Arkisto

Tuloksia vuoden 2009 kilpailuista

Lovisa Torin mestaruuskilpailut 20.8.2009
T5, 40m: 1) Elin Sjöblom 10,20 2) Wilma lax 10,23 3) Matilda Hovi 12,29 4) Venla Pulkkinen 10,6
T5, Pallo: 1) Venla Pulkkinen 5,14 2) Elin Sjöblom 4,54 3) Matilda Hovi 4,35
T7, 40m: 1) Mette Lindholm 8,48 2) Sarah Fredriksson 9,67
T7, Pallo: 1) Mette lindholm 13,47 2) Sarah Fredriksson 7,68
T9, 40m: 1) Josefin Lindfors 7,55 2) Emma Terkki 7,60 3) Lina-Lotta Kavander 7,61 4) Victoria Segerman 7,73 5) Wilma Huhtanen 7,83 6) Ronja Blomqvist 7,97 7) Malena Eklöf 8,16 8) Nellie Sjöblom 8,74
T9, Pallo 1) Lina-Lotta Kavander 18,60 2) Emma Terkki 16,86 3) Ronja Blomqvist 17,74 4) Nellie Sjöblom 14,30 5) Victoria Segerman 12,65 6) Josefin Lindfors 12,02 7) Malena Eklöf 11,25 8) Wilma Huhtanen 9,72
T9, Pituus 1) Emma Terkki 3,00 2) Lina-Lotta Kavander 2,99 3) Josefin Lindfors 2,98 4) Wilma Huhtanen 2,83 5) Ronja Blomqvist 2,63 6) Victoria Segerman 2,50 7) Malena Eklöf 2,37 8) Nellie Sjöblom 2,20
T11, 60m: 1) Hanna Jordas 10,61 2) Elina Eklöf 10,77 3) Laura Fredriksson 10,91 4) Wilma Ek 12,04
T11, 600m: 1) Hanna Jordas 2.27,47 2) Wilma Ek 2.35,11 3) Lina-Lotta Kavander 2.37,11 4) Elina Eklöf 2.43,49
T11, Pituus 1) Hanna Jordas 3,27 2) Wilma Ek 2,99 3) Laura Fredriksson 2,92 4) Elina Eklöf 2,64
T11,Kuula: 1) Laura Fredriksson 5,48 2) Hanna Jordas 5,28 3) Elina Eklöf 4,54 4) Wilma Ek 3,87
T13, 60m: 1) Juliet Lindfors 9,27 2) Anna Terkki 9,67 3) Sara Huhtanen 9,94 4) Sofia Borup 9,77 5) Anni Engberg 10,05
6) Julia Hovi
10,85
T13, 800m: 1) Juliet Lindfors 3.03,22 2) Sara Huhtanen 3.05,27 3) Julia Hovi 3.08,21
T13, Korkeus 1) Juliet Lindfors 133 2) Anni Engberg 121 3) Anna Terkki 115 4) Sofia Borup 110 5)  Sara Huhtanen 105
6) Julia Hovi 100
T13, Kuula: 1) Anni Engber 6,95 2) Juliet lindfors 6,75 3) Julia Hovi 6,28 4) Sara Huhtanen 5,06  5)  Anna Terkki 4,82
T15, Keihäs 1) Tina Andersson 17,29 2) Linda Henriksson 15,71
P5, 40m: 1) Jesper Ek 8,90 2) Nico Gustavson 9,08 3) Rasmus Ståhl 9,12 4) Edvin Björkskog 9,94
P5, Pallo 1) Edvin Björkskog 7,81 2) Jesper Ek 6,84 3) Nico Gustavson 6,80 4) Rasmus Ståhl 6,17
P7, 40m: 1) Juho Rantanen 7,81 2) Fredrik Nordströmn 8,08 3) Tuomas Engberg 8,29 4) Jonathan Hansson 8,52
5) Linus Ståhl 8,65
P7, Pituus 1) Juho Rantanen 2,52 2) Linus Ståhl 2,50 3) Tuomas Engberg 2,46 4) Jonathan Hansson 2.38 5) Fredrik Nordström
2,26
P7, Pallo 1) Juho Rantanen 20,86 2) Jonathan Hansson 16,57 3) Linus Ståhl 16,11 4) Fredrik Nordström 15,25 5) Tuomas Engberg 12,78
P9, 40m: 1) Linus Ek 7,36 2) Vili Hovi 7,76 3) William Buddas 8,23
P9, Pituus 1) Vili Hovi 2,98 2) Linus Ek 2,97 3) William Buddas 2,46
P9, Pallo 1) Vili Hovi 24,44 2) William Buddas 21,48 3) Linus Ek 21,36
P11, 60m: 1) Emil Andersson 9,23 2) Teemu Gustavson 9,36 3) Teemu Engberg 9,78 4) Anssi Nyström 10,32
P11, 600m: 1) Remi Lindholm 1.57,82 2) Kevin Lindholm 2.00,70 3) Teemu Gustavson 2.03.19 4)  Teemu Engberg 2.03,32 5) Emil Andersson 2.13,6
P11, Pituus 1) Emil Andersson 4,02 2) Remi Lindholm 3,75 3) Teemu Gustavson 3,65 4) Teemu Engberg 3,47 5) Anssi Nyström 3,46 6) Kevin Lindholm
3,34
P11, Kuula 1) Emil Andersson 7,02  ) Remi Lindholm 7,01 3) Anssi Nyström 6,60 4) Teemu Engberg 6,05 5) Teemu Gustavson 5,61 6) Kevin Lindholm 5,55 7) Timothy Malmberg 5,17
P13, 60m: 1) Nicolas Malmberg 8,81 2) Jan-Paul Westfahl 11,12
P13, Pituus 1) Jan-Paul Westfahl 3,01
P13, Kuula 1) Jan-Paul Westfahl 6,61 2) Nicolas Malmberg 6,15
P15, 100m: 1) Wilhelm Nielsen 14,47
P17, 100m: 1) Albert Weckman 1249 2) Victor Nielsen 12,86
P17, 800m: 1) Albert Weckman 2.05,66 2) Victor Nielsen 2.24,13
P17, Keihäs 1). Albert Weckman 25,06 2. Victor Nielsen 24,45
T5 40m 1. Venla Pulkkinen 11,0 2. Matilda Hovi 11,1
T5 150m 1. Matilda Hovi 44,1
T6 40m 1. Sarah Fredriksson 9,9
T6 150m 1. Sarah Fredriksson 41,6
T7 40m 1. Julia Lindroos 8,5
T7 150m 1. Julia Lindroos 31,8
T8 40m 1. Josefin Lindfors 7,7 2. Wilma Huhtanen 7,7 3. Ronja Blomqvist 7,8
T8 150m 1. Josefin Lindfors 27,8 2. Wilma Huhtanen 28,7 3. Ronja Blomqvist 29,3
T9 40m 1. Lina-Lotta Kavander 7,1 2. Malena Eklöf 7,3 3. Emma Terkki 8,1 4. Victoria Segerman 8,2
T9 150m 1. Lina-Lotta Kavander 28,0 2. Emma Terkki 29,0 3. Malena Eklöf 31,0 4. Victoria Segerman 31,1
T10 60m 1. Hanna Jordas 10,3 2. Laura Fredriksson 10,8
T10 600m 1. Hanna Jordas 2.36,4 2. Laura Fredriksson 2.43,4
T11 60m 1. Elina Eklöf 10,7 2. Wilma Ek 11,5 3. Lydia Soininen 11,6
T11 600m 1. Wilma Ek 2.36,4 2. Elina Eklöf 2.42,7 3. Lydia Soininen 2.44,8
T12 60m 1. Juliet Lindfors 9,0 2. Sofia Borup 9,5 3. Anni Engberg 9,7 4. Sara Huhtanen 10,1 5. Julia Hovi 10,9
T12 600m 1. Juliet Lindfors 2.12,6 2. Sara Huhtanen 2.12,9 3. Sofia Borup 2.17,4 4. Julia Hovi 2.18,2 5. Anni Engberg 2.25.1
ytterom tävlingen: Lina-Lotta Kavander 2.38,3
T13 60m 1. Klara Fält 8,9
T13 600m 1. Klara Fält 2.09,4
T14 60m 1. Aino Paunonen 9,4 2. Jannica Winqvist 10,1
T14 600m 1. Aino Paunonen 2.00,9 2. Jannica Winqvist 2.11,5
P5 40m 1. Jesper Ek 8,3
P5 150m 1. Jesper Ek 33,6
P6 40m 1. Tuomas Engberg 8,2
P6 150m 1. Tuomas Engberg 30,2
P7 40m 1. Juho Rantanen 7,9 2. Jonathan Hansson 8,1
P7 150m 1. Juho Rantanen 29,7 2. Jonathan Hansson 29,8
P8 40m 1. William Buddas 8,2
P8 150m 1. William Buddas 32,1
P9 40m 1. Linus Ek 7,2 2. Lucas Ahonen 7,3
P9 150m 1. Lucas Ahonen 27,5 2. Linus Ek 28,1
P10 60m 1. Teemu Engberg 9,6 2. Teemu Gustavson 9,7 3. Anssi Nyström 10,0 4. Timothy Malmberg 10,2
P10 600m 1. Teemu Engberg 2.11.2 2. Timothy Malmberg 2.24,9 3. Anssi Nyström 2.28,4
P12 60m 1. Nicolas Malmberg 8,7
P12 600m 1. Nicolas Malmberg 1.52,0
Vattenfall 15.6.2009 Sipoossa

 

 

  22-v SM-kilpailut Porissa

16-17-v. SM-kilpailut Senäjoki

ÖK-moniottelu 22.6.2009 Lovisassa
P9 3-ottelu 40 m: (0,0): 1) Nestor Borges BorgåA 7,07, 2) Carl-Wilhelm Björkendahl BorgåA 7,14, 2) Jonas Borup LovTor 7,14, 4) Jonathan Björksten BorgåA 7,37, 5) Lucas Ahonen LovTor 7,67, 6) Vili Hovi LovTor 7,95, 7) Carl Björkendahl BorgåA 7,98, Jens Björksten BorgåA 7,99.

P9 3-ottelu Pituus: 1) Carl-Wilhelm Björkendahl BorgåA 3,54, 2) Jonas Borup LovTor 3,29, 3) Nestor Borges BorgåA 3,24, 4) Lucas Ahonen LovTor 3,11, 5) Vili Hovi LovTor 3,10, 6) Jonathan Björksten BorgåA 3,03, 7) Carl Björkendahl BorgåA 2,87, Jens Björksten BorgåA 2,57. P9 3-ottelu Kuula: 1) Jonathan Björksten BorgåA 7,57, 2) Nestor Borges BorgåA 6,22, 3) Jens Björksten BorgåA 5,75, 4) Jonas Borup LovTor 5,45, 5) Vili Hovi LovTor 5,11, 6) Carl-Wilhelm Björkendahl BorgåA 5,05, 7) Lucas Ahonen LovTor 4,61, Carl Björkendahl BorgåA 3,39. P9 3-ottelu: 1) Jonathan Björksten BorgåA 644, 2) Nestor Borges BorgåA 643, 3) Carl-Wilhelm Björkendahl BorgåA 611, 4) Jonas Borup LovTor 597, 5) Lucas Ahonen LovTor 462, 6) Vili Hovi LovTor 459, 7) Jens Björksten BorgåA 434, Carl Björkendahl BorgåA 347. P11 3-ottelu 60 m: 1) Jonni Blomqvist BorgåA 9,22, 2) Teemu Gustavson LovTor 9,65, 3) Teemu Engberg LovTor 9,83, 4) Remi Lindholm LovTor 9,84, 5) Anssi Nyström LovTor 10,11, 6) Timothy Malmberg LovTor 10,26, 7) Alex Jalonen BorgåA 10,44. P11 3-ottelu Pituus: 1) Jonni Blomqvist BorgåA 4,14, 2) Remi Lindholm LovTor 3,89, 3) Teemu Engberg LovTor 3,80, 4) Alex Jalonen BorgåA 3,51, 5) Anssi Nyström LovTor 3,51, 6) Timothy Malmberg LovTor 3,42, 7) Teemu Gustavson LovTor 3,30. P11 3-ottelu Kuula: 1) Remi Lindholm LovTor 7,14, 2) Anssi Nyström LovTor 6,61, 3) Jonni Blomqvist BorgåA 6,44, 4) Teemu Engberg LovTor 6,35, 5) Alex Jalonen BorgåA 6,27, 6) Teemu Gustavson LovTor 5,95, 7) Timothy Malmberg LovTor 5,34. P11 3-ottelu: 1) Jonni Blomqvist BorgåA 905, 2) Remi Lindholm LovTor 807, 3) Teemu Engberg LovTor 752, 4) Anssi Nyström LovTor 690, 5) Teemu Gustavson LovTor 682, 6) Alex Jalonen BorgåA 639, 7) Timothy Malmberg LovTor 596. P13 4-ottelu 800 m: 1) Marc Sundén IFSibboV 2.25,31, 2) Nicolas Malmberg LovTor 2.29,93, 3) Victor Fagerholm BorgåA 2.30,20, 4) Jani Backman BorgåA 2.37,05, 5) Viktor Kantele RuotKi 2.41,94, Mika Mäkinen LovTor DNS, Sebastian Sederholm BorgåA DNS. P13 4-ottelu 60 m aj: (-0,4): 1) Victor Fagerholm BorgåA 9,76, 2) Marc Sundén IFSibboV 9,77, 3) Viktor Kantele RuotKi 10,28, 4) Jani Backman BorgåA 10,43, 5) Sebastian Sederholm BorgåA 10,98, 6) Mika Mäkinen LovTor 12,32, Nicolas Malmberg LovTor DNS. P13 4-ottelu Korkeus: : 1) Victor Fagerholm BorgåA 160, 2) Marc Sundén IFSibboV 151, 3) Jani Backman BorgåA 142, 4) Viktor Kantele RuotKi 139, 5) Sebastian Sederholm BorgåA 133, 6) Mika Mäkinen LovTor 127, Nicolas Malmberg LovTor NH, P13 4-ottelu Kuula: 1) Victor Fagerholm BorgåA 13,32, 2) Jani Backman BorgåA 10,72, 3) Marc Sundén IFSibboV 10,28, 4) Viktor Kantele RuotKi 7,86, 5) Sebastian Sederholm BorgåA 7,16, 6) Mika Mäkinen LovTor 6,90, Nicolas Malmberg LovTor NM. P13 4-ottelu: 1) Victor Fagerholm BorgåA 2301, 2) Marc Sundén IFSibboV 2083, 3) Jani Backman BorgåA 1774, 4) Sebastian Sederholm BorgåA 1076, 5) Mika Mäkinen LovTor 878, 6) Nicolas Malmberg LovTor 416, Kilpailun ulkopuolella: Viktor Kantele RuotKi 1570. P15 5-ottelu 1000 m: 1) Elias Tapio IFSibboV 3.13,44, 2) Petter Hollmen BorgåA 3.27,34, Fredrik Fagerholm BorgåA DNS, Kristian Nyholm BorgåA DNS, Martin Sjöblom LovTor DNS. P15 5-ottelu 100 m aj: (-0,4): 1) Elias Tapio IFSibboV 15,12, 2) Fredrik Fagerholm BorgåA 15,82, 3) Petter Hollmen BorgåA 16,48, 4) Martin Sjöblom LovTor 20,04, Kristian Nyholm BorgåA DNS. P15 5-ottelu Seiväs: : 1) Kristian Nyholm BorgåA 320, 2) Petter Hollmen BorgåA 320, 3) Martin Sjöblom LovTor 290, 4) Elias Tapio IFSibboV 250, Fredrik Fagerholm BorgåA NH, P15 5-ottelu Pituus: 1) Petter Hollmen BorgåA 5,35, 2) Elias Tapio IFSibboV 5,05, Fredrik Fagerholm BorgåA NM, Kristian Nyholm BorgåA NM, Martin Sjöblom LovTor NM. P15 5-ottelu Keihäs: 1) Petter Hollmen BorgåA 44,93, 2) Elias Tapio IFSibboV 37,22, Fredrik Fagerholm BorgåA NM, Kristian Nyholm BorgåA NM, Martin Sjöblom LovTor NM. P15 5-ottelu: 1) Petter Hollmen BorgåA 2535, 2) Elias Tapio IFSibboV 2416, 3) Martin Sjöblom LovTor 724, 4) Fredrik Fagerholm BorgåA 613, Kilpailun ulkopuolella: Kristian Nyholm BorgåA 540. T9 3-ottelu 40 m: (0,0): 1) Emma Terkki LovTor 7,45, 2) Felicia Meriheinä LiljIK 7,50, 3) Lina-Lotta Kavander LovTor 7,57, 4) Josefin Lindfors LovTor 7,74, 5) Victoria Segerman LovTor 7,88, 6) Wilma Huhtanen LovTor 7,96. T9 3-ottelu Pituus: 1) Felicia Meriheinä LiljIK 3,24, 2) Lina-Lotta Kavander LovTor 3,23, 3) Josefin Lindfors LovTor 3,12, 4) Emma Terkki LovTor 3,12, 5) Wilma Huhtanen LovTor 2,80, 6) Victoria Segerman LovTor 2,53. T9 3-ottelu Kuula: 1) Felicia Meriheinä LiljIK 5,23, 2) Victoria Segerman LovTor 4,32, 3) Emma Terkki LovTor 3,98, 4) Lina-Lotta Kavander LovTor 3,88, 5) Josefin Lindfors LovTor 3,80, 6) Wilma Huhtanen LovTor 3,08. T9 3-ottelu: 1) Felicia Meriheinä LiljIK 528, 2) Emma Terkki LovTor 457, 3) Lina-Lotta Kavander LovTor 452, 4) Josefin Lindfors LovTor 416, 5) Victoria Segerman LovTor 366, 6) Wilma Huhtanen LovTor 328. T11 3-ottelu 60 m: (-0,4): 1) Minja Sundén IFSibboV 9,70, 2) Andrea Österman IFSibboV 9,75, 3) Sandra Jordman LiljIK 10,11, 4) Emma Bakalov BorgåA 10,26, 5) Patricia Fridefors BorgåA 10,77, 6) Bianca Lindberg BorgåA 11,06, 7) Lydia Soininen LovTor 11,52. T11 3-ottelu Pituus: 1) Minja Sundén IFSibboV 3,85, 2) Sandra Jordman LiljIK 3,80, 3) Andrea Österman IFSibboV 3,42, 4) Bianca Lindberg BorgåA 3,28, 5) Patricia Fridefors BorgåA 3,20, 6) Emma Bakalov BorgåA 3,19, 7) Lydia Soininen LovTor 2,51. T11 3-ottelu Kuula: 1) Andrea Österman IFSibboV 7,63, 2) Sandra Jordman LiljIK 5,93, 3) Minja Sundén IFSibboV 5,37, 4) Patricia Fridefors BorgåA 4,74, 5) Emma Bakalov BorgåA 4,59, 6) Bianca Lindberg BorgåA 4,50, 7) Lydia Soininen LovTor 4,10. T11 3-ottelu: 1) Andrea Österman IFSibboV 777, 2) Minja Sundén IFSibboV 725, 3) Sandra Jordman LiljIK 697, 4) Emma Bakalov BorgåA 528, 5) Patricia Fridefors BorgåA 492, 6) Bianca Lindberg BorgåA 471, 7) Lydia Soininen LovTor 343. T13 4-ottelu 800 m: 1) Aino Tapio IFSibboV 2.51,80, 2) Kristina Nyholm BorgåA 2.54,24, 3) Ingela Bergman LiljIK 3.01,18, 4) Klara Fält LovTor 3.02,83, 5) Milena Bakalov BorgåA 3.05,14, 6) Annukka Rauha IFSibboV 3.07,49, 7) Sara Huhtanen LovTor 3.08,26, Juliet Lindfors LovTor 3.08,97, 9) Julia Hovi LovTor 3.14,58, 10) Sofia Borup LovTor 3.28,15, 11) Anni Engberg LovTor 3.37,89, 12) Ronja Lindberg BorgåA 4.01,73. T13 4-ottelu 60 m aj: 1) Aino Tapio IFSibboV 11,03, 2) Kristina Nyholm BorgåA 11,34, 3) Annukka Rauha IFSibboV 11,52, 4) Ronja Lindberg BorgåA 12,29, 5) Sofia Borup LovTor 13,15, 6) Milena Bakalov BorgåA 13,25, 7) Klara Fält LovTor 13,48, Anni Engberg LovTor 13,70, 9) Ingela Bergman LiljIK 14,11, 10) Juliet Lindfors LovTor 14,25, 11) Julia Hovi LovTor 14,57, 12) Sara Huhtanen LovTor 14,89. Erä 1 (-0,3): 1) Aino Tapio IFSibboV 11,03, 2) Annukka Rauha IFSibboV 11,52, 3) Ronja Lindberg BorgåA 12,29, 4) Sofia Borup LovTor 13,15, 5) Anni Engberg LovTor 13,70, 6) Juliet Lindfors LovTor 14,25, Erä 2 (-0,3): 1) Kristina Nyholm BorgåA 11,34, 2) Milena Bakalov BorgåA 13,25, 3) Klara Fält LovTor 13,48, 4) Ingela Bergman LiljIK 14,11, 5) Julia Hovi LovTor 14,57, 6) Sara Huhtanen LovTor 14,89. T13 4-ottelu Pituus: 1) Klara Fält LovTor 4,27, 2) Ronja Lindberg BorgåA 4,18, 3) Annukka Rauha IFSibboV 4,12, 4) Juliet Lindfors LovTor 4,04, 5) Ingela Bergman LiljIK 4,03, 6) Aino Tapio IFSibboV 3,91, 7) Kristina Nyholm BorgåA 3,82, Sofia Borup LovTor 3,70, 9) Milena Bakalov BorgåA 3,56, 10) Sara Huhtanen LovTor 3,30, 11) Anni Engberg LovTor 3,18, 12) Julia Hovi LovTor 3,01. T13 4-ottelu Kuula: 1) Kristina Nyholm BorgåA 10,29, 2) Klara Fält LovTor 8,22, 3) Annukka Rauha IFSibboV 8,16, 4) Ronja Lindberg BorgåA 7,83, 5) Milena Bakalov BorgåA 7,52, 6) Anni Engberg LovTor 6,88, 7) Ingela Bergman LiljIK 6,32, Juliet Lindfors LovTor 6,29, 9) Aino Tapio IFSibboV 6,28, 10) Julia Hovi LovTor 6,27, 11) Sofia Borup LovTor 5,91, 12) Sara Huhtanen LovTor 5,47. T13 4-ottelu: 1) Kristina Nyholm BorgåA 1353, 2) Annukka Rauha IFSibboV 1200, 3) Aino Tapio IFSibboV 1193, 4) Klara Fält LovTor 1095, 5) Ronja Lindberg BorgåA 1009, 6) Milena Bakalov BorgåA 942, 7) Ingela Bergman Li
ljIK 922, Juliet Lindfors LovTor 884, 9) Sofia Borup LovTor 812, 10) Anni Engberg LovTor 743, 11) Sara Huhtanen LovTor 706, 12) Julia Hovi LovTor 705. T15 5-ottelu 800 m: 1) Amanda Åström EsboIF 2.31,79, 2) Trude Gabrielsson BorgåA 2.43,06, 3) Heidi Huitula BorgåA 2.54,04, 4) Maria Hannula BorgåA 3.13,05, Forsbäck Turunen LovTor DNS, My Sunden IFSibboV DNS. T15 5-ottelu 80 m aj: (-0,6): 1) Maria Hannula BorgåA 14,00, 2) Amanda Åström EsboIF 14,45, 3) Trude Gabrielsson BorgåA 15,26, 4) Heidi Huitula BorgåA 16,32, Forsbäck Turunen LovTor DNS, My Sunden IFSibboV DNS. T15 5-ottelu Korkeus: : 1) Maria Hannula BorgåA 145, 2) Amanda Åström EsboIF 136, 3) Trude Gabrielsson BorgåA 130, 4) Heidi Huitula BorgåA 118, My Sunden IFSibboV NH, Forsbäck Turunen LovTor NH, T15 5-ottelu Pituus: 1) Forsbäck Turunen LovTor 4,76, 2) Emelie Österman IFSibboV 4,65, 3) Maria Hannula BorgåA 4,26, 4) Trude Gabrielsson BorgåA 4,21, 5) Amanda Åström EsboIF 4,08, 6) Heidi Huitula BorgåA 3,77, My Sunden IFSibboV NM. T15 5-ottelu Keihäs: 1) Amanda Åström EsboIF 21,00, 2) Maria Hannula BorgåA 18,50, 3) Heidi Huitula BorgåA 17,14, 4) Trude Gabrielsson BorgåA 16,26, Forsbäck Turunen LovTor NM, My Sunden IFSibboV NM. T15 5-ottelu: 1) Maria Hannula BorgåA 1537, 2) Trude Gabrielsson BorgåA 1416, 3) Heidi Huitula BorgåA 1135, 4) Forsbäck Turunen LovTor 418, My Sunden IFSibboV 0, Kilpailun ulkopuolella: Emelie Österman IFSibboV 394, Amanda Åström EsboIF 1668.

Poängställningen i Vattenfall Cup.
Resultat från några tävlingar 2009

FM för 22-åringar i Björneborg

FM för 16-17-åringar i Seinäjoki 16-17-v. SM-kilpailut Senäjoki

Lovisa Tor´s mästerskap 20.8.2009
F5, 40m: 1) Elin Sjöblom 10,20 2) Wilma lax 10,23 3) Matilda Hovi 12,29 4) Venla Pulkkinen 10,6
F5, Boll: 1) Venla Pulkkinen 5,14 2) Elin Sjöblom 4,54 3) Matilda Hovi 4,35
F7, 40m: 1) Mette Lindholm 8,48 2) Sarah Fredriksson 9,67
F7, Boll: 1) Mette lindholm 13,47 2) Sarah Fredriksson 7,68
F9, 40m: 1) Josefin Lindfors 7,55 2) Emma Terkki 7,60 3) Lina-Lotta Kavander 7,61 4) Victoria Segerman 7,73 5) Wilma Huhtanen 7,83 6) Ronja Blomqvist 7,97 7) Malena Eklöf 8,16 8) Nellie Sjöblom 8,74
F9, Boll: 1) Lina-Lotta Kavander 18,60 2) Emma Terkki 16,86 3) Ronja Blomqvist 17,74 4) Nellie Sjöblom 14,30 5) Victoria Segerman 12,65 6) Josefin Lindfors 12,02 7) Malena Eklöf 11,25 8) Wilma Huhtanen 9,72
F9, Längd: 1) Emma Terkki 3,00 2) Lina-Lotta Kavander 2,99 3) Josefin Lindfors 2,98 4) Wilma Huhtanen 2,83 5) Ronja Blomqvist 2,63 6) Victoria Segerman 2,50 7) Malena Eklöf 2,37 8) Nellie Sjöblom 2,20
F11, 60m: 1) Hanna Jordas 10,61 2) Elina Eklöf 10,77 3) Laura Fredriksson 10,91 4) Wilma Ek 12,04
F11, 600m: 1) Hanna Jordas 2.27,47 2) Wilma Ek 2.35,11 3) Lina-Lotta Kavander 2.37,11 4) Elina Eklöf 2.43,49
F11, Längd: 1) Hanna Jordas 3,27 2) Wilma Ek 2,99 3) Laura Fredriksson 2,92 4) Elina Eklöf 2,64
F11,Kula: 1) Laura Fredriksson 5,48 2) Hanna Jordas 5,28 3) Elina Eklöf 4,54 4) Wilma Ek 3,87
F13, 60m: 1) Juliet Lindfors 9,27 2) Anna Terkki 9,67 3) Sara Huhtanen 9,94 4) Sofia Borup 9,77 5) Anni Engberg 10,05
6) Julia Hovi
10,85
F13, 800m: 1) Juliet Lindfors 3.03,22 2) Sara Huhtanen 3.05,27 3) Julia Hovi 3.08,21
F13, Höjd: 1) Juliet Lindfors 133 2) Anni Engberg 121 3) Anna Terkki 115 4) Sofia Borup 110 5)  Sara Huhtanen 105
6) Julia Hovi 100
F13, Kula: 1) Anni Engber 6,95 2) Juliet lindfors 6,75 3) Julia Hovi 6,28 4) Sara Huhtanen 5,06  5)  Anna Terkki 4,82
F15, Spjut: 1) Tina Andersson 17,29 2) Linda Henriksson 15,71
P5, 40m: 1) Jesper Ek 8,90 2) Nico Gustavson 9,08 3) Rasmus Ståhl 9,12 4) Edvin Björkskog 9,94
P5, Boll: 1) Edvin Björkskog 7,81 2) Jesper Ek 6,84 3) Nico Gustavson 6,80 4) Rasmus Ståhl 6,17
P7, 40m: 1) Juho Rantanen 7,81 2) Fredrik Nordströmn 8,08 3) Tuomas Engberg 8,29 4) Jonathan Hansson 8,52
5) Linus Ståhl 8,65
P7, Längd: 1) Juho Rantanen 2,52 2) Linus Ståhl 2,50 3) Tuomas Engberg 2,46 4) Jonathan Hansson 2.38 5) Fredrik Nordström
2,26
P7, Boll: 1) Juho Rantanen 20,86 2) Jonathan Hansson 16,57 3) Linus Ståhl 16,11 4) Fredrik Nordström 15,25 5) Tuomas Engberg 12,78
P9, 40m: 1) Linus Ek 7,36 2) Vili Hovi 7,76 3) William Buddas 8,23
P9, Längd: 1) Vili Hovi 2,98 2) Linus Ek 2,97 3) William Buddas 2,46
P9, Boll: 1) Vili Hovi 24,44 2) William Buddas 21,48 3) Linus Ek 21,36
P11, 60m: 1) Emil Andersson 9,23 2) Teemu Gustavson 9,36 3) Teemu Engberg 9,78 4) Anssi Nyström 10,32
P11, 600m: 1) Remi Lindholm 1.57,82 2) Kevin Lindholm 2.00,70 3) Teemu Gustavson 2.03.19 4)  Teemu Engberg 2.03,32 5) Emil Andersson 2.13,6
P11, Längd: 1) Emil Andersson 4,02 2) Remi Lindholm 3,75 3) Teemu Gustavson 3,65 4) Teemu Engberg 3,47 5) Anssi Nyström 3,46 6) Kevin Lindholm
3,34
P11, Kula: 1) Emil Andersson 7,02  ) Remi Lindholm 7,01 3) Anssi Nyström 6,60 4) Teemu Engberg 6,05 5) Teemu Gustavson 5,61 6) Kevin Lindholm 5,55 7) Timothy Malmberg 5,17
P13, 60m: 1) Nicolas Malmberg 8,81 2) Jan-Paul Westfahl 11,12
P13, Längd: 1) Jan-Paul Westfahl 3,01
P13, Kula: 1) Jan-Paul Westfahl 6,61 2) Nicolas Malmberg 6,15
P15, 100m: 1) Wilhelm Nielsen 14,47
P17, 100m: 1) Albert Weckman 1249 2) Victor Nielsen 12,86
P17, 800m: 1)  Victor Nielsen2.05,66 2)  Albert Weckman  2.24,13
P17 Spjut 1. Albert Weckman 25,06 2. Victor Nielsen 24,45

NÅID:s flick- och pojkdagar 25-26.7 2009  Resultat  http://www.akilles.fi/fri/

Vattenfall 15.6 i Sibbo
http://www.sipoo.fi/sibbovargarna/fri/
 
ÖK-mångkamp 22.6 2009 i Lovisa
P9 3-kamp 40 m: (0,0): 1) Nestor Borges BorgåA 7,07, 2) Carl-Wilhelm Björkendahl BorgåA 7,14, 2) Jonas Borup LovTor 7,14, 4) Jonathan Björksten BorgåA 7,37, 5) Lucas Ahonen LovTor 7,67, 6) Vili Hovi LovTor 7,95, 7) Carl Björkendahl BorgåA 7,98, 8 ) Jens Björksten BorgåA 7,99. P9 3-kamp Längd: 1) Carl-Wilhelm Björkendahl BorgåA 3,54, 2) Jonas Borup LovTor 3,29, 3) Nestor Borges BorgåA 3,24, 4) Lucas Ahonen LovTor 3,11, 5) Vili Hovi LovTor 3,10, 6) Jonathan Björksten BorgåA 3,03, 7) Carl Björkendahl BorgåA 2,87, 8) Jens Björksten BorgåA 2,57. P9 3-kamp Kula: 1) Jonathan Björksten BorgåA 7,57, 2) Nestor Borges BorgåA 6,22, 3) Jens Björksten BorgåA 5,75, 4) Jonas Borup LovTor 5,45, 5) Vili Hovi LovTor 5,11, 6) Carl-Wilhelm Björkendahl BorgåA 5,05, 7) Lucas Ahonen LovTor 4,61, 8) Carl Björkendahl BorgåA 3,39. P9 3-kamp: 1) Jonathan Björksten BorgåA 644, 2) Nestor Borges BorgåA 643, 3) Carl-Wilhelm Björkendahl BorgåA 611, 4) Jonas Borup LovTor 597, 5) Lucas Ahonen LovTor 462, 6) Vili Hovi LovTor 459, 7) Jens Björksten BorgåA 434, 8) Carl Björkendahl BorgåA 347. P11 3-kamp 60 m: 1) Jonni Blomqvist BorgåA 9,22, 2) Teemu Gustavson LovTor 9,65, 3) Teemu Engberg LovTor 9,83, 4) Remi Lindholm LovTor 9,84, 5) Anssi Nyström LovTor 10,11, 6) Timothy Malmberg LovTor 10,26, 7) Alex Jalonen BorgåA 10,44. P11 3-kamp längd: 1) Jonni Blomqvist BorgåA 4,14, 2) Remi Lindholm LovTor 3,89, 3) Teemu Engberg LovTor 3,80, 4) Alex Jalonen BorgåA 3,51, 5) Anssi Nyström LovTor 3,51, 6) Timothy Malmberg LovTor 3,42, 7) Teemu Gustavson LovTor 3,30. P11 3-kamp Kula: 1) Remi Lindholm LovTor 7,14, 2) Anssi Nyström LovTor 6,61, 3) Jonni Blomqvist BorgåA 6,44, 4) Teemu Engberg LovTor 6,35, 5) Alex Jalonen BorgåA 6,27, 6) Teemu Gustavson LovTor 5,95, 7) Timothy Malmberg LovTor 5,34. P11 3-kamp: 1) Jonni Blomqvist BorgåA 905, 2) Remi Lindholm LovTor 807, 3) Teemu Engberg LovTor 752, 4) Anssi Nyström LovTor 690, 5) Teemu Gustavson LovTor 682, 6) Alex Jalonen BorgåA 639, 7) Timothy Malmberg LovTor 596. P13 4-kamp 800 m: 1) Marc Sundén IFSibboV 2.25,31, 2) Nicolas Malmberg LovTor 2.29,93, 3) Victor Fagerholm BorgåA 2.30,20, 4) Jani Backman BorgåA 2.37,05, 5) Viktor Kantele RuotKi 2.41,94, Mika Mäkinen LovTor DNS, Sebastian Sederholm BorgåA DNS. P13 4-kamp 60 m h: (-0,4): 1) Victor Fagerholm BorgåA 9,76, 2) Marc Sundén IFSibboV 9,77, 3) Viktor Kantele RuotKi 10,28, 4) Jani Backman BorgåA 10,43, 5) Sebastian Sederholm BorgåA 10,98, 6) Mika Mäkinen LovTor 12,32, Nicolas Malmberg LovTor DNS. P13 4-kamp Höjd: : 1) Victor Fagerholm BorgåA 160, 2) Marc Sundén IFSibboV 151, 3) Jani Backman BorgåA 142, 4) Viktor Kantele RuotKi 139, 5) Sebastian Sederholm BorgåA 133, 6) Mika Mäkinen LovTor 127, Nicolas Malmberg LovTor NH, P13 4-kamp Kula: 1) Victor Fagerholm BorgåA 13,32, 2) Jani Backman BorgåA 10,72, 3) Marc Sundén IFSibboV 10,28, 4) Viktor Kantele RuotKi 7,86, 5) Sebastian Sederholm BorgåA 7,16, 6) Mika Mäkinen LovTor 6,90, Nicolas Malmberg LovTor NM. P13 4-kamp: 1) Victor Fagerholm BorgåA 2301, 2) Marc Sundén IFSibboV 2083, 3) Jani Backman BorgåA 1774, 4) Sebastian Sederholm BorgåA 1076, 5) Mika Mäkinen LovTor 878, 6) Nicolas Malmberg LovTor 416, Kilpailun ulkopuolella: Viktor Kantele RuotKi 1570. P15 5-kamp 1000 m: 1) Elias Tapio IFSibboV 3.13,44, 2) Petter Hollmen BorgåA 3.27,34, Fredrik Fagerholm BorgåA DNS, Kristian Nyholm BorgåA DNS, Martin Sjöblom LovTor DNS. P15 5-kamp 100 m h: (-0,4): 1) Elias Tapio IFSibboV 15,12, 2) Fredrik Fagerholm BorgåA 15,82, 3) Petter Hollmen BorgåA 16,48, 4) Martin Sjöblom LovTor 20,04, Kristian Nyholm BorgåA DNS. P15 5-kamp Stav: : 1) Kristian Nyholm BorgåA 320, 2) Petter Hollmen BorgåA 320, 3) Martin Sjöblom LovTor 290, 4) Elias Tapio IFSibboV 250, Fredrik Fagerholm BorgåA NH, P15 5-kamp Längd: 1) Petter Hollmen BorgåA 5,35, 2) Elias Tapio IFSibboV 5,05, Fredrik Fagerholm BorgåA NM, Kristian Nyholm BorgåA NM, Martin Sjöblom LovTor NM. P15 5-kamp Stav: 1) Petter Hollmen BorgåA 44,93, 2) Elias Tapio IFSibboV 37,22, Fredrik Fagerholm BorgåA NM, Kristian Nyholm BorgåA NM, Martin Sjöblom LovTor NM. P15 5-kamp: 1) Petter Hollmen BorgåA 2535, 2) Elias Tapio IFSibboV 2416, 3) Martin Sjöblom LovTor 724, 4) Fredrik Fagerholm BorgåA 613, Kilpailun ulkopuolella: Kristian Nyholm BorgåA 540. T9 3-kamp 40 m: (0,0): 1) Emma Terkki LovTor 7,45, 2) Felicia Meriheinä LiljIK 7,50, 3) Lina-Lotta Kavander LovTor 7,57, 4) Josefin Lindfors LovTor 7,74, 5) Victoria Segerman LovTor 7,88, 6) Wilma Huhtanen LovTor 7,96. T9 3-kamp längd: 1) Felicia Meriheinä LiljIK 3,24, 2) Lina-Lotta Kavander LovTor 3,23, 3) Josefin Lindfors LovTor 3,12, 4) Emma Terkki LovTor 3,12, 5) Wilma Huhtanen LovTor 2,80, 6) Victoria Segerman LovTor 2,53. T9 3-kamp Kula: 1) Felicia Meriheinä LiljIK 5,23, 2) Victoria Segerman LovTor 4,32, 3) Emma Terkki LovTor 3,98, 4) Lina-Lotta Kavander LovTor 3,88, 5) Josefin Lindfors LovTor 3,80, 6) Wilma Huhtanen LovTor 3,08. T9 3-kamp: 1) Felicia Meriheinä LiljIK 528, 2) Emma Terkki LovTor 457, 3) Lina-Lotta Kavander LovTor 452, 4) Josefin Lindfors LovTor 416, 5) Victoria Segerman LovTor 366, 6) Wilma Huhtanen LovTor 328. T11 3-kamp 60 m: (-0,4): 1) Minja Sundén IFSibboV 9,70, 2) Andrea Österman IFSibboV 9,75, 3) Sandra Jordman LiljIK 10,11, 4) Emma Bakalov BorgåA 10,26, 5) Patricia Fridefors BorgåA 10,77, 6) Bianca Lindberg BorgåA 11,06, 7) Lydia Soininen LovTor 11,52. T11 3-kamp längd: 1) Minja Sundén IFSibboV 3,85, 2) Sandra Jordman LiljIK 3,80, 3) Andrea Österman IFSibboV 3,42, 4) Bianca Lindberg BorgåA 3,28, 5) Patricia Fridefors BorgåA 3,20, 6) Emma Bakalov BorgåA 3,19, 7) Lydia Soininen LovTor 2,51. T11 3-kamp Kula: 1) Andrea Österman IFSibboV 7,63, 2) Sandra Jordman LiljIK 5,93, 3) Minja Sundén IFSibboV 5,37, 4) Patricia Fridefors BorgåA 4,74, 5) Emma Bakalov BorgåA 4,59, 6) Bianca Lindberg BorgåA 4,50, 7) Lydia Soininen LovTor 4,10. T11 3-kamp: 1) Andrea Österman IFSibboV 777, 2) Minja Sundén IFSibboV 725, 3) Sandra Jordman LiljIK 697, 4) Emma Bakalov BorgåA 528, 5) Patricia Fridefors BorgåA 492, 6) Bianca Lindberg BorgåA 471, 7) Lydia Soininen LovTor 343. T13 4-kamp 800 m: 1) Aino Tapio IFSibboV 2.51,80, 2) Kristina Nyholm BorgåA 2.54,24, 3) Ingela Bergman LiljIK 3.01,18, 4) Klara Fält LovTor 3.02,83, 5) Milena Bakalov BorgåA 3.05,14, 6) Annukka Rauha IFSibboV 3.07,49, 7) Sara Huhtanen LovTor 3.08,26, 8) Juliet Lindfors LovTor 3.08,97, 9) Julia Hovi LovTor 3.14,58, 10) Sofia Borup LovTor 3.28,15, 11) Anni Engberg LovTor 3.37,89, 12) Ronja Lindberg BorgåA 4.01,73. T13 4-kamp 60 m h: 1) Aino Tapio IFSibboV 11,03, 2) Kristina Nyholm BorgåA 11,34, 3) Annukka Rauha IFSibboV 11,52, 4) Ronja Lindberg BorgåA 12,29, 5) Sofia Borup LovTor 13,15, 6) Milena Bakalov BorgåA 13,25, 7) Klara Fält LovTor 13,48, 8) Anni Engberg LovTor 13,70, 9) Ingela Bergman LiljIK 14,11, 10) Juliet Lindfors LovTor 14,25, 11) Julia Hovi LovTor 14,57, 12) Sara Huhtanen LovTor 14,89. Erä 1 (-0,3): 1) Aino Tapio IFSibboV 11,03, 2) Annukka Rauha IFSibboV 11,52, 3) Ronja Lindberg BorgåA 12,29, 4) Sofia Borup LovTor 13,15, 5) Anni Engberg LovTor 13,70, 6) Juliet Lindfors LovTor 14,25, Erä 2 (-0,3): 1) Kristina Nyholm BorgåA 11,34, 2) Milena Bakalov BorgåA 13,25, 3) Klara Fält LovTor 13,48, 4) Ingela Bergman LiljIK 14,11, 5) Julia Hovi LovTor 14,57, 6) Sara Huhtanen LovTor 14,89. T13 4-kamp längd: 1) Klara Fält LovTor 4,27, 2) Ronja Lindberg BorgåA 4,18, 3) Annukka Rauha IFSibboV 4,12, 4) Juliet Lindfors LovTor 4,04, 5) Ingela Bergman LiljIK 4,03, 6) Aino Tapio IFSibboV 3,91, 7) Kristina Nyholm Bor
gåA 3,82, 8) Sofia Borup LovTor 3,70, 9) Milena Bakalov BorgåA 3,56, 10) Sara Huhtanen LovTor 3,30, 11) Anni Engberg LovTor 3,18, 12) Julia Hovi LovTor 3,01. T13 4-kamp Kula: 1) Kristina Nyholm BorgåA 10,29, 2) Klara Fält LovTor 8,22, 3) Annukka Rauha IFSibboV 8,16, 4) Ronja Lindberg BorgåA 7,83, 5) Milena Bakalov BorgåA 7,52, 6) Anni Engberg LovTor 6,88, 7) Ingela Bergman LiljIK 6,32, 8) Juliet Lindfors LovTor 6,29, 9) Aino Tapio IFSibboV 6,28, 10) Julia Hovi LovTor 6,27, 11) Sofia Borup LovTor 5,91, 12) Sara Huhtanen LovTor 5,47. T13 4-kamp: 1) Kristina Nyholm BorgåA 1353, 2) Annukka Rauha IFSibboV 1200, 3) Aino Tapio IFSibboV 1193, 4) Klara Fält LovTor 1095, 5) Ronja Lindberg BorgåA 1009, 6) Milena Bakalov BorgåA 942, 7) Ingela Bergman LiljIK 922, 8) Juliet Lindfors LovTor 884, 9) Sofia Borup LovTor 812, 10) Anni Engberg LovTor 743, 11) Sara Huhtanen LovTor 706, 12) Julia Hovi LovTor 705. T15 5-kamp 800 m: 1) Amanda Åström EsboIF 2.31,79, 2) Trude Gabrielsson BorgåA 2.43,06, 3) Heidi Huitula BorgåA 2.54,04, 4) Maria Hannula BorgåA 3.13,05, Forsbäck Turunen LovTor DNS, My Sunden IFSibboV DNS. T15 5-kamp 80 m h: (-0,6): 1) Maria Hannula BorgåA 14,00, 2) Amanda Åström EsboIF 14,45, 3) Trude Gabrielsson BorgåA 15,26, 4) Heidi Huitula BorgåA 16,32, Adrianan Forsbäck Turunen LovTor DNS, My Sunden IFSibboV DNS. T15 5-kamp Höjd: : 1) Maria Hannula BorgåA 145, 2) Amanda Åström EsboIF 136, 3) Trude Gabrielsson BorgåA 130, 4) Heidi Huitula BorgåA 118, My Sunden IFSibboV NH, Forsbäck Turunen LovTor NH, T15 5-kamp längd: 1) Forsbäck Turunen LovTor 4,76, 2) Emelie Österman IFSibboV 4,65, 3) Maria Hannula BorgåA 4,26, 4) Trude Gabrielsson BorgåA 4,21, 5) Amanda Åström EsboIF 4,08, 6) Heidi Huitula BorgåA 3,77, My Sunden IFSibboV NM. T15 5-kamp Spjut: 1) Amanda Åström EsboIF 21,00, 2) Maria Hannula BorgåA 18,50, 3) Heidi Huitula BorgåA 17,14, 4) Trude Gabrielsson BorgåA 16,26, Forsbäck Turunen LovTor NM, My Sunden IFSibboV NM. T15 5-kamp: 1) Maria Hannula BorgåA 1537, 2) Trude Gabrielsson BorgåA 1416, 3) Heidi Huitula BorgåA 1135, 4) Forsbäck Turunen LovTor 418, My Sunden IFSibboV 0, Kilpailun ulkopuolella: Emelie Österman IFSibboV 394, Amanda Åström EsboIF 1668.

 

 Tors poängtävling del 1, 29.6 2009
F5 40m 1. Venla Pulkkinen 11,0 2. Matilda Hovi 11,1
F5 150m 1. Matilda Hovi 44,1
F6 40m 1. Sarah Fredriksson 9,9
F6 150m 1. Sarah Fredriksson 41,6
F7 40m 1. Julia Lindroos 8,5
F7 150m 1. Julia Lindroos 31,8
F8 40m 1. Josefin Lindfors 7,7 2. Wilma Huhtanen 7,7 3. Ronja Blomqvist 7,8
F8 150m 1. Josefin Lindfors 27,8 2. Wilma Huhtanen 28,7 3. Ronja Blomqvist 29,3
F9 40m 1. Lina-Lotta Kavander 7,1 2. Malena Eklöf 7,3 3. Emma Terkki 8,1 4. Victoria Segerman 8,2
F9 150m 1. Lina-Lotta Kavander 28,0 2. Emma Terkki 29,0 3. Malena Eklöf 31,0 4. Victoria Segerman 31,1
F10 60m 1. Hanna Jordas 10,3 2. Laura Fredriksson 10,8
F10 600m 1. Hanna Jordas 2.36,4 2. Laura Fredriksson 2.43,4
F11 60m 1. Elina Eklöf 10,7 2. Wilma Ek 11,5 3. Lydia Soininen 11,6
F11 600m 1. Wilma Ek 2.36,4 2. Elina Eklöf 2.42,7 3. Lydia Soininen 2.44,8
F12 60m 1. Juliet Lindfors 9,0 2. Sofia Borup 9,5 3. Anni Engberg 9,7 4. Sara Huhtanen 10,1 5. Julia Hovi 10,9
F12 600m 1. Juliet Lindfors 2.12,6 2. Sara Huhtanen 2.12,9 3. Sofia Borup 2.17,4 4. Julia Hovi 2.18,2 5. Anni Engberg 2.25.1
ytterom tävlingen: Lina-Lotta Kavander 2.38,3
F13 60m 1. Klara Fält 8,9
F13 600m 1. Klara Fält 2.09,4
F14 60m 1. Aino Paunonen 9,4 2. Jannica Winqvist 10,1
F14 600m 1. Aino Paunonen 2.00,9 2. Jannica Winqvist 2.11,5
P5 40m 1. Jesper Ek 8,3
P5 150m 1. Jesper Ek 33,6
P6 40m 1. Tuomas Engberg 8,2
P6 150m 1. Tuomas Engberg 30,2
P7 40m 1. Juho Rantanen 7,9 2. Jonathan Hansson 8,1
P7 150m 1. Juho Rantanen 29,7 2. Jonathan Hansson 29,8
P8 40m 1. William Buddas 8,2
P8 150m 1. William Buddas 32,1
P9 40m 1. Linus Ek 7,2 2. Lucas Ahonen 7,3
P9 150m 1. Lucas Ahonen 27,5 2. Linus Ek 28,1
P10 60m 1. Teemu Engberg 9,6 2. Teemu Gustavson 9,7 3. Anssi Nyström 10,0 4. Timothy Malmberg 10,2
P10 600m 1. Teemu Engberg 2.11.2 2. Timothy Malmberg 2.24,9 3. Anssi Nyström 2.28,4
P12 60m 1. Nicolas Malmberg 8,7
P12 600m 1. Nicolas Malmberg 1.52,0

Poängställningen i Vattenfall Cup.