 25p (100m, turbo, längd)
5) Mathilda Lindén 24p (100m, turbo, längd)

F6
1) Matilda Hovi 152p (100m, turbo, längd)
2) Alexandra Järventaus 142p (40m, boll, längd)
3) Anna Mattsson 66p (100m, boll, längd)

F7
1) Lina Kiljander 216p (100m, boll, längd)
2) Malin Kiljander 177p (40m, boll, längd)
3) Iines Hakkarainen 146p (40m, boll, längd)
4) Wilma Lax 139p (40m, boll, längd)
5) Ronja Karlström 45p (40m, boll, längd)

F8
1) Emilia Karlström 275p (40m, boll, längd)
2) Anni Pere 232p (40m, boll, längd)
3) Nea Törn 217p (40m, boll, längd)
4) Sarah Fredriksson 176p (40m, boll, längd)

F10
1) Josefin Lindfors 535p (60m, kula, 3-steg)
2) Wilma Huhtanen 457p (60m, kula, höjd)

F12
1) Johanna Ekström 781p (200m, kula, längd)
2) Laura Fredriksson 612p (60m, kula, höjd)

F14
1) Pinja Laukkanen 966p (800m, kula, höjd)
2) Juliet Lindfors 899p (100m, kula, längd)
3) Sara Huhtanen 626p (300m, kula, höjd)

F16
1) Jannica Winqvist 707p (800m, spjut, 3-steg)

Lovisa Tors friidrottsmästerskap 15.8 2011

Tävlingsform = modiefierad 3-kamp : varje tävlande valde själv en hopp-, en löp- och en kastgren. Resultaten överfördes till poäng enligt mångkampspoängtabell för ungdomar.

P5
1) Noa Lax 28p (40m 10,9, lä/pit 1.44, boll/pallo 3.75)
2) Niilo Palasmaa 25p (40m 12,0, boll/pallo 4.76, lä/pit 1.53)
3) Valter Hovi 23p (40m 11,1, lä/pit 1.32, boll/pallo 4.76)
4) William Gammals 15p (40m 12,0, lä/pit 1.36, boll/pallo 4.15)

P7
1) Nico Gustavson 352p (40m 7,7, boll/pallo 22.28, lä/pit 2.70)
2) Jesper Ek 299p (600m 2.26.0, lä/pit 2.79, spjut/keih 7.61)
3) André Bengts 203p (40m 8,1, lä/pit 2.39, boll/pallo 10.28)

P9
1) Juho Rantanen 360p (40m 8,1, kula/kuula 5.23, lä/pit 2.08)
2) Jocaob Winqvist 303p (400m 1.25,1, spjut/keih 8.53, lä/pit 2.70)

P11
1) Jonatan Olander 714p (60m 9,9, kula/kuula 6.76, lä/pit 3.46)
2) Linus Ek 490p (600m 2.22.0, höjd/kork 1.07, kula/kuula 5.00)
3) Jaro Lundqvist 411p (150m 26,4, spjut/heih. 13,50, höjd/kork. 1.01)

P13
1) Teemu Gustavson 1016p (60m 8,8, kula/kuula 8,42, lä/pit 3.58)

P15
1) Victor Kantele 1580p (100mh/a 15,9, hö/kork 1.61, diskus/kiekko 28.83)
2) Nicolas Malmberg 1002p (100m 13,7, lä/pit 4.52, diskus/kiekko 16,39)

F/T 5
1) Madeleine Bengts 76p (40m 9,7, lä/pit 1.77, boll/pallo 7.20)
2) Senni Hakkarainen 64p (40m 9,8, lä/pit 1.72, boll/pallo 5.67)
3) Pernilla Lindén 51p (40m 10,0, lä/pit 1.67, boll/pallo 5.03)
4) Matilda Lindén 37p (40m 11,3, lö/pit 1.64, boll/pallo 5.55)
5) Amelie Bengts 34p (40m 10,6, lä/pit 1.35, boll/pallo 5.32)

F/T 7
1) Lina Kiljander 248p (40m 7,9, lä/pit 2.47, boll/pallo 13.34)
2) Iines Hakkarainen 184p (40m 8,7, lä/pit 2.42, boll/pallo 12.73)
3) Vilma Lax 182 p (40m 81, lä/pit 2.29, boll/pallo 6.27)
4) Malin Kiljander 161p (100m 19,3, lä/pit 2.11, boll/pallo 11.25)
5) Matilda Hovi 144p (40m 8.8, lä/pit 2.11, boll/pallo 10.77)

F/T 9
1) Anni Peré 269p (40m 7,9, lä/pit 2.30, boll/pallo 18.79)
2) Nea Törn 225p (40m 7,9, lä/pit 2.35, boll/pallo 11.70)
3) Sara Fredriksson 169p (40m 8,7, lä/pit 2.19, boll/pallo 12,93)

F/T 11
1) Josefin Lindfors  570p ( 60m 10,5, lä/pit 3.37, kula/kuula 5.62)
2) Wilma Huhtanen 413p (600m 2.23,0, lä/pit 2.96, kula/kuula 4.34)

F/T 13
1) Johanna Ekström 709p (600m 2.06,0, 3-steg/3-loikka 7.83,  kula/kuula 6.41)
2) Laura Fredriksson 609p (60m 10,1, lä/pit 3.19, kula/kuula 6,06)

F/T 15
1) Klara Fält 937p (100m 14,7, lä/pit 4.35, kula/kuula 6,99)
2) Pinja Laukkanen 919p (800m 2.40,38, lä/pit 3.94, kula/kuula 7.74)
3) Juliet Lindfors 866p (100m 14,6, lä/pit 4.03, kula/kuula 6.58)

F/T 17
1) Jannica Winqvist 863p (800m 3.03.0, hö/kork 1.30, kula/kuula 8.48)

Friidrottsserietävling del 3 –   1.8 2011

Bollkast
F/T5
1) Madeleine Bengts 6.82 2) Amelie Bengts 5.70 3)Senni hakkarainen 5.28 4)Mathilda Lindén 3.85 5) Pernilla Lindén 3.66 6)Essi Suokas 2.76
F/T 6
1)Anna Mattsson 9.75 2) Alexandra Järventaus 9.30 3) Matilda Hovi 8,84
T/F7
1) Lina Kiljander 11.33 2) Malin Kiljander  11.07 3) Iines Hakkarainen 10.50 4) Vilma Lax 6.87 5) Ronja Karlström 3.82
F/T8
1) Emilia Karlström 19,19 2) Anni Pre 15.90 3) Sarah Fredriksson 12.46 4) Nea Törn 10.20
P5
1) Lucas Karlström 5.69 2) William Gammals 3.56 3) Noa Lax 2.25
P6
1) André Bengts 14.70

Kula
F/T10
1)Josefin Lindfors 4.77 2) Wilma Huhtanen 3,79
F/T 12
1) Johanna Ekström 6.14 2) Laura Fredriksson 5.67
F/T 14
1) Pinja Laukkanen 7.35 2) Juliet Lindfors 5.98 3) Sara Huhtanen 5.43
F/T 15
1) Klara Fält 6.33
P 9
1) Juho Rantanen 5.78 2) Jacob Winqvist 5.37
P 10
1) Jaro Lundqvist 4.47 2) Rasmus Järventaus 4.00
P 11
1) Lucas Ahonen 5.49 2) Linus Ek 5.03
P12
1)Casper Ahonen 6.16

Längd
P5
1)Noa Lax 1.49 2) William Gammals 1.19
P6
1) André Bengts 2.57
P9

1)Jacob Winqvist 3.16 2) Juho Rantanen 3.11
P10
1) Rasmus Järventaus 3.29 2) Jaro Lundqvist 3.16
P11
1) Lucas Ahonen 3.62 2) Linus Ek 3.56
P12
1) Casper Ahonen 4.26
F/T5
1) Madeleine Bengts 1.70 2) Senni Hakkarainen 1,69 3) Amelie Bengts 1.64 4) Mathilda Lindén 1.32 5) Essi Suokas 0.92 6) Pernilla Lindén –
F/T6
1) Matilda Hovi 2.18 2) Alexandra Järventaus 2.00 3) Anna Mattsson 1.72
F/T 7
Lina Kiljander 2.87 2) Iines Hakkarainen 2.39 3) Malin Kiljander 2.29 4) Wilma Lax 2.22 5) Ronja Karlström 1.69
F/T8
1) Nea Törn 2.64 2) Emilia Karlström 2.49 3) Anni Pere 2.43 4) Sarah fredriksson 2.29
F/T 10
1) Josefin Lindfors 3.35 2) Wilma Huhtanen 3.06
F/T12
1) Johanna Ekström 3.90 2) Laura Fredriksson 3.27
F/T 14
1) Juliet Lindfors 4.30 2) Klara Fält 4.02 3) Pinja Laukkanen –

100m
F/T5
1) Madeleine Bengts 23,3 2) Pernilla Lindén 24,5 3)Senni Hakkarainen 24,8 4) Amelie Bengts 26,9 5) Mathilda Lindén 28,4 6) Essi Suokas 33,2
F/T6
1) Matilda Hovi 20,7 2) Alexandra Järventaus 2,2 3) Anna Mattsson 24,8
F/T7
1) Lina Kiljander 19,6 2) ilma Lax 19,9 3) Malin Kiljander 20,6 4) Iines Hakkarainen 21,9 5) Ronja Karlström 26,9
F/T8
1) Emilia Karlström 18,6 2) Nea Törn 19,0 3) Anni Pere 19,2 4) Sarah Fredriksson 21,3

P5
1) Lucas Karlström 27,7  2) Noa Lax 28,2 3) Valter Hovi 30,0 4) William Gammals 30,8
P6
1) André Bengts 21,4

150 m
F/T10
1) Josefin Lindfors 25.9 2) Wilma Huhtanen 26,3
P9
1) Jacob Winqvist 25,8 2) Juho Rantanen 25,9
P10
1) Rasmus Järventaus 25,1 2) Jaro Lundqvist 25,8
P11
1) Lucas24.8 2) Linus Ek 25,9

200m
P12

1) Casper Ahonen 30,7
F/T 12
1) Johanna Ekström 30,4 2) Laura Fredriksson 34,1

300m
F/T 14
1) Pinja Laukkanen 48,3 2) Juliet Lindfors 52,6 3) Sara Huhtanen 52,9

TORS SERIETÄVLING 2 , 4.7-11

40m
F5
1) Pernilla Lindén 11,5 2) Mathilda Lindén 11,8
F6
1) Matilda Hovi 9,0
F7
1) Ronja Karlström 12,7
P5
1) Valter Hovi 10,8 2) William Gammals 12,4 3) Lucas Karlström 12,5
P6
1) Hektor Kantele 10,1

400m
F8
1) Nea Törn 1:38,7 2) Anni Pere 1:43,0 3) Sarah Fredriksson 1:45,9
P9
1) Jacob Winqvist 1:21,2

600m
F10
1) Wilma Huhtanen 2:26,3 2) Josefin Lindfors 2:28,7
F12
1) Johanna Ekström 2:07,1 2) Laura Fredriksson 2:20,8
P10
1) Jaro Lundqvist 2:31,5 2) Kilpertti Kettunen 2:41,0

800m
F14
1) Pinja Laukkanen 2:36,7 2) Sara Huhtanen 3:04,1
F16
1) Jannica Winqvist 2:45,5

Turbospjut
F5
1) Mathilda Lindén 2.83 2) Pernilla Lindén 2.40
F6
1) Matilda Hovi 5.40
F7
1) Ronja Karlström 2.09
P5
1) Valter Hovi 3.55 2) Lucas Karlström 2.30 3) William Gammals 1.46

Juniorspjut
F8
1) Emilia Karlström 6.79 2) Anni Pere 6.65 3) Sarah Fredriksson 5.92 4) Nea Törn 4.70
P9
1) Jacob Winqvist 10.92

Spjut
F10
1) Josefin Lindfors  10.65 2) Wilma Huhtanen 7.59
P10
1) Kilpertti Kettunen 17.25 2) Jaro Lundqvist 14.13
P12
1) Johanna Ekström 16.47 2) Laura Fredriksson 14.78
P14
1) Viktor Kantele 28.15
F14
1) Pinja Laukkanen 17.36 2) Juliet Lindfors 15.07 3) Sara Huhtanen 14.17
F15
1) Klara Fält 14.86
F16
1) Jannica Winqvist 17.14

3-steg
F10
1) Josefin Lindfors  7.22 2) Wilma Huhtanen 6.52
P10
1) Jaro Lundqvist 6.55 2) Kilpertti Kettunen 6.18
F12
1) Laura Fredriksson 7.26
P14
1) Viktor Kantele 9.75
F14
1) Juliet Lindfors 8.72 2) Pinja Laukkanen 7.92 3) Sara Huhtanen 5.68
F15
1) Klara Fält 9.26
F16
1) Jannica Winqvist 8.20

Tors friidrott / poängtävling del 1    20.6 2011

P 5 längd / pituus
1) Valter Hovi 1.62  2) Lucas Karlström 1.41 3) William Gammals 1.38 4) Noa Lax 1.30
P6 längd/pituus
1) André Bengts 2.36

P9 höjd/korkeus
1) Juho Rantanen 90

P11 höjd/korkeus
1) Lucas Ahonen 110 2) Jaro Lundqvist 90

P13 höjd/korkeus
1) Casper Ahonen 120

P15 höjd/korkeus
1) Nicolas Malmberg 135

P 5 40 m
1)Valter Hovi 11.25  2) Noa Lax 12.28  3) William Gammals 12.56 4) Lucas Karlström 12.81

P6 40 m
1) André Bengts 8.94

P9 40 m
1) Juho Rantanen 7.62

P11 60 m
1) Lucas Ahonen 10.0 2) Rasmus Järventaus 10.32 3) Jaro Lundqvist 10.53

P13 60 m
1. Casper Ahonen 9.50

F/T5 längd/pituus
1) Madeleine Bengts 1.71 2) Senni Hakkarainen 1.66 3) Amelie Bengts 1.45 4) Fia Lindholm 1.40 5) Essi Suokas 1.35  6) Anni Jansson 1.28 7) Ninni Sakaranaho 1.24

F/T6 längd/pituus
1) Matilda Hovi 2.35 2) Alexandra Järventaus 1.65

F/7 längd/pituus
1) Lina Kiljander 2.36 2) Iines Hakkarainen 2.23 3) Malin Kiljander 2.19 4) Elin Sjöblom 2.14
5) Ronja Karlström 1.55 6) Maya Jansson 1.31

F/T8 längd/pituus
1) Emilia Karlström 2.48

F/T8 höjd/korkeus
1) Nea Törn 80 2) Anni Pere 80 3) Sara Fredriksson 75

F/T9 höjd/korkeus
1) Helmi Henriksson 70

F/T11 höjd/korkeus
1) Josefin Lindfors 110 2) Wilma Huhtanen 110
F/T13 höjd/korkeus
1) Laura Fredriksson 115

F/T15 höjd/korkeus
1) Juliet Lindfors 130 2) Pinja Laukkanen 130 3) Sara Huhtanen 110

F/T5 40 m
1) Senni Hakkarainen 10.03 2) Madeleine Bengts 10.13 3) Anni Jansson 11.28
4) Amelie Bengts 11.47 5) Ninni Sakaranaho 12.06 6) Fia Lindholm 12.31 7) Essi Suokas 12.75

F/T6 40 m
1) Alexandra Järventaus 8.28

F/T7 40 m 1) Lina Kiljander 8.16 2) Wilma Lax 8.35  3) Elin Sjöblom 8.16  4) Malin Kiljander 8.94. 5) Iines Hakkarainen 8.93 6) Ronja Karlström 10.5 7) Maya Jansson 12.72

F/T8 40 m 1) Emilia Karlström 7.78 2) Anni Pere 7.94 3) Nea Törn 7.98 4) Sara Fredriksson 8.37

F/T9 40 m 1) Helmi Henriksson 8.34

F/T11 60 m 1) Josefin Lindfors 10.47 2) Wilma Huhtanen 10.78

F/T13 60 m 1) Laura Fredriksson 10.25

F/T15 100 m 1) Juliet Lindfors 14.15 2) Pinja Laukkanen 15.03 3) Sara Huhtanen 15.62

Tors friidrottsmästerskap 6.9 2010
Tävlingsform: modifierad 3-kamp.
Klasserna 5-9-år tävlade i 40m, längd och bollkast:
Klasserna 11 år –> fick själva välja 3 grenar (1 kast, 1 hopp, 1 löpning).

P 5
1. André Bengts                        111 p
2. Noa Lax                                     12 p

2. Remi Lindholm                        903 p

P7
1. Nico Gustafsson                    249 p

P11
1. Teemu Gustafsson               1003 p
2. Kevin Lindholm                     854 p
3. Timothy Malmberg              842 p
4. Casper Ahonen                      840 p
5. Lucas Ahonen                        449 p

P13
1. Nicolas Malmberg                1075 p
2. Remi Lindholm                        903 p

P 15
1. Wilhelm Nielsen                    1032 p

H17
1. Victor Nielsen                         1274 p

F5
1. Matilda Hovi                              59 p
2. Jennelie Ahonen                      48 p
3. Madeleine Bengts                     30 p
4. Senni Hakkarainen                   18 p
5. Amelie Bengts                              4 p

F7
1. Anni Pere                                     191 p
2. Nea Törn                                      182 p
3. Sarah Fredriksson                    132 p
4. Iines Hakkarainen                     80 p
5. Wilma Lax                                     59 p
F9
1. Josefin Lindfors                          441 p
2. Mette Lindholm                          351 p
3. Wilma Huhtanen                         316 p
F11
1. Hanna Jordas                               644 p
2. Laura Fredriksson                     518 p
F13
1. Juliet Lindfors                             974 p
2. Pinja Laukkanen                         918 p
3. Sara Huhtanen                             657 p
4. Julia Hovi                                      637
F15
1. Adriana Turunen Forsbäck  1419 p
2. Jannica Winqvist                        886 p
3. Klara Fält                                       755 p

Vattenfall Cup, megaseriens finalresultat 2010

Yhteispisteet / sammanlagda poäng

T/F 11
60m
1000m
pituus / längd
kuula / kula

P 11
60m
1000m
pituus / längd
kuula / kula

T/F 13
60m aj / h
1000m
korkeus / höjd
moukari / slägga

P 13
60m aj / h
1000m
korkeus / höjd
moukari / slägga

T/F 15
100m
2000m
seiväs / stav
keihäs / spjut

P 15
100m
2000m
seiväs / stav
keihäs / spjut

N/D 17
1500m
3-loikka / 3-steg
kuula / kula

M/H 17
1500m
3-loikka / 3-steg
kuula / kula

Sukkulaviesti / skyttelstafett
16x60m
HUOM! Viestin voittaja oli Noormarkun Nopsa ja Sjundeå IF tuli toiseksi. Tulosluettelossa väärä järjestys.

Lopputulokset / Slutresultat
1. Noormarkun Nopsa                393 sijoituspistettä
2. Pyhäselän Urheilijat               356
3. Sjundeå IF                                   326
4. Alajärven Ankkurit                 295
5. Kauhavan Wisa                         283
6. Iitin Pyrintö                               275,5
7. Ähtärin Urheilijat                   274
8. Saarijärven Pullistus              272
9. Kalajoen Junkkarit                  259,5
10. Teuvan Rivakka                     241
11. IF Nykarlebynejden             230,5
12. Kerimäen Urheilijat             214,5
13. Hankasalmen Hanka            199,5
14. IF Åsarna                                  182,5
15. Urjalan Urheilijat                  182,5
16. Lovisa Tor                                158,5


Energisin urheilija / den mest energiska idrottaren
Noormarkun Nopsa: Rosa Pettersson
Pyhäselän Urheilijat: Aatu Mäkelä
Sjundeå IF: Heidi Sjöberg
Saarijärven Pullistus: Aarne Ahvenainen
Alajärven Ankkurit: Ville Rajala
Iitin Pyrintö: Jani Sjögren
IF Nykarlebynejden: Malin Nordström
Kalajoen Junkkarit: Fanni Niemelä
Teuvon Rivakka: Jarmo Kaleva
Kauhavan Wisa: Eemeli Ylitalo
Ähtärin Urheilijat: Netta Humalamäki
IF Åsarna: Vilma Mustonen
Hankasalmen Hanka: Roosa Ylönen
Urjalan Urheilijat: Nea Michelsson
Kerimäen Urheilijat: Saara Torpakko
Lovisa Tor: Pinja Laukkanen