SFSIM i friidrott 2.9 2011, dag 1

Centralidrottsplanen i Lovisa

RESULTAT

Pojkar C 60 m                       Final

Tuuli: -0,1

1. Rasmus Lagerström       Höjdens skola                     9,06

2. Janne Blomqvist             Sannäs skola                        9,16

3. Casper Ahonen                Generalshagens skola      9,18

4. Joakim Bergström          Kvarnbackens skola         9,28

5. Sebastian Berner             Mårtensbro skola              9,30

6. Jonathan Himberg         Bromarv skola                    9,32

7. Otto Gerkman                  Mårtensbro skola              9,36

8. Janec Jousmaa                Seminarieskolan                9,44

Pojkar C 60 m                       Försök

1. Janne Blomqvist              Sannäs skola                        9,21

2. Rasmus Lagerström       Höjdens skola                       9,23

3. Casper Ahonen                 Generalshagens skola        9,28

4. Joakim Bergström           Kvarnbackens skola           9,35

5. Jonathan Himberg          Bromarv skola                    9,36

6. Otto Gerkman                    Mårtensbro skola              9,38

7. Sebastian Berner              Mårtensbro skola              9,40

8. Janec Jousmaa                  Seminarieskolan              9,42

9. Isac Wedenberg                Kvarnbackens skola        9,44

10. Johan Nylund                 Kvarnbackens skola         9,49

11. Eino Könönen                  Sävträsk skola                  9,68

12. Max Tallqvist                   Sannäs skola                    9,99

13. Linus Ek                              Generalshagens skola      10,06

14. Elias Jåfs                             Tolkis skola                      10,10

15. Robin Jalkanen                Gammelbacka skola         10,32

16. Vili Hovi                             Generalshagens skola     10,36

17. Max Määttänen               Sävträsk skola                    11,43

18. Oskar Stade                       Tolkis skola                       12,32

Erä 1                Tuuli: +0,7

1. Rasmus Lagerström         Höjdens skola                       9,23

2. Joakim Bergström            Kvarnbackens skola            9,35

3. Jonathan Himberg           Bromarv skola                       9,36

4. Eino Könönen                    Sävträsk skola                      9,68

Erä 2                Tuuli: NWND

1. Casper Ahonen                     Generalshagens skola         9,28

2. Otto Gerkman                       Mårtensbro skola                 9,38

3. Sebastian Berner                 Mårtensbro skola               9,40

4. Isac Wedenberg                   Kvarnbackens skola           9,44

5. Robin Jalkanen                    Gammelbacka skola           10,32

6. Max Määttänen                    Sävträsk skola                     11,43

Erä 3                Tuuli: +0,4

1. Janne Blomqvist                  Sannäs skola                        9,21

2. Janec Jousmaa                     Seminarieskolan                 9,42

3. Johan Nylund                       Kvarnbackens skola          9,49

4. Max Tallqvist                        Sannäs skola                        9,99

5. Linus Ek                                  Generalshagens skola        10,06

6. Elias Jåfs                                 Tolkis skola                       10,10

7. Vili Hovi                                Generalshagens skola         10,36

8. Oskar Stade                           Tolkis skola                       12,32

Pojkar C Höjd

1. Roy Lindholm                      Kyrkfjärdens skola               138

2. Lucas Skogman                   Kyrkoby skola                        138

3. Lasse Koskinen                   Kyrkoby skola                        135

4. Casper Ahonen                   Generalshagens skola           130

5. Martin Wiberg                     Österby skola                        120

6. Joakim Bergström             Kvarnbackens skola            115

7. Johan Nylund                     Kvarnbackens skola             115

7. Lucas Ahonen                     Generalshagens skola          115

9. Otto Gerkman                      Mårtensbro skola                 115

9. Linus Ek                                 Generalshagens skola          115

11. Rufus Henriksson            Kråkö skola                          110

Pojkar C Kula 2,5 kg

1. Jonathan Björklund          Mosebacke skola, Närpes  12,62

2. Jonathan Björksten          Sannäs skola                       11,64

3. Roy Lindholm                     Kyrkfjärdens skola              10,37

4. Martin Wiberg                     Österby skola                       9,54

5. Tobias Östman                    Kållby-Heimbacka skola    9,24

6. Jonathan Himberg            Bromarv skola                       8,80

7. Robin Jalkanen                  Gammelbacka skola             8,71

8. Jens Björksten                    Sannäs skola                        7,92

9. Rufus Henriksson              Kråkö skola                         7,60

10. Niklas Stark                       Sävträsk skola                      7,24

11. Oscar Snellman                Katarinaskolan                      7,14

12. Janne Blomqvist             Sannäs skola                        6,76

13. Janec Jousmaa                Seminarieskolan                   6,36

14. Elias Jåfs                             Tolkis skola                        4,23

Pojkar B 80 m                       Final

Tuuli: +0,1

1. Benjamin Backman           Korsholms högstadium      9,48

2. Jani Backman                     Lyceiparkens skola               9,68

3. Willem Kajander               Kungsvägens skola                   9,92

4. Simon Holmberg              Korsholms högstadium         9,98

5. Henri Nokelainen             Kungsvägens skola                10,13

6. Torgny Backman              Närpes högstadieskola        10,23

7. Samuel Kouri                     Lyceiparkens skola               10,63

8. Jonni Blomqvist               Lyceiparkens skola               11,28

Pojkar B 80 m                       Försök

1. Benjamin Backman             Korsholms högstadium        9,53

2. Jani Backman                       Lyceiparkens skola                  9,65

3. Willem Kajander                 Kungsvägens skola                   9,74

4. Simon Holmberg                Korsholms högstadium         10,02

5. Torgny Backman                Närpes högstadieskola          10,03

6. Henri Nokelainen               Kungsvägens skola                  10,10

7. Samuel Kouri                       Lyceiparkens skola                 10,48

8. Jonni Blomqvist                  Lyceiparkens skola                 10,95

9. Henri Puumalainen            Lyceiparkens skola                11,03

10. Nicolas Peltoniemi          Oxhamns skola                      11,74

Erä 1                Tuuli: +0,9

1. Benjamin Backman             Korsholms högstadium         9,53

2. Jani Backman                       Lyceiparkens skola                  9,65

3. Simon Holmberg                 Korsholms högstadium        10,02

4. Samuel Kouri                        Lyceiparkens skola                10,48

5. Nicolas Peltoniemi             Oxhamns skola                      11,74

Erä 2                Tuuli: +1,6

1. Willem Kajander                  Kungsvägens skola                 9,74

2. Torgny Backman                 Närpes högstadieskola         10,03

3. Henri Nokelainen                Kungsvägens skola                10,10

4. Jonni Blomqvist                  Lyceiparkens skola                10,95

5. Henri Puumalainen            Lyceiparkens skola                 11,03

Pojkar B 1000 m                     Final

1. Tuomas Puputti                     Höjdens skola                    2.55,39

2. Alex Rauhala                          Vasa Övningsskola               3.06,81

3. Rasmus Lang                          Vasa Övningsskola                3.12,00

4. Hugo Åström                         Hagelstamska högstadiet    3.15,41

5. Edward Lindberg                 Kungsvägens skola                3.34,03

Pojkar B Höjd

1. Victor Fagerholm                Kungsvägens skola                165

2. Oliver Helander                    Karis svenska högstadium 160

3. Alex Rauhala                         Vasa Övningsskola                150

4. Hannes Borgmästars            Sursik skola                         145

5. Benjamin Helander               Karis svenska högstadium  145

5. Jonni Blomqvist                     Lyceiparkens skola              145

7. Henri Nokelainen                  Kungsvägens skola               135

8. Jonas Solvin                            Sursik skola                         130

Pojkar B Kula 4 kg

1. Victor Fagerholm                  Kungsvägens skola               14,14

2. Oliver Helander                      Karis svenska högstadium  12,96

3. Jani Backman                          Lyceiparkens skola               12,41

4. Torgny Backman                    Närpes högstadieskola        12,30

5. Jonas Solvin                             Sursik skola                       11,16

6. Evert Vikman                           Ådalens skola                      10,94

7. Richard Nylund                      Sursik skola                        9,87

8. Nicolas Peltoniemi                Oxhamns skola                       7,16

Pojkar A 100 m                      Final

Tuuli: +0,1

1. Julian Turunen Forsbäck    Solvalla idrottsinstitut       11,36

2. Erik Back                                    Brändö Gymnasium             11,39

3. Viktor Östman                         Korsholms Gymnasium      11,42

4. Jonathan Malmberg              Ålands lyceum                      11,49

5. Axel Pelander                          Karleby svenska gymn.      11,61

6. Niklas Komi                              Svenska Normallyceum      11,91

7. Oskar Högström                     Ekenäs gymnasium               11,95

Pojkar A 100 m                      Försök

1. Julian Turunen Forsbäck    Solvalla idrottsinstitut        11,42

2. Viktor Östman                         Korsholms Gymnasium      11,43

3. Jonathan Malmberg              Ålands lyceum                    11,45

4. Erik Back                                     Brändö Gymnasium           11,63

5. Niklas Komi                              Svenska Normallyceum     11,76

6. Axel Pelander                          Karleby svenska gymn.      11,86

7. Oskar Högström                     Ekenäs gymnasium              11,98

8. Philip Af Hällström               Mattlidens Gymnasium      12,25

9. Wilhelm Nielsen                     Lovisa Gymnasium              12,38

Erä 1                Tuuli: +2,0

1. Jonathan Malmberg              Ålands lyceum                    11,45

2. Erik Back                                   Brändö Gymnasium            11,63

3. Niklas Komi                             Svenska Normallyceum    11,76

4. Oskar Högström                     Ekenäs gymnasium             11,98

5. Philip Af Hällström               Mattlidens Gymnasium     12,25

Erä 2                Tuuli: +0,8

1. Julian Turunen Forsbäck   Solvalla idrottsinstitut      11,42

2. Viktor Östman                        Korsholms Gymnasium     11,43

3. Axel Pelander                         Karleby svenska gymn.     11,86

4. Wilhelm Nielsen                     Lovisa Gymnasium             12,38

Pojkar A 800 m                      Final

1. Robert Nummela                      Sibbo Gymnasium            2.05,60

2. Andreas Kullström                  Vörå samgymnasium      2.05,87

3. Christian Nygård                      Karleby svenska gymn.  2.06,24

4. Lucas Mattsson                         Ålands lyceum                   2.06,75

5. Måns Vikström                          Borgå Gymnasium           2.10,31

6. Oskar Forss                                Korsholms Gymnasium  2.13,76

7. Lauri Huitula                             Borgå Gymnasium            2.31,89

Pojkar A Höjd

1. Oskar Svels                                 Vörå samgymnasium           178

2. Oskar Andersson                     Sibbo gymnasium                  175

3. Erik Back                                     Brändö Gymnasium               155

Pojkar A Kula 5 kg

1. Oskar Itänen                              Brändö Gymnasium             14,52

2. Simon Solvin                            Pedersöre gymnasium         13,81

3. Jona Nylund                             Pedersöre gymnasium         13,63

4. Victor Rönnqvist                    Pedersöre gymnasium         11,69

5. Oliver Virtanen                        Vasa Övningsskola                11,49

6. Martin Sjöblom                        Lovisa Gymnasium                10,82

7. Petri Vikman                            Lovisa Gymnasium                  9,36

Flickor C 60 m                      Final

Tuuli: 0,0

1. Nicolina Nynäs                         Katarinaskolan                      8,46

2. Anna Dahlström                      Seminarieskolan                     8,90

3. Sandra Jordman                      Sävträsk skola                      8,98

4. Adriana Bäcklund                   Forsby skola                        9,01

5. Andrea Österman                   Boxby skola                         9,18

6. Monica Van Assendelft        Sannäs skola                        9,36

7. Jasmine Kuusla                       Söderkulla skola                    9,40

8. Jennifer Roos                           Oxhamns skola                       9,42

Flickor C 60 m                      Semifinal

1. Nicolina Nynäs                        Katarinaskolan                      8,72

2. Anna Dahlström                     Seminarieskolan                     8,92

3. Sandra Jordman                     Sävträsk skola                      9,03

3. Adriana Bäcklund                  Forsby skola                        9,03

5. Andrea Österman                  Boxby skola                         9,05

6. Monica Van Assendelft       Sannäs skola                        9,26

7. Jennifer Roos                          Oxhamns skola                  9,27

8. Jasmine Kuusla                       Söderkulla skola                 9,32

9. Jennifer Holmberg                Mårtensbro skola              9,33

10. Malou Ekholm                      Kyrkfjärdens skola           9,36

11. Fanny Kaitfors                      Oxhamns skola                  9,38

12. Sofia Hydén                           Forsby skola                       9,42

13. Johanna Ekström                 Tessjö skola                        9,43

14. Alexandra Alasara              Söderkulla skola               9,44

15. Karin Eriksen                         Söderkulla skola               9,50

16. Elvira Niemi                           Kyrkfjärdens skola            9,52

Erä 1                Tuuli: +0,9

1. Nicolina Nynäs                        Katarinaskolan                 8,72

2. Sandra Jordman                     Sävträsk skola                  9,03

3. Monica Van Assendelft        Sannäs skola                      9,26

4. Jennifer Roos                           Oxhamns skola                 9,27

5. Jennifer Holmberg                 Mårtensbro skola            9,33

6. Fanny Kaitfors                         Oxhamns skola                 9,38

7. Johanna Ekström                   Tessjö skola                       9,43

8. Elvira Niemi                              Kyrkfjärdens skola          9,52

Erä 2                Tuuli: +0,3

1. Anna Dahlström                      Seminarieskolan                8,92

2. Adriana Bäcklund                   Forsby skola                     9,03

3. Andrea Österman                   Boxby skola                        9,05

4. Jasmine Kuusla                       Söderkulla skola                9,32

5. Malou Ekholm                         Kyrkfjärdens skola           9,36

6. Sofia Hydén                             Forsby skola                       9,42

7. Alexandra Alasara                Söderkulla skola                9,44

8. Karin Eriksen                           Söderkulla skola                9,50

Flickor C 60 m                      Försök

1. Nicolina Nynäs                          Katarinaskolan                8,62

2. Adriana Bäcklund                    Forsby skola                     8,94

3. Anna Dahlström                       Seminarieskolan             9,00

4. Andrea Österman                    Boxby skola                      9,02

5. Sandra Jordman                      Sävträsk skola                  9,12

6. Jennifer Holmberg                 Mårtensbro skola             9,20

7. Jennifer Roos                           Oxhamns skola                  9,22

8. Monica Van Assendelft        Sannäs skola                      9,24

9. Johanna Ekström                   Tessjö skola                       9,25

10. Jasmine Kuusla                    Söderkulla skola                9,30

11. Karin Eriksen                         Söderkulla skola               9,39

11. Malou Ekholm                       Kyrkfjärdens skola           9,39

13. Fanny Kaitfors                      Oxhamns skola                  9,41

14. Alexandra Alasara              Söderkulla skola               9,43

15. Sofia Hydén                            Forsby skola                     9,44

16. Elvira Niemi                           Kyrkfjärdens skola          9,46

17. Lovisa Vikström                  Oxhamns skola                  9,52

18. Emilia Nikkanen                   Sävträsk skola                   9,53

19. Emma Metzner                     Seminarieskolan               9,65

20. Noora Juslin                         Tolkis skola                        9,66

21. Jennifer Lindfors                 Haddom skola                     9,68

21. Sandra Liljendal                   Kvarnbackens skola         9,68

23. Amanda Stjernberg            Kråkö skola                         9,69

24. Enneli Forsström                Generalshagens skola       9,87

25. Vanessa Sandvik                 Generalshagens skola        9,88

26. Cecilia Ek                                Sannäs skola                        9,90

27. Henrika Karjalainen           Tolkis skola                        9,92

28. Emilia Anttila                       Sannäs skola                       10,03

29. Patricia Sandell                   Seminarieskolan                    10,07

30. Ida Puurtinen                      Generalshagens skola               10,08

31. Isabella Aumo                     Gammelbacka skola                  10,10

32. Sandra Granroth                Sannäs skola                       10,13

33. Laura Fredriksson             Generalshagens skola               10,27

34. Filippa Tallqvist                 Sannäs skola                       10,29

35. Rhonda Jalkanen               Gammelbacka skola                  10,55

36. Patricia Ramstedt              Sävträsk skola                     10,60

37. Piia-Maria Bosas                Tessjö skola                       10,69

38. Emilia Tallberg                   Haddom skola                       10,85

39. Nea Olli                                 Tessjö skola                       10,94

40. Marie Samlihan                 Kvarnbackens skola                 11,16

41. Matilda Rimpeläinen       Haddom skola                       11,31

42. Carla Jalkanen                   Gammelbacka skola                  11,86

Erä 1                Tuuli: +0,3

1. Nicolina Nynäs                     Katarinaskolan                      8,62

2. Karin Eriksen                        Söderkulla skola                    9,39

3. Elvira Niemi                          Kyrkfjärdens skola                  9,46

4. Noora Juslin                         Tolkis skola                        9,66

5. Jennifer Lindfors                Haddom skola                        9,68

6. Sandra Granroth                 Sannäs skola                       10,13

7. Emilia Tallberg                    Haddom skola                       10,85

8. Carla Jalkanen                     Gammelbacka skola                  11,86

Erä 2                Tuuli: +0,3

1. Anna Dahlström                  Seminarieskolan                     9,00

2. Jennifer Holmberg             Mårtensbro skola                    9,20

3. Sofia Hydén                           Forsby skola                        9,44

4. Emma Metzner                     Seminarieskolan                     9,65

5. Henrika Karjalainen            Tolkis skola                        9,92

6. Emilia Anttila                        Sannäs skola                       10,03

7. Marie Samlihan                    Kvarnbackens skola                 11,16

8. Matilda Rimpeläinen          Haddom skola                       11,31

Erä 3                Tuuli: +1,0

1. Sandra Jordman                    Sävträsk skola                      9,12

2. Monica Van Assendelft      Sannäs skola                        9,24

3. Johanna Ekström                 Tessjö skola                        9,25

4. Sandra Liljendal                    Kvarnbackens skola                  9,68

5. Enneli Forsström                  Generalshagens skola                9,87

6. Vanessa Sandvik                   Generalshagens skola                9,88

7. Isabella Aumo                       Gammelbacka skola                  10,10

8. Patricia Ramstedt                 Sävträsk skola                     10,60

Erä 4                Tuuli: +0,7

1. Jasmine Kuusla                      Söderkulla skola                    9,30

2. Malou Ekholm                        Kyrkfjärdens skola                  9,39

3. Cecilia Ek                                  Sannäs skola                        9,90

4. Laura Fredriksson                Generalshagens skola               10,27

5. Filippa Tallqvist                    Sannäs skola                       10,29

6. Nea Olli                                     Tessjö skola                       10,94

Erä 5                Tuuli: +1,4

1. Adriana Bäcklund                 Forsby skola                        8,94

2. Andrea Österman                 Boxby skola                         9,02

3. Lovisa Vikström                   Oxhamns skola                       9,52

4. Amanda Stjernberg             Kråkö skola                         9,69

5. Patricia Sandell                     Seminarieskolan                    10,07

6. Ida Puurtinen                        Generalshagens skola               10,08

7. Piia-Maria Bosas                  Tessjö skola                       10,69

Erä 6                Tuuli: +0,5

1. Jennifer Roos                        Oxhamns skola                       9,22

2. Fanny Kaitfors                      Oxhamns skola                       9,41

3. Alexandra Alasara              Söderkulla skola                    9,43

4. Emilia Nikkanen                   Sävträsk skola                      9,53

5. Rhonda Jalkanen                 Gammelbacka skola                  10,55

Flickor C Längd  (hoppzon)

1. Nicolina Nynäs                     Katarinaskolan                      4,73

2. Jennifer Roos                        Oxhamns skola                       4,44

3. Mette Gerkman                     Mårtensbro skola                    4,35

4. Adriana Bäcklund                Forsby skola                        4,29

5. Jennifer Holmberg              Mårtensbro skola                    4,25

6. Fanny Kaitfors                      Oxhamns skola                       4,12

7. Andrea Österman                Boxby skola                         4,11

8. Anna Dahlström                   Seminarieskolan                     4,08

9. Sandra Liljendal                   Kvarnbackens skola                  4,04

10. Sandra Jordman                Sävträsk skola                      3,99

11. Monica Van Assendelft    Sannäs skola                        3,94

12. Jasmine Kuusla                  Söderkulla skola                    3,93

13. Manda Gullberg                 Vasa Övningsskola                   3,91

14. Anna Malmsten                 Österby skola                       3,87

15. Jennifer Lindfors              Haddom skola                        3,77

16. Moa Lönnberg                   Katarinaskolan                      3,74

17. Johanna Ekström             Tessjö skola                        3,73

18. Karin Eriksen                      Söderkulla skola                    3,68

19. Ada Jalkanen                      Gammelbacka skola                   3,65

20. Antonia Stolpe                  Vikinga skola                       3,63

21. Hanna Jordas                     Generalshagens skola                3,62

22. Amanda Stjernberg         Kråkö skola                         3,61

23. Cecilia Ek                             Sannäs skola                        3,57

24. Patricia Sandell                  Seminarieskolan                     3,54

25. Josefin Lindfors                 Generalshagens skola                3,52

26. Alexandra Alasara            Söderkulla skola                    3,49

27. Enneli Forsström              Generalshagens skola                3,48

28. Emma Metzner                   Seminarieskolan                     3,46

29. Noora Juslin                        Tolkis skola                        3,45

30. Isabella Aumo                     Gammelbacka skola                   3,43

31. Marie Samlihan                    Kvarnbackens skola                  3,36

32. Vanessa Sandvik                 Generalshagens skola                3,36

33. Henrika Karjalainen          Tolkis skola                        3,33

34. Sandra Granroth                 Sannäs skola                        3,33

35. Laura Fredriksson               Generalshagens skola                3,33

36. Ina Mickos                             Kapellby skola                      3,32

37. Julia Carlsson                       Kapellby skola                      3,31

38. Paula Männikkö                   Vikinga skola                       3,29

39. Patricia Ramstedt               Sävträsk skola                      3,25

40. Piia-Maria Bosas                 Tessjö skola                        3,24

41. Filippa Tallqvist                  Sannäs skola                        3,19

42. Rhonda Jalkanen                Gammelbacka skola                   3,05

43. Alexandra Forsell              Forsby skola                        3,03

44. Nea Olli                                   Tessjö skola                        2,83

45. Carla Jalkanen                     Gammelbacka skola                   2,38

46. Malin Lindholm                  Tessjö skola                        1,78

Flickor C Diskus 600g

1. Mette Gerkman                      Mårtensbro skola           29,89

2. Ellen Hagback                        Tjöck skola                        29,09

3. Fanny Lillås                            Tjöck skola                        27,42

4. Felica Meriheinä                   Sävträsk skola                 26,32

5. Manda Gullberg                     Vasa Övningsskola        21,88

6. Josefine Augustson              Västerby skola               20,92

7. Ada Jalkanen                          Gammelbacka skola      19,58

8. Antonia Stolpe                       Vikinga skola                   16,97

9. Emilia Anttila                         Sannäs skola                    16,28

10. Ida Puurtinen                      Generalshagens skola     15,97

11. Malou Ekholm                      Kyrkfjärdens skola          15,90

12. Elvira Niemi                          Kyrkfjärdens skola         15,45

13. Anna Malmsten                   Österby skola                   14,69

14. Emilia Nikkanen                  Sävträsk skola                14,50

15. Paula Lindström                 Kvarnbackens skola      14,17

16. Annika Marttila                    Tessjö skola                    13,04

17. Paula Männikkö                  Vikinga skola                   10,59

Flickor B 300 m                     Final

1. Felicia Åbacka                          Högstadiet i Petalax     42,43

2. Krista Lindholm                      Karis svenska högstad. 42,99

3. Ellen Moisio                              Oxhamns skola                 43,51

4. Ida Söderback                          Närpes högstadieskola  43,89

5. Sofia Fernholm                        Sökövikens skola             45,35

6. Anna Pajunen                           Ådalens skola                   45,38

7. Karolina Lax                            Borgaregatans skola       45,74

8. Ulrika Lönnberg                      Karis svenska högstad.  47,43

9. Emma Snellman                       Borgaregatans skola       48,44

10. Ingela Bergman                     Lovisanejdens högstad. 49,41

11. Annika Andersson                Lyceiparkens skola         49,51

12. Juliet Lindfors                        Lovisanejdens högstad. 49,68

Erä 1

1. Emma Snellman                        Borgaregatans skola       48,44

2. Annika Andersson                   Lyceiparkens skola         49,51

3. Juliet Lindfors                           Lovisanejdens högstad.49,68

Erä 2

1. Anna Pajunen                            Ådalens skola                      45,38

2. Karolina Lax                              Borgaregatans skola        45,74

3. Ulrika Lönnberg                       Karis svenska högstad.   47,43

4. Ingela Bergman                        Lovisanejdens högstad.  49,41

Erä 3

1. Felicia Åbacka                          Högstadiet i Petalax        42,43

2. Krista Lindholm                       Karis svenska högstad.  42,99

3. Ellen Moisio                               Oxhamns skola                  43,51

4. Ida Söderback                           Närpes högstadieskola   43,89

5. Sofia Fernholm                         Sökövikens skola             45,35

Flickor B 80 m häck 76,2            Final

1. Jessica Rautelin                        Hagelstamska högstadiet  12,31

2. Kadi Lindman                            Borgaregatans skola            13,29

3. Julia Sydholm                           Närpes högstadieskola       13,78

4. Kristina Nyholm                      Lyceiparkens skola            14,09

5. Tiia Gustafsson                         Karis svenska högstad.      14,11

6. Ellen Moisio                               Oxhamns skola                   14,41

7. Emma Snellman                       Borgaregatans skola          16,31

8. Heidi Sjölund                             Oxhamns skola                  17,18

9. Vendla Fagerudd                     Oxhamns skola                 19,09

Erä 1                Tuuli: +0,2

1. Kadi Lindman                            Borgaregatans skola         13,29

2. Kristina Nyholm                      Lyceiparkens skola            14,09

3. Tiia Gustafsson                         Karis svenska högstad.      14,11

4. Ellen Moisio                               Oxhamns skola                    14,41

5. Emma Snellman                       Borgaregatans skola           16,31

6. Vendla Fagerudd                     Oxhamns skola                   19,09

Erä 2                Tuuli: 0,0

1. Jessica Rautelin                        Hagelstamska högstadiet  12,31

2. Julia Sydholm                           Närpes högstadieskola        13,78

3. Heidi Sjölund                             Oxhamns skola                    17,18

Flickor B Längd

1. Aurora Troberg                        Hagelstamska skolan         512 +0,9

2. Jessica Rautelin                        Hagelstamska högstadiet  5,04  0,0

3. Kadi Lindman                            Borgaregatans skola           499 +0,4

4. Emma Ahlberg                          Kungsvägens skola              470 +1,5

5. Karolina Lax                               Borgaregatans skola           468 +0,6

6. Emelie Rancken                         If Raseborg                         4,63 +0,2

6. Nadia Korkman                          Winellska skolan                  4,63 +1,1

8. Ronja Lindberg                          Strömborgska skolan          456 +0,9

9. Julia Sydholm                           Närpes högstadieskola         450 +0,8

10. Krista Lindholm                      Karis svenska högstadium 4,48 +0,5

11. Jasmin Westerlund                 Strömborgska skolan           435 +0,9

12. Tiia Gustafsson                         Karis svenska högstadium 4,27 +0,6

13. Sofia Fernholm                         Sökövikens skola                  4,26 +0,4

14. Jannica Lindholm                   Ekenäs högstadieskola        4,19 +0,4

14. Juliet Lindfors                          Lovisanejdens högstadium  4,19 +0,9

16. Sandra Ekblom                         Helsinge skola                       4,18 +0,3

17. Ylva Sjölund                             Ekenäs högstadieskola           3,91 +0,8

18. Filippa Sundell                         Oxhamns skola                       3,79 +0,4

19. Pauliina Sundberg                  Oxhamns skola                       3,70 +1,2

Klara Fält                                          Lovisanejdens högstadium     DNS

Vera Kurtén                                     Hagelstamska skolan                DNS

Flickor B Diskus 750g

1. Elin Sjölund                                  Ekenäs högstadieskola            33,83

2. Felicia Ehrs                                  Borgaregatans skola                31,16

3. Desiré Rönngren                        Kristinestads högstadieskola 28,95

4. Ylva Sjölund                               Ekenäs högstadieskola              23,83

5. Vera Rauhala                              Vasa Övningsskola                  21,23

6. Sara Viinikka                               Oxhamns skola                      18,94

Kristina Nyholm                             Lyceiparkens skola                    NM

Flickor A 400 m                     Final

1. Anna Korkman                            Gymnasiet Lärkan                   59,31

2. Mette Paavolainen                    Vörå samgymnasium                59,93

3. Hanna Backman                        Lovisa gymnasium                 1.00,72

4. Heidi Huitula                              Borgå Gymnasium                  1.07,76

5. Marlene Joskitt                         Pedersöre gymnasium              1.10,87

Flickor A 100 m häck 76,2           Final

Tuuli: +0,8

1. Cecilia Sandell                           Ekenäs Gymnasium                   14,78

2. Kira Kytölä                                 Gymnasiet Lärkan                   15,28

3. Maja Muukkonen                     Pedersöre gymnasium                16,81

4. Cajsa Ivars                                  Närpes gymnasium                   17,31

5. Emilia Eriksson                        Gymnasiet Lärkan                   18,49

Flickor A Längd

1. Kira Kytölä                                 Gymnasiet Lärkan                    5,59  0,0

2. Sonja Dyhr                                 Kyrkslätts Gymnasium           5,40  0,0

3. Malin Gullström                      Närpes gymnasium                  5,16  0,0

4. Ida Gustafsson                         Karis-Billnäs gymnasium       5,04 -1,2

5. Adriana Turunen Forsbäck  Lovisa Gymnasium                 4,98 -1,7

6. Elin Pajunen                              Kronoby gymnasium               4,89  0,0

7. Sara Oraheimo                         Karis-Billnäs gymnasium       4,80  0,0

8. Hanna Backman                       Lovisa gymnasium                    4,66 -0,6

9. Emelie Österman                     Sibbo Gymnasium                     4,65 +0,7

10. Nadja Forsell                          Borgå Gymnasium                     4,62 +1,1

11. Cajsa Ivars                               Närpes gymnasium                    4,59 +0,2

12. Mikaela Gerkman                  Mattlidens Gymnasium           4,51 -0,2

13. Johanna Ek                              Borgå Gymnasium                     4,43 -0,2

14. Maria Hannula                       Borgå Gymnasium                     4,34  0,0

15. Annika Airaksinen               Borgå Gymnasium                     4,21 -0,5

16. Laura Tiainen                         Karleby svenska gymnasium  4,10 -0,5

17. Emilia Eriksson                     Gymnasiet Lärkan                    4,03 -0,2

18. Linda Nyblom                        Karleby svenska gymnasium   3,63 -0,2

Flickor A Diskus 1 kg

1. Isabelle Nygårds                     Vörå samgymnasium               40,38

2. Jessica Meriheinä                   Prakticum                          38,59

3. Louise Båssar                           Gymnasiet i Petalax                35,12

4. Mikaela Gerkman                    Mattlidens Gymnasium           31,34

5. Heidi Sandkulla                        Kronoby gymnasium               29,03

6. Sara Oraheimo                          Karis-Billnäs gymnasium       27,83

7. Anita Westerholm                   Ekenäs Gymnasium                  24,78

8. Emelie Österman                      Sibbo Gymnasium                    23,79

9. Cecilia Sandell                           Ekenäs Gymnasium                  22,91